Masopust pojede za Pelém. A odhalí mu u Julisky sochu

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 5. 2012 16:00
Tým "Chilanů" se 50 let po velkém finále chystá za soupeřem
Takhle se tvořila Masopustova socha v ateliéru Josefa Nálepy
Takhle se tvořila Masopustova socha v ateliéru Josefa Nálepy | Foto: Jan Langer

Praha - Čas letí, 17. června to bude už 50 let od slavného finále fotbalového MS, které v roce 1962 pořádalo Chile.

Tým Československa v něm podlehl  Brazílii 1:3, ale kdo zápas viděl, uzná, že v utkání rozhodně nebyli horší.

V Sao Paulu čeká Masopusta Pelé

Legendární "Chilany" v čele s Josefem Masopustem čeká netradiční oslava. Brazilské ministerstvo sportu ve spolupráci s českou ambasádou v této jihoamerické zemi totiž pořádá výstavu spojenou s velkým finále.

A "Chilani" ze srdce Evropy by se na ni měli v červnu do Sao Paula vyrazit. Předpokládá se, že se tam setkají s brazilským týmem, proti kterému před 50 lety hráli. Potvrzená už by měla být účast Pelého.

"Byl zraněný, tak jsem ho nechal hrát"

"S Brazílií jsme hráli už ve skupině. A Pelé si v tom utkání natrhl sval. Vyrazil jsem proti němu, abych získal míč. Ale když jsem viděl, že je handicapovaný, metr a půl před ním jsem se zastavil a nechal jsem ho rozehrát, aby si to zranění ještě nezhoršil. Ten moment pak byl zdůrazněn i na závěrečném banketu. Byl to vlastně další úspěch československého fotbalu," vzpomíná Josef Masopust.

Ten ve finále dokonce skóroval, Pelé v něm nenastoupil právě kvůli zranění.

"S Pelém jsem se pak několikrát potkal na různých akcích FIFA nebo UEFA. Přes překladatele jsme si vždycky zajímavě popovídali. A když je nějaká příležitost, posílám si navzájem pozdravy. Když byl v Evropě, strávil jsem s ním dva krásné dny," dodává Masopust.

Bronzová socha a Chodník slávy

Právě Josefa Masopusta, prvního Čecha, oceněného Zlatým míčem France Footballu, čeká 31. května další velká sláva.

Poblíž stadionu Dukly, na kterém strávil většinu své kariéry, se bude otevírat Park Juliska, kterému bude vévodit Masopustova socha, dílo Josefa Nálepy.

"Pan Masopust byl dlouho proti tomu, aby někde stála jeho socha. Pak s tím souhlasil, ale jen s podmínkou, že tam bude i připomínka jeho slavných spoluhráčů, bez kterých by těch úspěchů nedosáhl," říká Petr Voženílek z pražské Dukly.

Legendy se bojí vandalů

Sochu tedy obklopí Chodník slávy, na kterém bude mít svou hvězdu v hollywoodském stylu i 11 velkých Masopustových spoluhráčů z Dukly.

"Jen nás trochu mrzí, že ta socha bude na veřejném prostoru. My bychom byli raději, kdyby byla uvnitř areálu Dukly, tam v tom parku se můžou dít různé věci," bojí se vandalů Josef Jelínek, Masopustův spoluhráč z Chile.

Na turnaj školáků přispěla i FIFA

Pomyslný Masopustův týden začíná na Julisce už ve dnech 23. a 24. května, kdy tu proběhne republikové finále Poháru Josefa Masopusta, turnaje žáků středních škol. Do rozhodujícího turnaje se dostalo šest nejlepších týmů.

 Díky tomu, že projekt zastřešuje jméno Josefa Masopusta, legendy světového fotbalu, přispěla na celou akci i FIFA. Mladí účastníci projektu dostali trička, míče či odznaky od Mezinárodní fotbalové asociace v hodnotě tisíců švýcarských franků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy