"Nejde jen o peníze, ale o naše práva." Španělské fotbalistky budou stávkovat

ČTK Sport ČTK, Sport
23. 10. 2019 18:35
Španělské fotbalistky se rozhodly kvůli sporům s kluby o minimální mzdu a pracovní hodiny vstoupit do stávky. Na shromáždění v Madridu ji schválilo více než devadesát procent ze zhruba 200 hlasujících hráček. První stávka v ženském španělském fotbale by měla začít v listopadu.
Fotbalistky FC Barcelona.
Fotbalistky FC Barcelona. | Foto: Reuters

Fotbalistky a kluby jednají o kolektivní smlouvě více než rok. Neshodnou se mimo jiné v počtu pracovních hodin - hráčky chtějí mít garantováno minimálně 30 hodin týdně, kluby maximálně 20. "My jsme ale fotbalistky na plný úvazek. V některých týmech mají hráčky smlouvy dokonce jen na 12 hodin týdně," uvedla brankářka a kapitánka Athleticu Bilbao Ainhoa Tirapuová.

Hráčky také chtějí mít minimální roční mzdu ve výši 20 000 eur (přes 500 000 korun), zatímco kluby nabízejí 16 000 eur (400 000 korun).

"Nejde jen o peníze, ale o naše práva. Neděláme to jen pro sebe, ale i pro budoucí hráčky. Věřím, že se jednou dohodneme," dodala Tirapuová, podle níž nepřineslo pokrok v jednání ani 18 schůzek.

Kluby tvrdí, že si změny požadované fotbalistkami nemohou dovolit. Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří, podobně jako mezi muži, Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 1 hodinou

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy