Masopust pojede za Pelém. A odhalí mu u Julisky sochu

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 5. 2012 16:00
Tým "Chilanů" se 50 let po velkém finále chystá za soupeřem
Takhle se tvořila Masopustova socha v ateliéru Josefa Nálepy
Takhle se tvořila Masopustova socha v ateliéru Josefa Nálepy | Foto: Jan Langer

Praha - Čas letí, 17. června to bude už 50 let od slavného finále fotbalového MS, které v roce 1962 pořádalo Chile.

Tým Československa v něm podlehl  Brazílii 1:3, ale kdo zápas viděl, uzná, že v utkání rozhodně nebyli horší.

V Sao Paulu čeká Masopusta Pelé

Legendární "Chilany" v čele s Josefem Masopustem čeká netradiční oslava. Brazilské ministerstvo sportu ve spolupráci s českou ambasádou v této jihoamerické zemi totiž pořádá výstavu spojenou s velkým finále.

A "Chilani" ze srdce Evropy by se na ni měli v červnu do Sao Paula vyrazit. Předpokládá se, že se tam setkají s brazilským týmem, proti kterému před 50 lety hráli. Potvrzená už by měla být účast Pelého.

"Byl zraněný, tak jsem ho nechal hrát"

"S Brazílií jsme hráli už ve skupině. A Pelé si v tom utkání natrhl sval. Vyrazil jsem proti němu, abych získal míč. Ale když jsem viděl, že je handicapovaný, metr a půl před ním jsem se zastavil a nechal jsem ho rozehrát, aby si to zranění ještě nezhoršil. Ten moment pak byl zdůrazněn i na závěrečném banketu. Byl to vlastně další úspěch československého fotbalu," vzpomíná Josef Masopust.

Ten ve finále dokonce skóroval, Pelé v něm nenastoupil právě kvůli zranění.

"S Pelém jsem se pak několikrát potkal na různých akcích FIFA nebo UEFA. Přes překladatele jsme si vždycky zajímavě popovídali. A když je nějaká příležitost, posílám si navzájem pozdravy. Když byl v Evropě, strávil jsem s ním dva krásné dny," dodává Masopust.

Bronzová socha a Chodník slávy

Právě Josefa Masopusta, prvního Čecha, oceněného Zlatým míčem France Footballu, čeká 31. května další velká sláva.

Poblíž stadionu Dukly, na kterém strávil většinu své kariéry, se bude otevírat Park Juliska, kterému bude vévodit Masopustova socha, dílo Josefa Nálepy.

"Pan Masopust byl dlouho proti tomu, aby někde stála jeho socha. Pak s tím souhlasil, ale jen s podmínkou, že tam bude i připomínka jeho slavných spoluhráčů, bez kterých by těch úspěchů nedosáhl," říká Petr Voženílek z pražské Dukly.

Legendy se bojí vandalů

Sochu tedy obklopí Chodník slávy, na kterém bude mít svou hvězdu v hollywoodském stylu i 11 velkých Masopustových spoluhráčů z Dukly.

"Jen nás trochu mrzí, že ta socha bude na veřejném prostoru. My bychom byli raději, kdyby byla uvnitř areálu Dukly, tam v tom parku se můžou dít různé věci," bojí se vandalů Josef Jelínek, Masopustův spoluhráč z Chile.

Na turnaj školáků přispěla i FIFA

Pomyslný Masopustův týden začíná na Julisce už ve dnech 23. a 24. května, kdy tu proběhne republikové finále Poháru Josefa Masopusta, turnaje žáků středních škol. Do rozhodujícího turnaje se dostalo šest nejlepších týmů.

 Díky tomu, že projekt zastřešuje jméno Josefa Masopusta, legendy světového fotbalu, přispěla na celou akci i FIFA. Mladí účastníci projektu dostali trička, míče či odznaky od Mezinárodní fotbalové asociace v hodnotě tisíců švýcarských franků.

 

Právě se děje

Další zprávy