Já na bráchu, brácha na mě. Dva mladí Češi se vydali za Messim, uspěli i díky hokejovému kapitánovi

Karel Häring Karel Häring
18. 6. 2018 14:27
I díky pomoci bývalého kapitána hokejové reprezentace Jiřího Novotného sehnali dva čeští fanoušci lístky na mistrovství světa.
Čeští fanoušci na MS 2018
Čeští fanoušci na MS 2018 | Foto: Lukáš Sudek

Moskva (od našeho zpravodaje) - Česká fotbalová reprezentace na mistrovství světa chybí, ale to neznamená, že by si někteří fanoušci nechali tuhle slavnost ujít. Lukáš a Matouš Sudkovi si splnili sen, když viděli na vlastní oči Lionela Messiho.

Staršímu Lukášovi je dvaadvacet a letos odpromoval, Matouš je o tři roky mladší. Společně fandí Chelsea, minimálně jednou za rok vyrazí do Anglie. Naposledy si vyzkoušeli výjezd na venkovní zápas a poznali, že v kotli hostů je lepší atmosféra než při domácích utkáních. Aktuální zážitek prožívají stejně intenzivně.

Sedíme v restauraci Českého domu, na zadní stěně běží na velkém plátně zápas Brazílie se Švýcarskem. Vedle u stolu večeří Jaromír Bosák, populární komentátor ČT sport, či Luděk Zelenka, který mu u přenosů z Ruska sekunduje v roli experta. Kromě zážitků si tak mladíci odvezou i společné fotky.

Na začátku všeho byl pokus o překvapivý narozeninový dárek. "Vždycky se snažíme něco vymyslet navzájem. Máme souseda, hokejistu Jirku Novotného, který hrával v Rusku. Šel jsem za ním a říkám mu: 'Hele, sháním dárek bráchovi. Tys hrál v Rusku, neuměl bys sehnat lístky na mistrovství?'," vypráví Lukáš.

Nevěděl, že o pár dní později za mistrem světa z roku 2010 vyrazí se stejnou otázkou i Matouš. Jiří Novotný, který býval dokonce kapitánem národního týmu, si to dal dohromady, a tak se spojil s rodiči, zatímco klukům řekl, že je asi sehnat nedokáže.

"Po nějaké době si nás zavolala mamka, že potřebuje pár našich údajů, a pak řekla, že jedeme do Ruska. To jsme se ale dozvěděli asi až týden před odletem," vypráví Lukáš. "Rodiče nám udělali obrovskou radost, strašně jsme chtěli vidět Messiho."

Sen se jim splnil v sobotu na stadionu Spartaku, kde sledovali zápas z poslední řady mezi fanoušky Argentiny. Výhry se nedočkali, výborná atmosféra, na které se podílely i modré skupiny Islanďanů, je samozřejmě nadchla.

Dokonce natolik, že zkusili koupit před stadionem i vstupenky na nedělní duel Německo-Mexiko. "Celý den jsme obětovali shánění vstupenek na tohle utkání," říká Matouš a popisuje zvolený plán. "Brácha si svlékl tričko a já mu napsal fixou na tělo, že sháníme dva lístky. Pak jsme chodili okolo stadionu."

Čeští fanoušci na MS 2018
Čeští fanoušci na MS 2018 | Foto: Lukáš Sudek

K osmdesátitisícové aréně v Lužnikách dorazili okolo druhé, hrálo se od šesti. Chodili tam i zpátky. Několik nabídek se objevilo, ale… "Měli jsme nějakých 30 tisíc rublů, což je zhruba 10 tisíc korun. Ráno jsme se bavili o tom, jaký si dáme strop, aby nás to ještě za tu cenu bavilo a užili jsme si to. Nechtěli jsme zaplatit víc než pět tisíc korun za jeden," popsal Lukáš sourozeneckou strategii.

Oba brzy zjistili, že je to nereálný úkol. Ceny se pohybovaly v úplně jiných rovinách. "Ta nejnižší částka byla 900 dolarů za kus (cca 20 tisíc korun), nejvyšší 1500. "Prvního chlapa jsme potkali dvě a půl hodiny před zápasem, ten chtěl devět stovek. Říkali jsme si, že třeba půl hodiny před zápasem znervózní a půjdou dolů. Jenže Němci a Mexičani do toho šli, protože pro ně bylo opravdu důležité ten zápas vidět, pro nás za tu cenu ne," doplnil mladší z bratrů z Českých Budějovic.

První velkou fotbalovou akcí, které se zúčastnili, bylo Euro 2008 v Rakousku a Švýcarsku, kde se představili i Češi. Světový šampionát se po neúspěšné kvalifikaci musí obejít bez národního týmu. "Zrovna jsme si říkali, jak nás mrzí, že tady nejsme. Když vidíte tu atmosféru před zápasy, to je neskutečné. Mexičani chodí v nádherných kostýmech, prostě paráda," usmívá se Matouš Sudek.

Jejich dobrodružství v pondělí skončilo, ale na tyhle zážitky se nezapomíná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy