Šmicer a spol. apelují na Hniličku: V Libově kraji nebudou volby čisté a demokratické

ruč, jšk
9. 12. 2020 12:36
Osobnosti spojené v projektu "Fotbalová evoluce" vyjádřily znepokojení nad počínáním zejména Středočeského krajského fotbalového svazu před blížícími se volbami do fotbalových orgánů.
Miroslav Liba
Miroslav Liba | Foto: Milan Kammermayer

Cílem sdružení Fotbalová evoluce je oslovit fotbalovou veřejnost, aby v jarních volbách do okresních a krajských fotbalových svazů zvolila takové kandidáty, kteří nebyli poplatní současnému vedení FAČR.

Jenže podle zástupců projektů dělají někteří současní činovníci všechno pro to, aby změnu co nejvíc zkomplikovali. Proto se Fotbalová evoluce rozhodla obrátit formou otevřeného dopisu na šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličku, předsedu FAČR Martina Malíka, hejtmanku Středočeského kraje Petru Peckovou a radního Středočeského kraje Milana Váchu.

"Máme obavu o situaci v českém fotbalu. Aktuálně především o to, co se děje ve Středočeském kraji," píše se v dopise, který podepsali i bývalí reprezentanti Vladimír Šmicer či Jan Koller.

"Největší český sport nyní po další korupční kauze zažívá velmi složité období. V nadcházejícím roce fotbal čekají zásadní volby na okresech, krajích i v samotném vedení asociace. V lednu je zahajují okresní volby, ale přesto se již nyní objevuje cílená snaha o ovlivnění demokratického procesu a transparentnosti voleb," upozorňují osobnosti.

Vadí jim především skutečnost, že fotbalové kluby ve Středočeském kraji o procesu voleb nebyly informovány adresně, jak to bývá zvykem, ale jen oznámením na úřední desku FAČR.

"Vedení SKFS umístilo v pátek 4.12. na úřední desku FAČR informaci o termínu volby delegátů za kluby (polovina všech delegátů) na valnou hromadu SKFS, která se uskuteční v únoru či březnu 2021. Kluby nebyly s tímto nestandardním procesem, na který mají pouhých pět pracovních dnů, obeslány přímo a řada z nich se tedy tuto možnost ani nedozví. Velké otazníky vyvstávají nejen v otázce vyhlášení hlasovacího procesu, ale také u samotného procesu včetně sčítání hlasů. Není zde záruka transparentnosti a odpovídajících kontrolních procesů," uvádí se v prohlášení.

Vládcem Středočeského kraje je Miroslav Liba, člen výkonného výboru a podle mnohých svědectví pravá ruka Romana Berbra. Sám funkcionář to odmítá, jeho nynější distanc od bývalého místopředsedy ovšem nedávno zvedl ze židle Vladimíra Šmicra. "Pane Libo, máte červenou kartu. Rovnou, bez žluté. Odstupte," žádal ve videu Libu.

"Bez souhlasu Liby tady nepostoupíte ani do druhé třídy základní školy," nechal se zase v rozhovoru pro Aktuálně.cz slyšet Michal Prokeš, bývalý sportovně technický ředitel FAČR.

Sám Miroslav Liba v reakci na otevřený dopis ubezpečuje, že volby proběhnou v souladu se stanovami. "Byly svolány plně v souladu s dikcí stanov
SKFS, svolání nevykazuje žádné vady, a jejich transparentnost je zaručena
v maximální možné míře, kterou dnešní doba umožňuje," stojí v prohlášení krajského svazu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy