Plzeň se bolestně loučí s Evropou. Přišla o náskok, pak v přesile padla v prodloužení

26. 8. 2021 21:50
Fotbalisté Plzně nepostoupili do skupiny Evropské konferenční ligy. V odvetě 4. předkola v Sofii podlehli CSKA 0:3 gólem ze 119. minuty prodloužení.
Plzeň dostala v Sofii tvrdý úder
Plzeň dostala v Sofii tvrdý úder | Foto: Tomáš Liška

V normální hrací době Viktoria prohrála 0:2, čímž ztratila náskok z úvodního domácího utkání. CSKA v šesté minutě poslal do vedení Graham Carey a po hodině hry zvýšil Georgi Jomov. V předposlední minutě prodloužení dokonal obrat Jurgen Mattheij, přestože domácí v té době už hráli v oslabení bez vyloučeného Jordyho Caiceda.

Postupový bonus ve výši téměř 75 milionů korun od UEFA dostane bulharský klub. Západočeši třetí rok po sobě budou chybět v hlavní fázi evropských pohárů.

Plzeň nastoupila v totožné základní sestavě jako minulý čtvrtek. Na hrotu útoku Chorý opět dostal přednost před Beauguelem. Mezi náhradníky začal i reprezentační stoper Brabec a místo ve středu obrany zaujali Kaša s Pernicou.

Hosté za silného deště ve čtvrté minutě nevyužili první velkou šanci, když Chorý po úniku nepřekonal brankáře Busatta. Hráči CSKA naopak už za dvě minuty otevřeli skóre. Vion průnikovou přihrávkou vyzval Careyho a ten z úhlu zamířil pod břevno.

Na druhé straně proti Mosquerově hlavičce dobře zasáhnul Busatto. Gól Šulce ze 41. minuty naplatil, protože před Mosquerovou přihrávkou už byl míč těsně za čárou.

Po vyrovnaném začátku druhé půle sofijský tým v 63. minutě zvýšil na 2:0 a dotáhl manko z Plzně. Jomov zakončil individuální průnik střelou, kterou Havel nešťastně tečoval mimo dosah gólmana Hrušky.

Domácí po druhé brance získali převahu. Plzeňští většinu času bránili a směrem dopředu působili zcela bezzubě a nevytvořili si jedinou zajímavou možnost.

Ofenzivní trápení Viktorie pokračovalo i v prodloužení, šance si ale dlouho nevytvářeli ani fotbalisté CSKA. Domácí navíc ve 111. minutě přišli o útočníka Caiceda, jenž byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Západočeši ale krátkou přesilovku nevyužili, naopak těsně před koncem inkasovali ze standardní situace. Geferson prodloužil míč na nepokrytého Mattheije a domácí obránce hlavou překonal bezmocného Hrušku.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

CSKA Sofia - Viktoria Plzeň 3:0 (2:0, 1:0) po prodloužení

Branky: 6. Carey, 63. Jomov, 119. Mattheij. Rozhodčí: Palabiyik - Sesigüzel, Kalkavan (všichni Tur.). ŽK: Turicov, Jomov, Caicedo, Mattheij, Lam, Mladenov (trenér) - Šulc, Janošek, Havel. ČK: 111. Caicedo (Sofia). První zápas: 0:2, postoupila Sofia.

Sofia: Busatto - Turicov, Antov, Mattheij, Mazikou - Vion (59. Lam), Geferson, Carey - Jomov, Caicedo, Wildshut (90.+1 Achmedov). Trenér: Mladenov.

Plzeň: Hruška - Řezník (89. Hybš), Kaša, Pernica (106. Brabec), Havel - Janošek - Ba Loua (90. Kayamba, 114. Beauguel), Šulc (63. Káčer), Bucha, Mosquera (106. Falta) - Chorý. Trenér: Bílek.

Další výsledky:

