Mladá Boleslav padla v Teplicích

ČTK
1. 10. 2006 22:10
Praha - Fotbalisté Mladé Boleslavi poprvé v tomto ročníku první ligy prohráli, Most získal bod za remízu v Brně.

Teplice - Mladá Boleslav 2:0 (0:0)

Středočeši v neděli prohráli v Teplicích 0:2, o výhru domácího týmu se postarali ve druhém poločase přesnými trefami Stožický s Feninem. Mladou Boleslav, která v lize poznala hořkost porážky po deseti zápasech, může na čele ligového pelotonu v pondělí vystřídat mistrovský Liberec, pokud v dohrávce zdolá Kladno.

Ligový lídr z Mladé Boleslavi měl Teplicím v nedělním ligovém šlágru co vracet. Středočeši svého soka ještě nikdy nedokázali porazit, ze čtyř zápasů skončily duely hned ve třech případech remízou.

Mladoboleslavští fotbalisté měli v nohách čtvrteční vítězný duel Poháru UEFA proti Olympique Marseille a kouč Dušan Uhrin to zohlednil i při skládání základní jedenáctky.

Infobox

Tabulka střelců:
6 - Střihavka (Ostrava),
5 - Fořt (Slavia), Pecka (Boleslav), Gašparík (Most),
4 - Lafata (Jablonec), Došek (Sparta),
3 - Papoušek (Liberec), L. Jarolím (Slavia), Džeko (Teplice), Holub (Boleslav), Zelenka (Brno), Stožický (Teplice), Volešák (Budějovice).

Brankáři s čistým kontem:
7 -
Čech (Liberec),
6 - Lejsal (Brno), Miller (Boleslav)
5 - Blažek (Sparta),
4 - Filipko (Budějovice), Špit (Jablonec).

Odpočívat nechal kapitána Kuliče, gólmana Millera, stopera Rajnocha či záložníka Poláčka. Šanci třeba naopak dostal po dlouhé době v základní sestavě útočník Radim Holub, hrdina a střelec dvou branek v odvetě s Marseille.

Boleslav i na Stínadlech v úvodu dokazovala, že v posledních týdnech vládne velkým sebevědomím a její série pěti ligových výher není náhodná. Hosté dobře kombinovali a hlavně ve středu zálohy vyhrávali klíčové souboje díky Abrahámovi s Matějovským.

Na teplickou branku se často valili hostující hráči v přečíslení a už v páté minutě zblokoval uzdravený stoper Hunal ránu Holuba. Po čtvrt hodině se brankář Poštulka vytáhnul proti pohotové hlavičce Paláta.

Žlutomodří si udrželi převahu z konce první půle i po přestávce, kdy hosté působili velmi rozpačitým dojmem. V krátkém sledu měli dvě slibné šance Džeko se Stožickým, ale v obou případech mířili vedle.

Domácí se však dočkali v 55. minutě: záložník Dort poslal bez přípravy vysoký míč přesně do běhu Stožickému a ten křížnou ranou přesně umístěnou k tyči potěšil necelé čtyři tisícovky nejvěrnějších domácích fanoušků. Stožický se ve svém sedmém ligovém zápase dočkal už třetí branky.

Zaskočenou Mladou Boleslav inkasovaná branka poslala ještě níž. Zatímco proti Marseille mužstvo uchvátilo senzačním obratem, dnes z něj byl ve druhé půli jen matný stín.

Byl to ostrý kontrast s nadšeným výkonem domácích. V 67. minutě navíc středem hřiště nerušeně prošel Fenin a jeho přízemní, ale nikterak prudká střela zaskočila celou obranu soupeře v čele s gólmanem Kučerou.

Tepličtí tak získali klid do koncovky, v níž letos ztratili už pět dobře rozehraných zápasů. Konec mohl zdramatizovat Palát, ale sedm minut před koncem těsně přestřelil. Domácí tak v poklidu došli k druhé výhře za sebou a po nepovedeném startu se dotahují ke špičce tabulky. Nakonec si mohli po čase vychutnat aplaus Stínadel.

Trenér Vlastislav Mareček po výhře s Mladou Boleslaví zářil nadšením. "Nečekalo nás nic jednoduchého, Boleslav je v současné chvíli jedno z našich top mužstev. V naší situaci ale potřebujeme doma nutně vyhrávat. Bylo to zasloužené vítězství, už v prvním poločase jsme měli dost šancí na gól. Jsem rád, že jsme to takhle zvládli," těšil se Mareček.

Trenér Mladé Boleslavi Dušan Uhrin vypadal hodně zkroušeně, když měl hodnotit první letošní porážku. "V první půli jsme možná byli lepší a soupeře občas přitlačili. Ve druhém poločase jsme ale udělali nepochopitelnou chybu na levé straně a z toho jsme inkasovali důležitý první gól," litoval Uhrin.

Podle něj se na jeho týmu dnes projevila náročný program z posledních týdnů. "Potřebovali bychom ještě jeden den navíc, hráči už jsou hodně vyčerpaní a den navíc by nám určitě pomohl. Natrénováno máme, ale v tuhle chvíli máme odehráno tolik zápasů, jako jako běžně za celý podzim. Dnes nám už chyběla taková ta zdravá agresivita," poznamenal Uhrin.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 2:0 (0:0)
Branky: 55. Stožický, 67. Fenin. Rozhodčí: Jílek - Ondo, Drastik. ŽK: Hunal, Klein - Palát. Diváci: 3760.
Teplice: Poštulka - Kaufman, Lukáš, Hunal, Valenta - Stožický (86. Doležal), Dort (90. Benát), Klein, Jirsák - Fenin (89. Kroupa), Džeko. Trenér: Mareček.
Boleslav: Kučera - Ševinský, Vít, Rolko, Palát - Kysela, Abrahám, Matějovský (46. Riegel, 80. Kulič), Vaculík (64. Sedláček) - Holub, Pecka. Trenér: Uhrin ml.

Brno - Most 1:1 (1:1)

Fotbalisté Brna ztratili v domácím prostředí poprvé v letošní sezoně body po remíze 1:1 s Mostem a znovu potvrdili, že zápolí s produktivitou. Jedinou jejich branku vstřelil ve 32. minutě Zelenka, Most vyrovnal o sedm minut později po trefě Gašparíka.

Pouze na lavičce náhradníků zůstala brněnská posila Wagner, trenér Mazura dal v útoku přednost Pacandovi se Zelenkou. Brňané se ale dlouho nemohli dostat do tempa; Most dokonale vyztužil zadní řady, na hrotu zůstal osamocený Pešír.

Dost pasivně hrající domácí tým se dostal k vážnější šanci v 18. minutě, kdy po Chlupově přihrávce Pacanda netrefil přesně míč a minul branku. Zaváhání Pacanda napravil ve 32. minutě, kdy se při přebírání míče na levé straně prudce zastavil, zatímco do něj narazil obránce Procházka a zůstal po střetu ležet na trávníku.

Pacanda pak svůj únik zakončil od brankové čáry zpětnou přihrávkou Zelenkovi, jenž při svém 301. ligovém startu prostřelil brankáře Vaniaka.

Hostující trenér Ščasný neudržel po obdržené brance nervy a po protestech musel zbytek zápasu sledovat z tribuny. Most ale nespoléhal pouze na bránění: ve 39. minutě se brněnská obrana rozestoupila před Gašparíkem, který potvrdil podzimní formu a pohotově své sólo zakončil vyrovnávací brankou.

Po hodině hry se pokusil trenér Mazura oživit neproduktivní výkon: do obrany zařadil mladíčka Mazucha a ze zadních řad se posunul do zálohy Pavlík místo Chlupa.

Po této změně domácí fotbalisté srovnali krok. V poslední čtvrthodině získali výraznou převahu - Pacanda mířil vedle, Trousilovu hlavičku i Wagnerovu střelu však pozorný Vaniak chytil. V poslední minutě měl naopak blízko k plnému zisku Most, protože Procházkova střela z trestného kopu jen těsně minula branku.

"Nemohu být spokojen s výsledkem, neboť naším cílem byl plný bodový zisk. Most ale hrál dobře, zatímco my jsme si nevytvořili žádnou vyloženější šanci. V útoku se nám nedařilo, chyběl nám důraz," povzdychl si brněnský kouč Mazura, který byl spokojen snad jen se standardními situacemi.

S remízou byl naopak plně spokojen mostecký trenér Zdeněk Ščasný. "Možná jsme dnes sahali po třech bodech. Byli jsme dobře připraveni, zápas jsme až na brankovou Zelenkovu brankovou střelu a závěr, zvládli. Soupeře jsme do vyložených příležitostí nepustili, při našich brejcích nám ale chybělo více klidu," řekl trenér.

Takřka hodinu sledoval ale zápas jen z tribuny, kam ho rozhodčí Moudrý vykázal po vedoucí brance Brna. "Emoce k fotbalu patří," reagoval Ščasný a přiznal, že asistenta rozhodčího Wilczeka nazval grázlem.

"Vystartoval jsem na něj poprvé už při brance, kterou jsme dali a rozhodčí signalizoval Gašparíkův ofsajd. Navíc jsem přesvědčen, že branka Brna padla po Pacandově hrubém faulu na Procházku," tvrdil mostecký trenér.

