MS ve fotbale • Čtvrtfinále • 16:00

Maroko - Portugalsko

Maroko
1:0
1:0
Konec utkání
Portugalsko
42. En-Nesyri

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu ze čtvrtfinále fotbalového mistrovství světa v Kataru mezi Marokem a Portugalskem. Úvodní výkop je naplánován na sobotu 10. prosince v 16 hodin.

Maroko

V sestavě Maroka došlo oproti utkání se Španělskem ke dvěma změnám v defenzívě. Na stoperu se představí Jawad El Yamiq a na kraji obrany Yahya Attiat-Allah. Mimo sestavu tak zůstávají Aguerd s Mazraouim. Oba maročtí beci jsou zranění a nenajdeme je ani mezi náhradníky.

Maroko je jednoznačně největším překvapením letošního šampionátu. Mnozí by řekli, že africký celek nepostoupí ani ze skupiny, nicméně rázem je Maroko až ve čtvrtfinále. Skupinu F s Kanadou, Belgií a Chorvatskem totiž nečekaně dokázalo ovládnout, čímž si zajistilo účast ve vyřazovacích bojích. Maročané navíc na mistrovství světa dosud neprohráli, přičemž inkasovali pouze jednu branku od Kanady.

Také v osmifinále bylo Maroko outsiderem, když narazilo na Španělsko, avšak byl z toho nečekaný postup. Přes jasnou převahu evropského mužstva dokázali Maročané udržet největší hvězdy soupeře na uzdě, přičemž se šlo za stavu 0:0 do penalt. Během nich zazářil především marocký gólman Bono, jenž vychytal Sarabiu, Solera i Busquetse a zařídil postup afrického výběru. Maročané spoléhají především na propracovanou defenzívu, což potvrzuje pouze jedna španělská střela na bránu v průběhu celého osmifinále.

VÝSLEDKY MAROKA NA MS 2022

Základní skupina

Maroko - Chorvatsko 0:0

Belgie - Maroko 0:2

Kanada - Maroko 1:2

 

Osmifinále

Maroko - Španělsko 1:0 po penaltách

Portugal.

Také Portugalci sáhli do své základní jedenáctky. Ve srovnání s osmifinále totiž nastupuje Rúben Neves, jenž nahradil Williama Carvalha. Pouze mezi náhradníky znovu začíná hvězdný Cristiano Ronaldo, kterého ze sestavy vytlačil mladý Goncalo Ramos.

Portugalsko bylo ve skupině H největším favoritem na postup a tuto pozici dokázalo potvrdit. Již po zápasech s Ghanou a Uruguayí si Portugalci zajistili postup a následná porážka 1:2 s Jižní Koreou už na jejich první pozici nic nezměnila. Největší devízou Portugalska je ofenzíva, která soupeřům dosud nastřílela 11 branek. Ačkoliv hodně tuto statistiku ovlivnilo osmifinále.

Osmifinále Portugalska se Švýcarskem mělo nabídnout poměrně vyrovnanou bitvu, nicméně opak byl pravdou. Reprezentace z Pyrenejského poloostrova spustila ofenzivní smršť a šesti góly poslala Švýcary domů. Největší zásluhu na tom měl útočník Goncalo Ramos, který zaznamenal hattrick.

VÝSLEDKY PORTUGALSKA NA MS 2022

Základní skupina

Portugalsko - Ghana 3:2

Portugalsko - Uruguay 2:0

Jižní Korea - Portugalsko 2:1

 

Osmifinále

Portugalsko - Švýcarsko 6:1

Maroko s Portugalskem mají poměrně čerstvou vzájemnou zkušenost ze světového šampionátu z roku 2018. V Rusku se tehdy utkali již v základní skupině a Portugalci zvítězili 1:0. O branku se už ve čtvrté minutě postaral Cristiano Ronaldo, nicméně jak již bylo zmíněno, ten zahajuje dnešní utkání pouze na lavičce náhradníků.

1.

PRVNÍ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

1.

