Messi nedal penaltu a ukončil reprezentační kariéru. Americkým mistrem je znovu Chile

Nadějné začátky a pak už jen zmar. Messimu reprezentační kariéru kazili Němci a Chile
Dvě finálové porážky od Chile za dva roky, to už bylo i na Lionela Messiho moc. Možná nejlepší fotbalista současnosti ukončil po letošní sezoně na Copa América Centenario reprezentační kariéru.
Messi přitom před pár dny oslavil teprve 29. narozeniny a během posledních tří let jako kapitán dovedl národní tým do třech velkých finále. Jenže ani v jednom neuspěl.
Jeho Nemesis se staly především týmy Chile a Německa, naopak nejlepší vzpomínky má na Nigérii. Pojďme si ale jeho kariéru v národním týmu projít popořadě.
Jen pár měsíců předtím ovšem Messi dovedl argentinskou dvacítku k titulu na mistrovství světa, kde i díky šesti vstřeleným brankám získal cenu pro nejlepšího hráče turnaje.
Aktualizováno 27. 6. 2016 8:19
Dvojí zklamání prožila Argentina. Ve finále Copa América padla po penaltách s fotbalisty Chile a po utkání navíc ukončil reprezentační kariéru kapitán a podle mnohých nejlepší hráč planety, Lionel Messi.

East Rutherford – Obrovským zklamáním skončilo finále Copa América pro Argentinu. Modrobílí ve finále, na vlas stejně jako loni, padli po penaltovém rozstřelu s Chile, když 120 minut hry gól nepřineslo. Argentinská superstar Lionel Messi navíc po utkání ve věku 29 let ukončila reprezentační kariéru.

Stalo se tak nedlouho po závěrečném ceremoniálu turnaje. Messi dělal rozhovor pro argentinskou televizi TyC Sports, kde oznámil, že již nebude hrát za národní tým.

"Je to konečné rozhodnutí. Pro mě a pro mnoho lidí, kteří to chtějí, to bude lepší. Dřel jsem dost tvrdě, ale končím. Čtyři prohraná finále, asi mi to není souzeno. Cítím v srdci obrovský smutek, moc jsem ten titul pro svou zemi chtěl," řekl po zápase pětinásobný nejlepší fotbalista světa.

Tato závěrečná fáze nastává po třech dnech, co Messi psal o svých konfliktech s argentinskou fotbalovou asociací. "Opět několikahodinové čekání na letadlo, abychom mohli odletět," napsal například Messi na svůj Instagram. "To je katastrofa, AFA jsou... Můj bože!" nebral si servítky viditelně rozladěný kapitán.

Třetí prohrané finále v řadě

Messi dva dny po svých 29. narozeninách prohrál finále velkého turnaje třetí rok po sobě a celkově počtvrté v kariéře. V roce 2014 jeho Argentina nestačila ve finále mistrovství světa na Německo, v roce 2007 jako talentovaný mladík musel na Copě América strávit porážku s Brazílií. Argentinci čekají na velkou trofej od roku 1993.

Psalo se, že Messi možná skončí po mistrovství světa. Díky kombinaci svých frustrací končí už teď. Rozhodl se, že už je toho dost. Je možné, že toto rozhodnutí bylo učiněno v zápalu boje, po emocionální porážce, a jeho fanoušci budou doufat, že jej přehodnotí.

Světový pohár je za dva roky a pro Messiho to může být poslední šance vyhrát velký turnaj. Stále je v nejlepších letech své kariéry.

Ale zpět k zápasu...

Ve finále výročního šampionátu Jižní Ameriky, jenž se letos v rámci stoletého výročí konal výjimečně v USA, stejně jako loni v Chile gól v normální hrací době ani prodloužení nepadl. Před 82 076 diváky na stadionu v East Rutherfordu se muselo rozhodnout v rozstřelu, který Chilané vyhráli 4:2. Vedle Messiho, jenž kopal jako první Argentinec, netrefil ani Lucas Biglia. Z pětice Chilanů neuspěl pouze na úvod Arturo Vidal.

"Jsme tým, jenž píše historii, a dnes jsme to znovu dokázali," uvedl Edurado Vargas, který vstřelil na turnaji šest gólů a stejně jako loni se stal králem střelců. Chile sice neporazilo v normální hrací době či prodloužení Argentinu ani ve 27. vzájemném utkání na Copě, dokázalo však obhájit svůj loňský premiérový titul.

Většinu nedělního finále odehrály týmy o deseti. Brazilský rozhodčí Héber Lopes totiž vyloučil už ve 28. minutě za druhou žlutou kartu chilského obránce Marcela Díaze a dvě minuty před přestávkou poslal bez varování do šaten argentinského zadáka Marcose Roja.

Zápas kromě vyloučení během 120 minut větší drama nepřinesl, ani jedno z mužstev si totiž nevypracovalo vyloženou šanci. Rozstřel rozhodl střelou k pravé tyči střídající Francisco Silva.

Jeho spoluhráči si rozebrali všechny individuální trofeje. Kromě Vargase a jeho Zlaté kopačky získal Alexis Sánchez z Arsenalu Zlatý míč pro nejlepšího hráče turnaje a barcelonský gólman Claudio Bravo stejně jako loni Zlatou rukavici pro nejlepšího brankáře.

Letošní mimořádná Copa América měla připomenout sté výročí od prvního ročníku turnaje a také založení jihoamerické fotbalové konfederace COMNEBOL. Turnaje se zúčastnilo šestnáct týmů - deset z Jižní Ameriky a šest ze zóny CONCACAF, tedy Severní a Střední Ameriky.

Copa América, fotbalové mistrovství Severní a Střední i Jižní Ameriky - finále (East Rutherford):

Chile - Argentina 0:0 po prodl., pen. 4:2

Penalty proměnili: Castillo, Aránguiz, Beausejour, Silva - Mascherano, Agüero. Neproměnili: Vidal - Messi, Biglia. Rozhodčí: Lópes - Gil, Boschilia (všichni Braz.). ŽK: Díaz, Vidal, Beausejour, Aránguiz - Mascherano, Messi, Kranevitter. ČK: 28. Díaz - 43. Rojo. Diváci: 82.076.

Sestavy:

Chile: Bravo - Isla, Medel, Jara, Beausejour - Vidal, Díaz, Aránguiz - Fuenzalida (80. Puch), Vargas (109. Castillo), Sánchez. Trenér: Pizzi.

Argentina: Romero - Mercado, Otamendi, Mori, Rojo - Biglia, Mascherano, Banega (111. Lamela) - Messi, Higuaín (Agüero), Di María (57. Kranevitter). Trenér: Martino.