1. FC Brno - FK SIAD Most 1:1 (1:1)
Branky: 32. Zelenka - 39. Gašparík. Rozhodčí: Moudrý - Wilczek, Slavík. ŽK: Švejnoha, Mazuch - Škoda, Prášil, Gašparík. Diváci: 4121.
Brno: Lejsal - Švejhoha, Trousil, Pavlík, Siegl - Partyš (80. Besta), Polách, Chlup (60. Mazuch), Střeštík  - Pacanda,  Zelenka (74. Wagner). Trenér: Mazura.
Most: Vaniak - Prášil, Hainault, Procházka, Zbončák - Jendruščák (72. Mendy), Škoda, Pilař, Schut (83. Suchý), Gašparík (90. Brezina) - Pešír. Trenér: Ščasný.

České Budějovice - Plzeň 2:1 (2:1)

V důležitém souboji dvou týmů ze středu tabulky mezi Českými Budějovicemi a Plzní se radovali více Jihočeši, kteří vyhráli 2:1 a poskočili už na páté místo v neúplné tabulce po devátém kole. O výhře rozhodl znovu záložník Volešák, který se trefil na podzim už potřetí.

V rušném souboji zástupců dvou sousedních metropolí slavila úspěch aktivita a bojovnost domácích nad technickou hrou hostí. Plzeňská obrana se poprvé zapotila po trestném kopu Volešáka, odražený míč však letěl nad branku.

První klíčový okamžik utkání přišel už ve třinácté minutě: po zdánlivě nenápadné akci se míč dostal od Baláže k Adamcovi, jenž od pravého rohu zacentroval a Svátkova teč skončila vedoucím gólem.

Po vyrovnání zatoužil jako první hostující Smola, jeho dalekonosná střela ale zasvištěla těsně vedle pravé tyče. Podstatně lépe mířil vzápětí spoluhráč Krbeček, který prošel ve 26. minutě středem hřiště a z hranice šestnáctky střelou k pravé tyči vyrovnal.

Poločasovou přestřelku však ukončili znovu domácí: ve 35. minutě si postavil míč k trestnému kopu ve vzdálenosti 22 metrů Volešák a přesně vyměřeným obloučkem přes zeď zařídil domácím znovu vedení a nakonec i vítězství.

Domácí pokračovali i po pauze v aktivní hře a vymysleli další nebezpečnou akci: po pravém křídle zatáhl míč Adamec, nádherně zacentroval do vápna, ale Táborský hlavičkoval kolem bezmocného Daňka těsně vedle.

Šest minut před závěrem mohli domácí přidat gólovou pojistku po dlouhém sólovém výpadu Černého, ale po jeho centru z levé strany Sládkovi míč sjel z nohy.

Sílícímu tlaku Plzně v samotném závěru se už domácí úspěšně ubránili, přestože při rohu Jarolíma šel do skrumáže před budějovickou branku hlavičkovat i hostující gólman Daněk.

Plzeň byla podle trenéra domácích Františka Cipra strašně těžkým soupeřem. "Ve druhém poločase jsme záměrně střed hřiště soupeři přenechávali a hráli na brejky. Vítězství jsme si však zasloužili za vypracované šance, zatímco Plzeň prakticky žádné neměla.

I za stavu 2:1 jsme totiž další příležitosti zahodili, především Svátek měl svoji možnost proměnit," řekl Cipro, podle kterého Skála ze základní sestavy vypadl těsně před utkáním kvůli tomu, že si při rozcvičce natrhl sval.

I podle jeho plzeňského kolegy Stanislava Levého domácí vyhráli zaslouženě. "Nám se totiž vůbec nepovedl začátek utkání, ale v další fázi po vyrovnání tam byly z naší strany náznaky šancí, jenže místo toho jsme podruhé inkasovali.

Ve druhé půli jsme museli otevřít hru a bylo jen otázkou, zda z nějaké skrumáže vyrovnáme, nebo z protiútoku znovu inkasujeme," prohlásil Levý, který si stěžoval na málo agresivní způsob zálohy. Paradoxně v úvodu sezony pod trenérem Michalem Bílkem byl tento způsob boje největší devizou Západočechů.

Dynamo České Budějovice - Viktoria Plzeň 2:1 (2:1)
Branky: 12. Svátek, 35. Volešák - 25. T. Krbeček. Rozhodčí: Racek - Chytil, Kubáň. ŽK: Žižka, Baláž, Bureš, Černý, Gruber - Šíma, M. Jarolím, Fillo, Borek. Diváci: 3385.
České Budějovice: Filipko - Plocek, Kladrubský, Homoláč, Bureš - Adamec, Volešák, Žižka, Černý - Svátek (86. Gruber), Baláž (55. Táborský). Trenér: Cipro.
Plzeň: Daněk - Procházka, Müller, Zakopal, Smola - Fillo, Pilař, M. Jarolím, Šíma (56. Smejkal) - Malár (66. Borek), T. Krbeček (80. Veselý). Trenér: Levý.

Olomouc - Slovácko 2:1 (1:1)

V souboji posledních dvou týmů prvoligové tabulky se radovala Olomouc, která porazila Slovácko 2:1 a poslala soupeře na úplné ligové dno. Vítězný gól Hanáků vstřelil v 68. minutě Onofrej. Hostům nepomohl po svém návratu ze Švýcarska ani útočník Ivana.

Po oboustranně opatrném začátku zaujala nejdříve akce Štěpána po pravé straně, avšak míč hráče v šestnáctce přelétl. V desáté minutě se poprvé připomněl Ivana, že je na hřišti: zatáhl míč po levé straně, pěkně se uvolnil, ale pokazil přihrávku.

Diváci potom tleskali sólu Randy, ale míč nakonec 'uklidil' Němčický v poslední chvíli na roh. Do dvacáté minuty kopali domácí čtyři rohy, ale před brankou se vůbec neprosadili. Až ve 25. minutě se jim to povedlo: po chytré přihrávce Janotky prošel Voltěch Schulmeister do šestnáctky, obešel Vrbu a podél vybíhajícího Drobisze trefil přesně k pravé tyči.

U domácích pak zaujala už jen nepřesná střela Onofreje, naopak hosté se tlačili stále častěji před branku Vojáčka ve snaze vyrovnat. Pět minut před přestávkou se trefil parádně z dvaceti metrů k pravé tyči Ivana, ale domácí gólman míč s námahou vyrazil na roh. Následoval však rohový kop Vozábala, na který nejvýše vyskočil Bernardi a vyrovnal.

Domácím chyběla přesnost na útočné polovině a v 68. minutě se k nim štěstí přiklonilo, protože Vránovi chyběly jen decimetry. A z protiútoku přišlo vyrovnání: Janotka nacentroval přesně na nohu Onofreje, který bombou pod břevno zápas rozhodl.

Slovácko pak získalo územní převahu, brankovou šanci na vyrovnání už ale nemělo. Na poslední čtvrthodinu vyztužil trenér Petržela defenzívu, poslal na trávník i Hudce a obrana už svoji branku od dalších šancí soupeře uchránila. Naopak domácí mohli své vedení zvýšit, ale největší Janotkovu šanci Drobisz vytáhl na roh.

Olomouckému trenérovi Vlastimilu Petrželovi spadl po zápase kámen ze srdce. V souboji ze dna tabulky jeho tým vydřel tři body a už není poslední.

"Jsem rád, že jsme utkání zvládli, přestože jsme měli takové problémy, že jsem se s tím ještě nikdy nesetkal. Začali jsme dobře, dali jsme i krásný první gól, ale na druhou stranu nám nehrála pravá strana a tak jsme v přestávce udělali výměnu a nastoupil Pulkert," našel slabší místo své poslátané sestavě.

Ve druhé půli se v jednu chvíli uchýlili k nakopávání a s tím Petržela nebyl spokojen. "Nemám to rád a hráče na to upozorňuji, přesto jsme se k tomu dostali. I proto jsme se ve druhém poločase začali trápit, ale nakonec se rozehráli krajní záložníci a jen škoda, že nenabíhali do prostoru kam směřovaly vyhrané hlavičky Schulmeistera," připomněl Petržela.

Sigma Olomouc - 1. FC Slovácko 2:1 (1:1)
Branky: 25. V. Schulmeister, 68. Onofrej - 41. Bernardi. Rozhodčí: Jára - Košec, Tulinger. ŽK: Onofrej, Randa, Peška, Janotka - Róth, Vrána, Vozábal, Kaspřák. Diváci: 4262.
Olomouc: Vojáček - Flachbart, R. Hubník, Horáček, Cléber - Rýdel (75. Hudec) - Štěpán (46. Pulkert), Randa, Onofrej, Janotka - V. Schulmeister (90. Peška). Trenér: Petržela.
Slovácko: Drobisz - Němčický (78. Zeher), Šuškavčevič, Vrba, Lysoněk - Kaspřák, Vozábal, Bernardi, Róth - Ivana (78. Brožík), Vrána (85. Görner). Trenér: Plíšek.

1. Mladá Boleslav 9 7 1 1 15:4 22
2. Liberec 8 6 2 0 12:1 20
3. Sparta 8 4 3 1 9:5 15
4. Brno 9 3 5 1 5:3 14
5. České Budějovice 9 4 2 3 7:9 14
6. Slavia 8 4 1 3 12:7 13