První pokus o překonání marocké defenzívy. Dlouhý nákop Pepeho si pohlídali stopeři afrického výběru.

2.

Po riskantní rozehrávce se Maroko dostalo jen k polovině hřiště. Dobře při napadání zapracoval Joao Felix.

3.

Přes pozornou defenzívu Maroka se zatím Portugalci nedostávají. Míč se aktuálně pohybuje jen mezi jejich obránci.

4.

Attiat-Allah byl pozdě v souboji s Dalotem a Portugalci budou zahrávat volný kop.

5.

A hned z toho byla gólovka. Joao Felix si v pokutovém území našel centrovaný míč a Bono měl plné ruce práce. Z rohu již Portugalci nezahrozili.

6.

Bleskový výpad po levé straně podnikl Attiat-Allah, který si to namířil až do pokutového území. Skluz Dioga Dalota přinesl rohový kop ve prospěch Maroka.

6.

Parádní centr do pokutového území od rohového praporku dolétl přesně na hlavu En-Nesyriho. Marocký útočník hlavičkoval osamocen, nicméně ze středu šestnáctky poslal míč nad bránu.

7.

Otávio se pokusil zrychlit hru kolmicí ze středu hřiště. Proti byl ovšem jeden z napadajících Maročanů, od kterého se míč odrazil do zámezí.

8.

Dokonale přesné přenesení hry na Felixe nepřineslo nic zajímavého. Portugalský útočník si totiž neporadil se zpracováním.

9.

Pokračuje kombinační hra portugalského výběru. Pokus o oslovení Dalota vyústil v nepovedené zpracování, načež míč doputoval za brankovou čáru.

10.

Joao Felix měl kolem sebe trochu prostoru, avšak míč mu uzmula marocká defenzíva. Právě Maročané tak rozvíjí útočnou akci.

11.

Maročané ukázali, že mají vytříbenou techniku. Amallahova pohledná otočka však neznamenala ohrožení portugalského gólmana.

12.

Příliš důrazný byl Amrabat, jenž zbytečně dohrál Otávia. Ten už míč dávno odehrál a získal pro Portugalsko další standardku.

13.

Přetažený centr našel Goncala Ramose, který míč vracel do ohně. Kulatý předmět se pak ještě zjevil u Guerreira, nicméně jeho rána byla zablokována.

14.

Opět to Maročané zkusili přes levou stranu, která je zatím jednoznačně aktivnější. Nic podstatného však k vidění nebylo.

16.

Ne a ne se Portugalci dostat k pořádnému ohrožení marockého gólmana. Zdá se, že dnes budeme sledovat podobnou hru Maroka jako v případě zápasu se Španělskem.

17.

Goncalo Ramos byl v souboji se Saïssem dostatečně důrazný, ale míč mu odskočil až k Bonovi.

18.

Přes Nevese se nedostal Hakimi, načež balon doputoval až k portugalskému brankáři. Od něj však letí znovu až k obráncům Maroka.

18.

Po rychlém přechodu na útočnou polovinu si míč na střelu připravil Zijáš. Levačkou ale nezamířil přesně.

19.

Za ohlušujícího pískotu se Portugalci pokouší vytáhnout marockou defenzívu. jenže ta je velmi koncentrovaná.

20.

Sofiane Boufal to udělal parádně, když se uvolnil na malém prostoru a nakonec si vykoledoval faul. Maroko hraje velmi zodpovědně.

21.

Předvedená hra se zatím nemůže líbit Cristianu Ronaldovi, který vyčkává mezi náhradníky. Navíc teď hvězdný Portugalec musí trnout, neboť Zijáš vybojoval roh pro Maroko.

Cristiano Ronaldo na lavičce ve čtvrtfinále MS 2022 Maroko - Portugalsko
Cristiano Ronaldo na lavičce ve čtvrtfinále MS 2022 Maroko - Portugalsko | Foto: Reuters
22.

Prudký centr na přední tyč si pohlídal Bruno Fernandes. Následná na krátko rozehraný roh vyřešil opět zmiňovaný Fernandes, jenž tělem odstavil soupeře.

23.

Rozběhnutého Felixe si pohlídal Achraf Hakimi. Portugalci se ještě udrželi na útočné polovině, ale byl z toho jen Fernandesův faul na skákajícího Bona.

25.

Iniciativu teď na chvíli převzali maročtí fotbalisté, kteří se postupně dostali přes střed hřiště. Akci zastavil až faul Rúbena Nevese.

26.

Podruhé v utkání zafungovala spolupráce centrujícího Zijáše se zakončujícím En-Nesyim. Ten však hlavou znovu nedokázal zakončit do prostoru brány.

28.

Cosi kloudného se pokusil vymyslet Bruno Fernandes. Jenže nakonec musel znovu přihrát jen směrem dozadu.

29.

Středem hřiště to Portugalcům vůbec nejde a Bernando Silva s pokusem o roztažení hry doleva neuspěl. Míč totiž poslal jen do autu.

30.

Další nepřesnost od Bernarda Silvy. Ani Maročané si však ve středu hřiště následně nerozuměli.

31.

Zničehonic byli Portugalci blízko ke vstřelení první branky. Joao Felix se ujal volného míče a jeho tečovaná střela šajtlí se jen těsně nevlezla do prostoru brány.

32.

Rohový kop se sice rozehrával nadvakrát, ale v ani jednom případě Portugalci nedokázali zahrozit. Centr na bližší tyč si pohlídala obrana.

34.

Marocké ofenzivní akce vypadají velmi zajímavě. Po přihrávce z levé strany se v pokutovém území zjevil Selim Amallah, ale jeho zakončení z prvního doteku putovalo výrazně mimo tři tyče.

35.

Teď už měl práci Diogo Costa, kterého zpoza šestnáctky prověřil Boufal. Nevýrazné zakončení letělo přesně do náruče portugalského gólmana.

36.

Nádherně to vykombinovali Maročané, kteří se ve třech dostali z přehuštěného prostoru. Rychlou akci zastavil až faulující Neves.

37.

Maročané v poklidu kombinují a do akce zapojují i Bona. Portugalci se zatím neodhodlali k aktivnějšímu napadání.

38.

Zajímavou přihrávku za obranu soupeře vyslal Hakimi, který se pokusil oslovit En-Nesyriho. Vše si ale pohlídal vyběhnuvší Costa.

39.

Boufal si to středem namířil dopředu, nicméně dotírajícího Otávia trefil rukou do obličeje. Sám si tak nadějnou akci zastavil.

39.

Dosud nejaktivnějším portugalským zakončovatelem je Joao Felix, který znovu zužitkoval nabídnutý prostor. Pohotové zakončení z hranice vápna vylétlo výrazně nad bránu.

40.

Goncalo Ramos byl rychleji u míče, načež jej nedovoleně atakoval Amrabat. V posledních minutách je hra poměrně rozkouskovaná.

41.

Achraf Hakimi si dobrou defenzívou ustrážil Felixe, který byl navíc v ofsajdu. Maroko tak zvládlo další útočnou snahu Portugalska.

42.

Maroko jde do vedení. S trochou štěstí se Maročané dostali k centru z levé strany, který doputoval do ideálního prostoru. Portugalský brankář šel do vzduchu, avšak míč vůbec netrefil a YOUSSEF EN-NESYRI přihrávku usměrnil prakticky do prázdné brány.

Júsuf Nasjrí dává gól ve čtvrtfinále MS 2022 Maroko - Portugalsko
Júsuf Nasjrí dává gól ve čtvrtfinále MS 2022 Maroko - Portugalsko | Foto: Reuters
44.

Nedovoleným zákrokem se provinil Rúben Dias, který En-Nesyriho zatáhl za dres. Portugalský stoper se v dnešním utkání jeví hodně nejistě.

45.

