Plzeň se bolestně loučí s Evropou. Přišla o náskok, pak v přesile padla v prodloužení

26. 8. 2021 21:50
Fotbalisté Plzně nepostoupili do skupiny Evropské konferenční ligy. V odvetě 4. předkola v Sofii podlehli CSKA 0:3 gólem ze 119. minuty prodloužení.
Plzeň dostala v Sofii tvrdý úder
Plzeň dostala v Sofii tvrdý úder | Foto: Tomáš Liška

V normální hrací době Viktoria prohrála 0:2, čímž ztratila náskok z úvodního domácího utkání. CSKA v šesté minutě poslal do vedení Graham Carey a po hodině hry zvýšil Georgi Jomov. V předposlední minutě prodloužení dokonal obrat Jurgen Mattheij, přestože domácí v té době už hráli v oslabení bez vyloučeného Jordyho Caiceda.

Postupový bonus ve výši téměř 75 milionů korun od UEFA dostane bulharský klub. Západočeši třetí rok po sobě budou chybět v hlavní fázi evropských pohárů.

Plzeň nastoupila v totožné základní sestavě jako minulý čtvrtek. Na hrotu útoku Chorý opět dostal přednost před Beauguelem. Mezi náhradníky začal i reprezentační stoper Brabec a místo ve středu obrany zaujali Kaša s Pernicou.

Hosté za silného deště ve čtvrté minutě nevyužili první velkou šanci, když Chorý po úniku nepřekonal brankáře Busatta. Hráči CSKA naopak už za dvě minuty otevřeli skóre. Vion průnikovou přihrávkou vyzval Careyho a ten z úhlu zamířil pod břevno.

Na druhé straně proti Mosquerově hlavičce dobře zasáhnul Busatto. Gól Šulce ze 41. minuty naplatil, protože před Mosquerovou přihrávkou už byl míč těsně za čárou.

Po vyrovnaném začátku druhé půle sofijský tým v 63. minutě zvýšil na 2:0 a dotáhl manko z Plzně. Jomov zakončil individuální průnik střelou, kterou Havel nešťastně tečoval mimo dosah gólmana Hrušky.

Domácí po druhé brance získali převahu. Plzeňští většinu času bránili a směrem dopředu působili zcela bezzubě a nevytvořili si jedinou zajímavou možnost.

Ofenzivní trápení Viktorie pokračovalo i v prodloužení, šance si ale dlouho nevytvářeli ani fotbalisté CSKA. Domácí navíc ve 111. minutě přišli o útočníka Caiceda, jenž byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Západočeši ale krátkou přesilovku nevyužili, naopak těsně před koncem inkasovali ze standardní situace. Geferson prodloužil míč na nepokrytého Mattheije a domácí obránce hlavou překonal bezmocného Hrušku.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

CSKA Sofia - Viktoria Plzeň 3:0 (2:0, 1:0) po prodloužení

Branky: 6. Carey, 63. Jomov, 119. Mattheij. Rozhodčí: Palabiyik - Sesigüzel, Kalkavan (všichni Tur.). ŽK: Turicov, Jomov, Caicedo, Mattheij, Lam, Mladenov (trenér) - Šulc, Janošek, Havel. ČK: 111. Caicedo (Sofia). První zápas: 0:2, postoupila Sofia.

Sofia: Busatto - Turicov, Antov, Mattheij, Mazikou - Vion (59. Lam), Geferson, Carey - Jomov, Caicedo, Wildshut (90.+1 Achmedov). Trenér: Mladenov.

Plzeň: Hruška - Řezník (89. Hybš), Kaša, Pernica (106. Brabec), Havel - Janošek - Ba Loua (90. Kayamba, 114. Beauguel), Šulc (63. Káčer), Bucha, Mosquera (106. Falta) - Chorý. Trenér: Bílek.

Další výsledky:

Kajrat Almaty - Fola Esch 3:1 (3:1), první zápas: 4:1, postoupil Kajrat, Lincoln Red Imps - FC Riga 3:1 po prodl. (1:1, 1:1), první zápas: 1:1, postoupil Lincoln, Bodö Glimt - Žalgiris Vilnius 1:0 (0:0), první zápas: 2:2, postoupilo Bodö; Maccabi Haifa - Neftči Baku 4:0 (2:0), první zápas: 3:3, postoupila Haifa, Shamrock Rovers - Flora Tallinn 0:1 (0:0), první zápas: 2:4, postoupila Flora, Elfsborg - Feyenoord Rotterdam 3:1 (1:0), první zápas: 0:5, postoupil Feyenoord; Anorthosis Famagusta - Hapoel Beer Ševa 3:1 (1:1), první zápas: 0:0, postoupila Famagusta; AS Řím - Trabzonspor 3:0 (1:0), první zápas: 2:1, postoupil Řím; FC Kodaň - Sivasspor 5:0 (2:0), první zápas: 2:1, postoupila Kodaň; Arnhem - Anderlecht Brusel 2:1 (1:0), první zápas: 3:3, postoupil Arnhem; Rosenborg Trondheim - Rennes 1:3 (0:2), první zápas: 0:2, postoupilo Rennes, Hammarby - Basilej 3:1 po prodl. (2:0, 0:0) na pen. 3:4, první zápas: 1:3, postoupila Basilej; Maccabi Tel Aviv - Karagandy (Kaz.) 2:0 (2:0), první zápas: 2:1, postoupil Tel Aviv; Gent - Čenstochová 3:0 (1:0), první zápas: 0:1, postoupil Gent; Rijeka - PAOK Soluň 0:2 (0:1), první zápas: 1:1, postoupila Soluň; St. Johnstone - LASK Linec 0:2 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Linec; Union Berlín - Kuopio 0:0, první zápas: 4:0, postoupil Union Berlín, Aberdeen - Karabach 1:3 (0:2), první zápas: 0:1, postoupil Karabach; Tottenham - Ferreira 3:0 (2:0), první zápas: 0:1, postoupil Tottenham, Partizan Bělehrad - Santa Clara 2:0 (2:0), první zápas: 1:2, postoupil Partizan.