Opilý rozhodčí Pilný. Pelta pro něj žádal trest smrti, teď sudí zase stoupá ve FAČR

Jiří Škuba Jiří Škuba
7. 2. 2019 6:29
Nejsou to ani tři roky, co se stal rozhodčí Marek Pilný hlavním aktérem kolosální ostudy utkání fotbalové ligy mezi Příbramí a Slavií. Jeho opilecký "stínový tanec" podél postranní čáry způsobil obrovský poprask nejen v Česku, ale i v zahraničí. Teď je muž ze stáje Romana Berbra zpět; aktuálně míří na listinu sudích třetí a čtvrté nejvyšší soutěže a jako předseda Okresního fotbalového svazu Trutnov hlasoval na úterní valné hromadě Fotbalové asociace.
Marek Pilný v akci.
Marek Pilný v akci. | Foto: ČTK

"Zažil jsem toho ve fotbale hodně, ale tohle překonalo všechno. Mám povahu řešit vše diplomatickou cestou s klidnou hlavou, ale v tomhle případě je škoda, že nemáme trest smrti, ale jen doživotí. Protože ohrozit produkt českého fotbalu nemá obdoby. Něco takového je absolutně nemyslitelné," hřímal v květnu 2016 po zápase Příbram-Slavia tehdejší šéf asociace Miroslav Pelta.

Na mysli měl "výkony" dvou opilých rozhodčích - brankového Jiřího Jecha, který se v průběhu zápasu vymočil na trávník, a čtvrtého sudího Marka Pilného, jehož vystoupení u brankové čáry je doteď hitem YouTube.

Pilného tehdy Fotbalová asociace potrestala doživotním vyloučením ze svých řad a disciplinární komise mu zakázala činnost na dva roky. Jenže uběhlo patnáct měsíců, a jak upozornil server Aktuálně.cz, Pilný byl přijat do FAČR zpět.

"Trest dvou let Markovi Pilnému zkrácen nebyl. Požádal o jeho zrušení a etická komise se k tomuto názoru nepřiklonila. Na druhou stranu výkonný výbor uznal, že škodlivost jeho jednání nebyla takové výše, a proto ho přijal do FAČR," vysvětluje generální sekretář Fotbalové asociace Jan Pauly.

A pozvolný návrat jednoho z Berbrových mužů pokračuje dál: minulý měsíc byl Pilný zvolen předsedou trutnovského svazu. Ve veřejné volbě dostal třicet hlasů, proti jeho návratu do čela byli pouze zástupci Bílé Třemešné, čtyři kluby se zdržely hlasování. 

Pilného jméno padlo i v nedávné kauze demonstrativního odchodu Petra Mlsny z komise rozhodčích FAČR. Zástupce Ligové fotbalové asociace rezignoval kvůli tomu, že nesouhlasí se směřováním komise pod vedením Jozefa Chovance. 

"Do fotbalových struktur se vracejí lidé spojení s opileckou kauzou či korupčními aférami z minulých let. Fotbal dělám pro radost a nesouhlasím s tím, kam směřuje. S takovými věcmi nechci být spojován," vysvětloval Mlsna v rozhovoru pro Isport.cz.

Bývalý ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády ve vládě Petra Nečase není jediným, komu návrat Pilného vadí. "Když jsem ho na úterní valné hromadě viděl, nevěřil jsem vlastním očím. Jak má být český fotbal v očích fanoušků důvěryhodný, když se do něj vracejí takoví lidé," nechápe Jiří Trněný, předseda Okresního fotbalového svazu Prachatice.

Muž, který se jako jediný z českých delegátů dokáže vzepřít režimu Romana Berbra, se kterým už roky neúnavně bojuje, si ale všiml změny v Pilného chování. "Na valné hromadě už alespoň nepůsobil tak sebejistě jako v minulosti, to bylo vidět na první pohled," popisoval Trněný.

 

Právě se děje

Další zprávy