Mohlo být vyrovnáno. Otávio poslal míč na pravou stranu, odkud to překvapivě zkusil Bruno Fernandes. Ofenzivní hvězda Manchesteru United zaskočila marockého gólmana, kterého zachránilo břevno.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje dvě minuty.

45+1.

Portugalci před závěrem poločasu tlačí a Maročané si pomáhají odkopem do zámezí. Africký celek nyní působí trochu nervózně.

45+2.

Po přihrávce mezi obránce se na trávníku v pokutovém území ocitl Bruno Fernandes. Vypadalo to na faul, ale rozhodčí si počká na verdikt videa.

45+2.

Místo pokutového kopu přišel bleskový výpad Maroka, který zakončoval Attiah-Allah. Rána však marockému hráči vůbec nesedla.

45+3.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodní poločas zápasu je tedy minulostí a do kabin jdou spokojenější fotbalisté Maroka. Ti se sice od začátku zápasu spíše bránili, ale pár šancí Portugalska dokázali ustát a nakonec sami udeřili. Portugalcům totiž nestačily dvě předchozí varování Youssefa En-Nesyriho, který tak ve 42. minutě otevřel skóre zápasu. Záhy poté byl blízko k vyrovnání Bruno Fernandes, ale jeho rána skončila jen na břevně.

Jasín Bunú a Jahjá Attíat Allá ve čtvrtfinále MS 2022 Maroko - Portugalsko
Jasín Bunú a Jahjá Attíat Allá ve čtvrtfinále MS 2022 Maroko - Portugalsko | Foto: Reuters

STATISTIKY PRVNÍHO POLOČASU

 

Držení míče: 27 % - 11 % - 62 %

Střely celkem: 7 - 5

Střely na bránu: 2 - 1

Rohové kopy: 3 - 2

Ofsajdy: 0 - 2

Fauly: 4 - 6

Žluté karty: 0 - 0

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Oba celky jdou do druhého poločasu bez změn v sestavě. Na svůj čas tak stále čeká i Cristiano Ronaldo.

47.

Diogo Dalot dostal trochu prostoru na pravé straně, nicméně do centru se mu vložil Attiat-Allah.

47.

Při rohovém kopu ulehl na trávník Pepe, nicméně jeho počínání bylo až příliš teatrální.

48.

Achraf Hakimi skvěle vyvezl míč na útočnou polovinu, kde uprchl Nevesovi a poté jej faulem zastavil až Pepe.

49.

Maroko bylo blízko k navýšení skóre. Na parádní centr Zijáš si naskakoval El Yamiq a portugalský gólman musel zasáhnout na brankové čáře.

51.

Portugalci se pokusili o zrychlení hry, nicméně aut Bruna Fernandese byl příliš zbrklý.

51.

Střídání Portugalska: odchází Raphaël Guerreiro, přichází Joao Cancelo.

51.
52.

Poprvé se k míči dostal Cristiano Ronaldo a hned musel do akce Bono, který likvidoval centr portugalské hvězdy.

53.

Maročané pokračují v precizní a zodpovědné defenzívě. Do další kombinace Portugalců se skluzem vložil Hakim Zijáš.

54.

Portugalci ale pokračují v tlaku a nedávají marocké obraně ani chvíli oddechu. Finální fáze většiny akcí však zatím skřípe.

55.

Až do pokutového území se z pravé strany dostal Diogo Dalot. Jenže jeho přihrávka šla příliš blízko k brankáři a stala se kořistí pozorného Bona.

56.

Rychlý výpad Maroka táhl Boufal, který si do kombinace vybral En-Nesyriho. Ten míč zpracoval pro Ounahiho, nicméně zakončení vylétlo nad bránu.

56.

Nepříjemnost pro Maroko. Kapitán Romain Saïss ulehl na trávník a bude muset střídat.

57.

Střídání Maroka: odchází Romain Saïss, přichází Achraf Dari.

58.

Do obrovské šance se dostal Goncalo Ramos, kterého centrem našel Otávio. Hlavička mladého útočníka putovala kousek od tyče Bonovy brány.

