Potvrzeno: Straka nahradil Petrouše u fotbalistů Slavie

ČTK ČTK
2. 10. 2011 18:00
Petrouše neudržela ve funkci ani výhra nad Sigmou
František Straka převezme v pondělí tým, přestože jej fanoušci nepřijali
František Straka převezme v pondělí tým, přestože jej fanoušci nepřijali | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novým trenérem slávistických fotbalistů se stal František Straka. Bývalý kouč Sparty nahradil po nedělním utkání s Olomoucí Michala Petrouše. Mužstvo převezme v pondělí.

Vedení klubu o změně v realizačním týmu informovalo na mimořádné tiskové konferenci.

Strakovo angažování se ale vůbec nelíbí slávistickým příznivcům. Ti po celý zápas proti Olomouci skandovali hesla proti impulzivnímu trenérovi, i když v té době ještě nevěděli, zda tým opravdu převezme.

Straka ale z toho, jak ho přijmou fanoušci, strach nemá, byť se v minulosti prohlašoval za kovaného sparťana.

Čtěte také:
Slavia dala po 388 minutách gól, a porazila tak Sigmu

"S tím, že jsou ty reakce, jaké jsou, jsem počítal. V první řadě se vše bude odvíjet od výsledků, ty musejí hovořit za nás. Udělám maximum, abychom Slavii zvedli do těch vod, kam patří," řekl Straka bezprostředně po svém jmenování.

Straka: Je to pro mě obrovská výzva a vážím si toho

Trenérská kariéra

SV Wuppertal (2000-02), FK Teplice (2002-04), Sparta Praha (2004), LR Ahlen (2005), Viktoria Plzeň (2006), Wacker Tirol Innsbruck (2006-07), České Budějovice (2007-08), OFI Kréta (2008), dočasný kouč české reprezentace (jen v přípravném zápase proti Maltě, 2009), MFK Ružomberok (2009-10), Fury North Queensland (2010-11), Arka Gdyně (2011)

Velkou roli při jeho rozhodování prý hrálo, že se z dob působení v Teplicích dobře zná se současným majitelem Slavie Alešem Řebíčkem.

"Krok jsem konzultoval i s kluky ve staré gardě Sparty. Mluvil jsem s Honzou Bergrem a ten mi řekl: Podívej, kolik hráčů odchází ze Sparty do Slavie a naopak. Je to pro mě obrovská výzva a vážím si toho," uvedl Straka.

Jako asistenty si ponechá Martina Vaniaka s Martinem Poustkou a přibere k nim Petra Vrabce, který se tak po nedávném přeřazení k rezervě opět vrátí k prvnímu týmu.

O uvolnění z funkce požádal tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal, uvedl server Lidovky.cz. "Respektuji rozhodnutí majitelů klubu, ale spolupráce s trenérem Strakou by byla komplikovaná," řekl Lidovým novinám Zlámal.

O změně na lavičce Slavie se spekulovalo již delší dobu. Vedení klubu už před časem prohlásilo, že Petrouš je jen dočasným trenérem a nejpozději po sezoně 2011/12 s největší pravděpodobností odejde, ať bude mít výsledky jakékoliv.

Platil: Díváme se na to tak, že jsme tady všichni profesionálové

Tým na podzim vypadl z domácího poháru s divizním Převýšovem a v ligové tabulce mu navzdory nedělní výhře 1:0 patří až 13. místo.

"Od čtvrtečního večera začaly statutární orgány klubu jednat o řešení současné situace.

Miroslav Platil
Miroslav Platil | Foto: slavia.cz

Všichni se shodli, že se trenér Michal Petrouš významnou měrou podílel na záchraně Slavie, nicméně že v tuto chvíli je potřeba udělat další impulz, abychom posunuli tým dál," řekl generální ředitel klubu Miroslav Platil.

Vedení podle něj jednalo s třemi kandidáty.

"Vyšlo to tak, jak to vyšlo. Díváme se na to tak, že jsme tady všichni profesionálové. Stejně jako fotbalisté hrají ve všech možných klubech, tak i trenéři trénují plno klubů. Rozhodující budou výsledky. Sázíme na profesionalitu Straky, a proto jsme ho oslovili," vysvětlil Platil.

"Termín je logický. Máme před sebou reprezentační pauzu a určitý prostor pro základní adaptaci," dodal. Na jak dlouho Straka v Edenu podepíše smlouvu, Platil neprozradil. Prý to ale rozhodně nebude jen do konce kalendářního roku.

Petrouš dostal nabídku vést rezervu Slavie

Petrouš vydržel na pozici hlavního trenéra Slavie přesně rok. Pražany převzal loni po odchodu Karla Jarolíma a v jarní části minulé sezony je dokázal navzdory existenčním ekonomickým problémům dotáhnout na konečné deváté místo.

Michal Petrouš
Michal Petrouš | Foto: Jakub Šafránek

V tomto ročníku se mu ale s týmem přestalo dařit. Od vedení dostal nabídku pokračovat jako trenér rezervy, ale zatím neví, zda ji přijme.

Třiapadesátiletý Straka hrával dlouhá léta za Spartu, kterou posléze vedl i jako trenér.

V české lize trénoval rovněž Teplice, Plzeň a České Budějovice. Naposledy působil v polském klubu Arka Gdyně, v jednom zápase proti Maltě před dvěma lety vedl také českou reprezentaci.

Straka je za posledních 20 let čtvrtým koučem, který bude trénovat oba pražské rivaly. Spartu i Slavii vedli v samostatné české lize Jaroslav Hřebík a Jozef Jarabinský, Vlastimil Petržela trénoval v Edenu krátce před rozpadem federace. V obou klubech působil také Josef Pešice, který ovšem na Letné nebyl hlavním koučem.

 

Právě se děje

Další zprávy