Liverpool Čecha nepřekonal, Cole rozhodl

ČTK, SportPlus
25. 4. 2007 22:38
Londýn - Fotbalová Chelsea s Petrem Čechem v brance porazila v prvním zápase semifinále Ligy mistrů Liverpool 1:0. Uvnitř: Galerie
Joe Cole z londýnské Chelsea (uprostřed) překonal brankáře Liverpoolu Pepe Reinu (vlevo) v semifinále Ligy mistrů. | Foto: Reuters

V prvním dějství anglického souboje o postup do finále prestižní fotbalové soutěže se mohla radovat domácí Chelsea. Petr Čech v brance londýnského klubu neměl příliš práce, připsal si ale jeden klíčový zákrok po Gerardově střele z dálky.

• Chelsea opatrně, Liverpool bude útočit
    Jak vidí semifinále LM experti na sportovní sázení z BettingCentra.cz?
  • Gólovou přestřelku v LM rozhodl Rooney
    První semifinále mezi Manchesterem a AC Milán rozhodl gólem v nastavení Wayne Rooney.

Gólovou radost si vyprodaný Stamford Bridge užil ve 29. minutě. Didier Drogba skvěle naservíroval míč do vápna na nabíhajícího Joe Colea a ten trefil přesně podél brankáře Reiny. Lepší pozici do odvety, která se bude hrát v úterý 1. května v Liverpoolu, tak mají svěřenci José Mourinha.

Jak už bývá zvykem při zápasech anglických klubů, na žádné taktické oťukávání nebyl čas. Oba týmy se do sebe zakously a především na Chelsea bylo vidět, jak moc chce soupeři vrátit dva roky staré vyřazení.

Hosté přijeli s defenzivní taktikou a od prvních minut museli zachytávat především kolmé pasy, kterými zásobovali spoluhráči pohyblivého Drogbu.

Ten se sice pohyboval neustále na hranici ofsajdu, ale spíše se snažil vytvářet šance lépe postaveným spoluhráčům. A většinou se tak stávalo po akcích na pravé straně hřiště, kde měli domácí zjevně více prostoru.

Už v osmé minutě poprvé ukázal Drogba záda svým sokům z liverpoolské obrany, jenže Lampard jeho ideální přihrávku do středu šestnáctky nedokázal proměnit. Sice na Reinu tvrdě vypálil, jenže brankář jeho přízemní pokus bez potíží zneškodnil.

Ve 21. minutě se snažil o koncovku poprvé i Drogba, ale jeho hlavička šla přes ruce vybíhajícího Reiny daleko mimo. Domácí útočník však své skvělé představení přece jen k vedoucímu gólu dovedl, i když nebyl jeho autorem.

Ve 29. minutě totiž během pětivteřinové bleskurychlé akce přes Carvalha doputoval míč k útočníkovi z Pobřeží slonoviny, který ho poslal znovu z pravé strany před branku a Joe Cole se při gólové ráně nemýlil.

Kouč Chelsea José Mourinho (vlevo) sedí na lavičce, zatímci jeho liverpoolský protějšek Rafael Benitez v semifinále Ligy mistrů živě reaguje na dění na hřišti. | Foto: Reuters

Hosté působili méně agresivně, jejich akcím chyběl nápad a střelecké pokusy mířící do hradby domácích, případně zcela mimo, neměly naději na úspěch. První střelu vyslal Liverpool směrem k Čechovi až ve 22. minutě, ale český gólman neměl problémy ji zneškodnit.

Poločasová domluva na Liverpoolské zabrala a po přestávce přece jen ožili. Už v 53. minutě měl Čech hodně práce, aby zkrotil tvrdý pokus Gerarda z 18 metrů.

Naopak domácí už neměli tolik prostoru při přebírání míče, protože hráči v rudém jakoby pochopili, že pasivní hrou toho moc nedokáží. I proto první další slibnější pokus mezi tyče měl na svědomí opět Drogba až v 75. minutě, ale Španěla Reinu nepřelstil.

Domácí měli ještě jednu slibnou šanci, jenže Lampardovi nebylo v souboji s Reinou přáno uspět, protože ten jeho dělovku v 80. minutě znovu kryl. Hosté se místo snahy o vyrovnání museli v závěru smířit s tím, že dnes se střelecky prosadit nedokáží, což se jim letos v soutěži stalo teprve podruhé.

Výsledek:
FC Chelsea - FC Liverpool 1:0 (1:0)
Branka: 29. J. Cole. Rozhodčí: Merk - Salver, Kadach (všichni Něm.). ŽK: Mascherano (Liverpool). Diváci: 42.000 (vyprodáno).
Chelsea: Čech - Ferreira, Terry, Carvalho, A. Cole - Mikel, Lampard, Makelele, J. Cole (85. Wright-Phillips) - Drogba, Ševčenko (76. Kalou). Trenér: Mourinho.
Liverpool: Reina - Arbeloa, Carragher, Agger, Riise - Gerrard, Xabi Alonso (83. Pennant), Mascherano, Zenden - Kuijt, Bellamy (53. Crouch). Trenér: Benítez.