59.

Na zakončení si míč šteloval Cristiano Ronaldo, ale k tomu se bleskově vrátili dva maročtí fotbalisté.

60.

Fernandesovi se sice nepovedla rozehrávka volného kopu, ale Maročané míč okamžitě ztratili.

61.

Velký portugalský tlak končí nepovedenou akcí Dioga Dalota. Skvěle totiž kličky portugalského obránce ustál Attiat-Allah.

63.

Na levé straně to dvojice Cancelo - Ronaldo nemyslela vůbec špatně. Nakonec je z toho ovšem jen vhazování.

64.

V úvodu 64. minuty to mezi diváky pouze zahučelo, když si Bruno Fernandes rychle nachystal střelu z hranice šestnáctky a jen o kousek přestřelil.

65.

Střídání Maroka: odchází Selim Amallah, přichází Walid Cheddira.

65.

Střídání Maroka: odchází Youssef En-Nesyri, přichází Badr Benoun.

66.

Po faulu na Ronalda rozehrálo Portugalsko volný kop, nicméně souhra Fernandese s Otáviem byl hodně nepovedená.

67.

Joao Cancelo chtěl projít přes Hakimiho, ale ten dnes hraje perfektní utkání. Mezitím se chystá další portugalské střídání.

68.

Tentokrát se Cancelo dostal až k centru do pokutového území, ale tam vládl Dari.

68.

Zajímavě to zkusil Fernandes, jenž šajtlí míč posílal mezi Ronalda a marockého brankáře. Nakonec si kulatý předmět pohlídal Bono.

69.

Střídání Portugalska: odchází Goncalo Ramos, přichází Rafael Leao.

69.

Střídání Portugalska: odchází Otávio, přichází Vitinha.

70.

Žlutou kartu vidí Achraf Dari, který po odehrání dojel centrujícího Leaa.

71.

Portugalci rozehráli standardku poněkud nečekaně, když přišla přízemní přihrávka na Bernarda Silvu. Jenže tomu šel míč daleko od nohou.

72.

Dalotův centr prodloužil Hakimi jen do zámezí. Portugalci zůstanou nastěhovaní poblíž pokutového území.

73.

Znovu se do portugalské ofenzívy zapojil Diogo Dalot. Byl z toho jen roh, který si Maroko dokázalo pohlídat.

74.

Na druhé straně vybojoval další roh pro Portugalsko Joao Cancelo. Centr od praporku posunul Bono, ale i s následnou standardkou si Maročané poradili.

75.

Už už to po marockém brejku vypadalo na velkou šanci. Cheddirovi však to míč sáhl jeden z vracejících se portugalských beků.

76.

Cristiano Ronaldo se přes dva obránce prodral k centru z levé strany. V tísni ale nemohl zakončovat.

77.

Centrované míče ze stran od Portugalců vůbec nelétají do dobrého prostoru. Maročané pak navíc využívají volný prostor při ofenzívě.

78.

Ounahi táhl další rychlou akci, nicméně finální přihrávku poslal pouze za brankovou čáru.

79.

Nějaký zdravotní problém má Zijáš, kterého před chvílí důrazným skluzem zastavil Rúben Dias. Ztráta dalšího klíčového hráče by byla pro Maroko obrovským zásahem.

79.

Střídání Portugalska: odchází Diogo Dalot, přichází Ricardo Horta.

80.

Rafeal Leao to vzal na sebe při centru z levé strany. Znovu našel pouze marockého obránce.

82.

Střídání Maroka: odchází Hakim Zijáš, přichází Zakaria Aboukhlal.

82.

Střídání Maroka: odchází Sofiane Boufal, přichází Yahya Jabrane.

82.

V závěru 82. minuty se musel vyznamenat Bono, kterého po přistrčení od Ronalda prověřil Joao Felix. Marocký gólman hájí čisté konto.

83.

Z portugalského rohu znovu nepřišlo žádné nebezpečí. Chvíli nato byl ovšem faulován Felix.

