Nuda se proměnila v obrovské drama. Argentina málem přišla o dvougólový náskok

3. 12. 2022 22:00
Fotbalisté favorizované Argentiny udolali Austrálii 2:1 a stali se druhými čtvrtfinalisty mistrovství světa v Kataru. Úřadující vítězové jihoamerického šampionátu si v pátek zahrají o postup do semifinále s Nizozemskem, které dnes porazilo Spojené státy 3:1.
Lionel Messi dává gól v osmifinále MS 2022 Argentina - Austrálie
Lionel Messi dává gól v osmifinále MS 2022 Argentina - Austrálie | Foto: Reuters

Argentince v Rajjánu poslal do vedení ve 35. minutě kapitán Lionel Messi a stylově oslavil 1000. utkání v profesionální kariéře. Pětatřicetiletý hvězdný útočník ve vyřazovací fázi MS skóroval poprvé a na katarském turnaji potřetí. Krátce po změně stran zvýšil Julián Álvarez. Osmifinále v 77. minutě zdramatizoval vlastní brankou Enzo Fernández, ale na senzaci Australané nedosáhli.

"Postoupili jsme, což je to nejdůležitější. Byl to těžký a fyzicky náročný zápas. Neměli jsme moc času na odpočinek a byli jsme unavení. Jsme za tohle vítězství šťastní. Další těžký krok máme před sebou," řekl novinářům Messi.

"Jsem na kluky velmi hrdý. Hráli jsme proti jednomu z nejlepších týmů světa. Při prvním gólu se ukázala Messiho kvalita, ale celkově jsme doplatili na naše chyby. Proto jsem trošku zklamaný," doplnil australský trenér Graham Arnold.

Outsideři v úvodu výborně bránili a Argentinu k ničemu nepouštěli. Messi ale ve 35. minutě využil jedinou šanci prvního poločasu. V šestnáctce převzal míč a umístěnou přízemní střelou překonal brankáře Ryana. Sedminásobný držitel Zlatého míče devátou trefou na MS předčil legendárního Diega Maradonu, víc branek má z Argentinců na kontě už pouze Gabriel Batistuta (10).

Messi z tisícovky soutěžních zápasů od října 2004 odehrál 169 za argentinskou reprezentaci, 778 za Barcelonu a 53 za současný tým Paris St. Germain. Během této doby zaznamenal 789 gólů proti 129 různým soupeřům. K tomu rodák z Rosaria přidal 338 asistencí.

Nezáživný zápas pokračoval i v úvodu druhé půle. Messi se dostal k další střele, ale tentokrát Ryana nepřekonal. Australský gólman však v 57. minutě zariskoval při rozehrávce, Álvarez mu sebral míč a střelou do prázdné branky na chvíli favorita uklidnil. Útočník Manchesteru City na turnaji skóroval podruhé.

Argentincům se cesta za hladkým vítězstvím nečekaně zkomplikovala v 77. minutě, kdy Fernández tečoval do vlastní branky Goodwinovu střelu. Vzápětí mohl po individuální akci vyrovnat Behich, ale střídající obránce Lisandro Martínez jeho pokus na poslední chvíli zblokoval.

"Albiceleste" měli v závěru velký tlak i šance. Náhradník Lautaro Martínez po Messiho přihrávce v jasné pozici vypálil nad břevno, útočník Interu Milán poté v dalších šancích v nastavení neprostřelil Ryana. Jeho protějšek Emiliano Martínez těsně před koncem Argentině zachránil vítězství, když vychytal střídajícího Kuola. Ten mohl gólem oslavit zajímavý milník, v 18 letech a 79 dnech se stal nejmladším hráčem ve vyřazovací fázi MS od roku 1958, kdy za Brazílii nastoupil legendární Pelé v 17 letech a 249 dnech.

"V posledních minutách jsme neměli tolik trpět, protože jsme předtím mohli vstřelit víc gólů. Zápas byl užitečné pro všechny, aby si uvědomili, jak těžký je tenhle turnaj," uvedl argentinský trenér Lionel Scaloni.

Argentina na letošním šampionátu po úvodní šokující porážce 1:2 se Saúdskou Arábií zvítězila třikrát po sobě. Australským maximem na mistrovství světa zůstává osmifinále, kde "Socceroos" vypadli i před 16 lety. "Říkalo se o nás, že jsme nejhorší tým, který kdy postoupil na závěrečný turnaj. Ale kluci tady odvedli fantastickou práci. Jsem si jistý, že národ na ně bude hrdý," dodal kouč Arnold.

Argentina - Austrálie 2:1 (1:0)

Branky: 35. Messi, 57. Álvarez - 77. vlastní Fernández. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Irvine, Degenek (oba Austrálie). Diváci: 45.032.

Argentina: E. Martínez - Molina (80. Montiel), Romero, Otamendi, Acuňa (72. Tagliafico) - De Paul, Fernández, Mac Allister (80. Palacios) - Álvarez (71. Lautaro Martínez), Messi, Papu Gómez (50. Lisandro Martínez). Trenér: Scaloni.

Austrálie: Ryan - Degenek (72. Karacic), Souttar, Rowles, Behich - Leckie (72. Kuol), Baccus (58. Hrustic), Mooy, McGree (58. Goodwin) - Duke (72. Maclaren), Irvine. Trenér: Arnold.