Kajrat Almaty - Fola Esch 3:1 (3:1), první zápas: 4:1, postoupil Kajrat, Lincoln Red Imps - FC Riga 3:1 po prodl. (1:1, 1:1), první zápas: 1:1, postoupil Lincoln, Bodö Glimt - Žalgiris Vilnius 1:0 (0:0), první zápas: 2:2, postoupilo Bodö; Maccabi Haifa - Neftči Baku 4:0 (2:0), první zápas: 3:3, postoupila Haifa, Shamrock Rovers - Flora Tallinn 0:1 (0:0), první zápas: 2:4, postoupila Flora, Elfsborg - Feyenoord Rotterdam 3:1 (1:0), první zápas: 0:5, postoupil Feyenoord; Anorthosis Famagusta - Hapoel Beer Ševa 3:1 (1:1), první zápas: 0:0, postoupila Famagusta; AS Řím - Trabzonspor 3:0 (1:0), první zápas: 2:1, postoupil Řím; FC Kodaň - Sivasspor 5:0 (2:0), první zápas: 2:1, postoupila Kodaň; Arnhem - Anderlecht Brusel 2:1 (1:0), první zápas: 3:3, postoupil Arnhem; Rosenborg Trondheim - Rennes 1:3 (0:2), první zápas: 0:2, postoupilo Rennes, Hammarby - Basilej 3:1 po prodl. (2:0, 0:0) na pen. 3:4, první zápas: 1:3, postoupila Basilej; Maccabi Tel Aviv - Karagandy (Kaz.) 2:0 (2:0), první zápas: 2:1, postoupil Tel Aviv; Gent - Čenstochová 3:0 (1:0), první zápas: 0:1, postoupil Gent; Rijeka - PAOK Soluň 0:2 (0:1), první zápas: 1:1, postoupila Soluň; St. Johnstone - LASK Linec 0:2 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Linec; Union Berlín - Kuopio 0:0, první zápas: 4:0, postoupil Union Berlín, Aberdeen - Karabach 1:3 (0:2), první zápas: 0:1, postoupil Karabach; Tottenham - Ferreira 3:0 (2:0), první zápas: 0:1, postoupil Tottenham, Partizan Bělehrad - Santa Clara 2:0 (2:0), první zápas: 1:2, postoupil Partizan.

před 11 minutami

Kanoisté Heger a Satková získali zlato na ME do 23 let, Kneblová přidala stříbro

Čeští kanoisté Vojtěch Heger a Gabriela Satková se stali mistry Evropy do 23 let. Stříbro dnes na šampionátu v Českých Budějovicích přidala Tereza Kneblová.

Heger zajel čistou jízdu a zvítězil s náskokem 48 setin před Mewenem Debliquym z Francie, který zapsal dvě trestné sekundy. Adam Král byl pátý a Martin Kratochvíl devátý.

Heger, který na loňském mistrovství do 23 let získal stříbro a v roce 2020 zlato, potvrdil, že se mu v probíhající sezoně daří. Letos už vybojoval bronz na mistrovství světa do 23 let v Ivree a byl sedmý ve finále seniorského šampionátu.

"Je to neuvěřitelné, neskutečně si to užívám," uvedl Heger v nahrávce pro média. "Ještě máme svěťáky, ale sezona byla neskutečná. Dvě medaile, finále na mistrovství světa seniorů, jsem neskutečně spokojenej," dodal.

Gabriela Satková i Tereza Kneblová zajely finále bez chyb, Satková však přesto zvítězila s náskokem 2,48 sekundy. Třetí česká reprezentantka Eva Říhová dojela se dvěma trestnými sekundami pátá.

"Na startu jsem byla dost nervózní a nevěřila jsem, že bych to mohla projet. Ale kombinace se mi postupně dařily a začala jsem věřit, že by se to mohlo podařit," uvedla Satková.

Kneblová připomněla, že se Satkovou stejně skončily i na juniorském mistrovství světa z roku 2019. "Tohle byla asi první normální jízda, kterou jsem letos dokázala zajet. Jsem ráda, že to vyšlo a jsem ráda, že jsme zopakovaly Krakov 2019," řekla.

Na prvních dvou místech se v závodě juniorek seřadily Klára Kneblová s Adrianou Morenová. Kanoisté tak navázali na úspěšné vystoupení kajakářů ze soboty, kdy Jakub Krejčí obhájil titul do 23 let, zlatá byla ve stejné kategorii také Antonie Galušková a stříbro přidala juniorka Olga Samková.

před 12 minutami

V Kladně se srazilo auto s motorkou, motorkář nehodu nepřežil

Jednu oběť si vyžádala nedělní nehoda osobního auta a motocyklu v Kladně. Havárii nepřežil motorkář, dva cestující v automobilu vyvázli bez zranění. Příčinu nehody policisté vyšetřují.

"Kolem 12:30 jsme přijali oznámení o střetu osobního auta s motorkou, na místě byly jako první policejní hlídky a snažily se motorkáře oživit, pak jeho záchranu předaly záchranářům, ani těm se však nepodařilo muže zachránit," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Nehoda se stala v ulici Na Kopci poblíž železničního přejezdu, nabourané auto zasahovalo do kolejiště. "Během vyšetřování nehody jsme museli ve spolupráci s Českými drahami na nějakou dobu nechat zastavit provoz na trati," řekla Suchánková.

před 42 minutami

Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu

Na Tchaj-wan podle místních médií v neděli dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během následujících dvou dnů v plánu setkání s vysoce postavenými tchajwanskými vůdci, uvedly světové agentury s odvoláním na americké zastoupení na Tchaj-wanu.

Cesta se koná pouhých 12 dní od návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.