84.

Překvapit marockou obranu se pokusil Bruno Fernandes, který necentroval, ale přízemní přihrávkou chtěl nalézt lépe postaveného spoluhráče. To se ovšem nepovedlo.

86.

Adresáta v pokutovém území chtěl nalézt Bernardo Silva. Marocká obrana zůstává nepřekonatelná.

87.

Maročané odvrátili další roh a žlutou kartu si následně vykoledoval Vitinha, jenž fauloval Ounahiho.

89.

Hodně nepřesná přihrávka Felixe, který se pokusil roztáhnout hru na pravou stranu. Míč šel daleko od nohou Bruna Fernandese.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje osm minut.

90+1.

Bono drží marocké naděje. Do své první šance se dostal Cristiano Ronaldo, který obdržel přihrávku do běhu a přízemní střelou prověřil marockého gólmana.

90+1.

Žlutou kartu za faul na Pepeho vidí Walid Cheddira.

90+2.

Portugalcům se nepovedla další kombinace. Ricardo Horta poslal nepřesnou přihrávku před Bruna Fernandese.

90+3.

Komplikace pro Maroko. Walid Cheddira se podruhé během pár minut provinil příliš důrazným faulem a vidí druhou žlutou kartu. To znamená, že Cheddira si zblízka prohlédl i červenou barvu a dnes končí.

90+4.

Obrovský tlak v podání Portugalců. Po obranném zákroku Dariho to bude další roh.

90+5.

Obrana Maroka pokračuje ve své skálopevnosti. Navíc teď přišel příliš dlouhý centr a Bono bude odkopávat.

90+6.

Mohlo být rozhodnuto. Po dlouhém odkopu šel sám na brankáře Aboukhlal, ale jeho zakončení bylo příliš laxní a Diogo Costa drží šance Portugalska.

90+7.

Křeče už má El Yamiq, který vyřešil další přízemní přihrávku mířící před Bona.

90+7.

Je neuvěřitelné, co marocká defenzíva zvládá, ale teď jí pomohlo i štěstí. Pepe se dostal k hlavičce z malého vápna, avšak zakončení šlo vedle Bonovy brány.

90+8.

Velmi nepovedená přihrávka Leaa. Blíží se konec ofenzivní akce Portugalska už jsou velmi křečovité.

90+8.

KONEC UTKÁNÍ.

V hledišti se strhla obrovská bouře, která se ovšem netýká Cristiana Ronalda, jenž v slzách mizí v útrobách stadionu.

Světový šampionát v Kataru nám přinesl další obrovský šok. Po vyřazení Belgie v základní skupině a Španělska v osmifinále slaví Maročané postup přes Portugalsko. Stávají se tak první africkou zemí, která se na mistrovství světa představí v semifinále.

Júsuf Nasjrí slaví gól ve čtvrtfinále MS 2022 Maroko - Portugalsko
Júsuf Nasjrí slaví gól ve čtvrtfinále MS 2022 Maroko - Portugalsko | Foto: Reuters

Portugalsko mělo po celou dobu zápasu jasnou převahu, nicméně ve finální fázi dnes naprosto selhalo. Když už se navíc dostalo do šance, v bráně Maroka byl připravený Bono, jenž se znovu stává hrdinou. O jedinou branku zápasu se dnes postaral Youssef En-Nesyri, který skóroval hlavou ve 42. minutě a rozplakal portugalské hráče i fanoušky. Svěřenci kouče Santose se pak marně snažili o vyrovnání, ke kterému byli několikrát blízko. Jenže Bruno Fernandes trefil ještě v prvním poločase břevno a ani v druhé části se Portugalcům nepodařilo pokonat marockou defenzívu v čele s gólmanem Bonem. Cristiano Ronaldo a spol. tedy poletí domů.

Dnešní porážkou tak Cristiano Ronaldo s největší pravděpodobností přichází o možnost velkého úspěchu na světových šampionátech. Za čtyři roky už mu totiž bude jednačtyřicet let.

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy