Angličané se vidí ve finále. Southgate chce uspět s týmem, který si v Česku vylámal zuby

Marek Janoš Marek Janoš
3. 7. 2018 14:01
Trenér Southgate postavil druhý nejmladší tým na mistrovství světa. Kane a spol. ho už ale jednou na mezinárodním turnaji zklamali.
Gareth Southgate, trenér anglické reprezentace
Gareth Southgate, trenér anglické reprezentace | Foto: Reuters

Moskva - Před třemi lety opouštěl anglický trenér Gareth Southgate Olomouc se svěšenými rameny. Jeho tým prohrál s Itálií na Andrově stadionu 1:3 a na Euru hráčů do 21 let překvapivě vypadl už ve skupině.

Southgate s sebou vzal na šampionát do Česka vycházející hvězdy anglického fotbalu, i když řada dalších mu dala košem kvůli povinnostem v dospělé reprezentaci.

Z olomouckého trávníku se tak po porážce s Itálií šourali do kabin zklamaní John Stones, Jesse Lingard nebo Harry Kane. Titíž hráči jsou teď pro anglickou reprezentaci v Rusku klíčoví a nastoupí v základní sestavě osmifinále proti Kolumbii.

Angličané se díky prohře 0:1 s Belgií na závěr skupiny G ocitli v pavouku play off paradoxně na straně se slabšími soupeři. Už nyní je jisté, že do finále se dostane jeden z těchto týmů: Rusko, Chorvatsko, Švédsko, Švýcarsko, Kolumbie nebo právě Anglie.

Tento fakt společně s velmi jistými výkony Anglie ve skupině vzbudil na ostrovech nebývalý optimismus. Angličtí fanoušci na sociálních sítích už vidí svůj tým ve finále mistrovství světa.

První osmifinálové zápasy ale ukázaly, že favorité to nebudou mít snadné.

Southgate ovšem vede reprezentaci od začátku kvalifikace. Postupně do týmu zapracoval hráče, kteří mu prošli pod rukama ve třech sezonách, kdy trénoval jednadvacítku. Mezi nimi jsou právě hvězdy jako Sterling, Stones, Lingard, Welbeck, Kane nebo Loftus-Cheek. Tým dlouho utvářel ke svému obrazu kamínek po kamínku.

Výsledkem je, že Southgate přivezl na šampionát po Nigérii společně s Francií nejmladší tým s věkovým průměrem přesně 26 let.

Angličané si dosud na turnaji vedou dobře, v útoku se opírají o Kanea, kterého v ofenzivě doplňují Lingard a Sterling. Útočnou fázi v Southgateově systému 3-5-2 podporují krajní halvbeci, těmi by proti Kolumbii měli být Kieran Tripper a Ashley Young.

Jihoameričany ovšem nelze považovat za nutný komparz při cestě Albionu do finále mistrovství světa. Také Kolumbie má kvalitní tým s řadou hráčů dlouhodobě působících v Evropě.

Branku jistí zkušený David Ospina, obránce řídí Yerry Mina, kraje bude ostřit Juan Cuadrado a anglickou obranu potrápí James Rodriguez s Falcaem.

Právě obrana může být anglickou slabinou. Walker, Stones a Maguire už na šampionátu měli pár slabších chvilek. Walker navíc není zvyklý hrát stopera, v Manchesteru City nastupoval především jako pravý obránce.

Je dobře možné, že chyby v obraně Anglie přijdou. Otázkou je, jak bude mladý tým na tlak reagovat. Před třemi lety v Česku trenéra Southgatea nepodrželi ani Lingard s Kanem, za tu dobu ale ušli hráči i trenér kus cesty.

Očekávání na ostrovech jsou obrovská. Paradoxně ale může být Kolumbie nejtěžším soupeřem Angličanů při cestě do finále. Zápas má výkop ve 20:00.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům léků, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

"Nejčastějším důvodem vstupu lékárníka do lékového záznamu bude kontrola správnosti velikosti, dávky a frekvence užívání léčivého přípravku. Takové situace řeší lékárníci již nyní každý den, přičemž do spuštění lékového záznamu jsou odkázání na ne vždy úplné informace od pacienta," uvedl dnes viceprezident lékárnické komory Aleš Krebs.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy