Liberec vyhrál a míří za titulem

SportPlus, ČTK
22. 4. 2006 20:09
Praha - Liberečtí fotbalisté udělali další důležitý krok k zisku mistrovského titulu.

Dnes na domácím hřišti zdolali Marilu Příbram 1:0, když jim těsnou výhru zařídil v 39. minutě záložník Jiří Bílek.

Slovan vítězství uhájil i přesto, že hrál od 69. minuty bez vyloučeného útočníka Zbyňka Pospěcha. Liberec tak čtyři kola před koncem soutěže drží v čele tabulky devítibodový náskok před druhou Mladou Boleslaví, ale ta má nedělní zápas v Mostě k dobru.

Liberečtí fotbalisté před dnešním zápasem v posledních třech kolech uhráli jen dvě remízy a také utkáním s Příbramí dlouho křečovitě klopýtali. Domácí diváky sice v úvodních minutách navnadily nadějné pokusy Košťála a Papouška, ale pak se favorit v ofenzivě zasekl.

Hosté bez potíží odvraceli stereotypní akce Slovanu a příbramský brankář Sňozík, který se mezi tyčemi objevil poprvé od 3. října loňského roku, byl dlouho bez práce.

Liberec potkala další komplikace v 22. minutě, kdy musel pro zranění vystřídat špílmachr Hodúr, dnes hrající netradičně na levém kraji zálohy. Vzápětí po chybě domácího stopera Košťála naservíroval Gruber míč Frejlachovi, ale ten v první čisté šanci zápasu mířil nad. Pak z nepřímého volného kopu neprostřelil zeď ani Pleško.

Slovan vysvobodila z tápání až standardní situace šest minut před poločasem: centr Janů prodloužil Abrahám a důrazný záložník Bílek dotlačil míč u vzdálenější tyče do brány. Radoval se z druhé ligové trefy v kariéře a zároveň načal druhou pětistovku vstřelených branek Liberce v nejvyšší soutěži.

Vysněný vedoucí gól ale Severočechy neuklidnil. Po pauze naopak domácí vyklidili pole a soustředili se hlavně na bránění těsného náskoku. Pasivita se ale Liberci mohla vymstít: útočník Gruber měl během jedenácti minut tři slibné možnosti, ale dvakrát vypálil těsně vedle a jednou na malém vápně ve skluzu na míč nedosáhl. V 68. minutě pak domácí velebili gólmana Čecha, který skvěle vytáhl Rieglovu hlavičku.

V 69. minutě Liberec potkala další nepříjemnost. Útočník Pospěch u půlicí čáry loktem srazil Buryána a sudí Adam jej vykázal ze hřiště. V hektickém závěru se ale nápor Příbrami rozplynul v sérii osobních soubojů, domácí si už důležité tři body vzít nenechali.

FC Slovan Liberec - Marila Příbram 1:0 (1:0)
Branka: 39. Bílek. Rozhodčí: Adam - Ondo, Goňa. ŽK: Buryán, Frejlach, Otepka (všichni Příbram). ČK: 69. Pospěch (Liberec). Diváci: 5770.

Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů (46. Pudil) - Papoušek (86. Matula), Abrahám, Bílek, Hodúr (22. Ančic) - Pospěch, Dort. Trenér: Lavička.

Příbram: Sňozík - Buryán, Mácha, Formánek, Pleško - Frejlach (87. Pilík), Otepka, Riegel, Čupr (78. Vošahlík) - Gruber (84. Hašek), Klesa. Trenér: Tobiáš.

Slavia remizovala se Slováckem

Fotbal bez výrazných šancí se hrál na hřišti Slovácka, kde Slavia remizovala 0:0. Diváci viděli průměrný fotbal. Možná k tomu přispěl i fakt, že Pražané nastoupili se dvěma hráči juniorky. Na slávistickou marodku totiž přibyl i obránce Dosoudil, proto musel kouč Jarolím vsadit na Studíka a Eliáše, který si v Uherském Hradišti odbyl ligovou premiéru.

Většina utkání se odehrála mezi oběma šestnáctkami, jen Ličkova volej z deseti metrů nad břevno branky hostů a Eliášova skákavá střela vnesla v první půli do hlediště trochu vzruchu. Když mezi tři tyče nezamířila ani Poláchova střela, šlo se do kabin.

Po změně stran začali domácí aktivněji, ale Slavia i v novém složení defenzívy dobře bránila. A vysoké centry zase sbíral Vorel. Šanci změnit skóre měl na druhé straně Vlček, který ale přehodil nejen brankáře Drobisze, ale i břevno. V závěru ještě vedle branky hlavičkoval debutant Eliáš.

K oživení hry nepomohly ani změny v sestavách obou týmů, vítězného gólu se trenéři nedočkali. Oba kouči se shodli, že důležitost bodu se ukáže až po odehrání všech třiceti zápasů, přesto s ním byli spokojeni. "Remíza je zasloužená," soudil trenér Slovácka Stanislav Levý. "Hráli jsme v hodně improvizované sestavě, proto jsme se ziskem bodu spokojení," přizvukoval jeho protějšek Karel Jarolím.

1. FC Slovácko - Slavia Praha 0:0
Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Chytil. ŽK: Lysoněk - Janda, Piták, Holeňák. Diváci: 5142.

Slovácko: Drobisz - Němčický, Rajnoch, Šuškavčevič, Lysoněk - Petržela, Lička, Polách (74. Švejnoha), Róth - Ivana (60. Malcharek), Sowunmi (40. Obal). Trenér: Levý.

Slavia: Vorel - Holeňák, Studík, Aračič, Hubáček - Piták (87. Černý), L. Jarolím, Eliáš (90. Hercegfalvi), Janda - Vlček, Fořt (76. Gaúcho). Trenér: K. Jarolím.

Jihlava prolomila střeleckou smůlu

Probuzení střelců po změně stran přineslo fotbalistům Jihlavy v souboji týmů ohrožených sestupem cenné vítězství nad Viktorií Plzeň 2:0. Vedoucí branku vstřelil v 53. minutě Lovětínský, který tak ukončil nováčkovo 674 minut dlouhé čekání na gól v domácím prostředí. O čtyři minuty později přidal Perniš hlavou druhý gól.

Jihlava tak ukončila jedenáct zápasů dlouhé čekání na vítězství a minimálně do neděle se odpoutala z posledního místa v prvoligové tabulce, kam klesly Blšany. Plzeň je čtrnáctá.

Plnou půlhodinu měla sice Jihlava výraznou územní převahu, na těžkém terénu se ale jen s obtížemi a zřídka dostala k zakončení. Nejslibnější šanci si vypracovala Jihlava pět minut před koncem poločasu, kdy po Vladykově trestném kopu trefil Vojtíšek břevno. Vzápětí nabídli zadáci Jihlavy po hrubé chybě velkou šanci ke skórování Bednářovi, jenž ale třicetimetrové sólo zakončil střelou, kterou brankář Rzeszoto stačil vyrazit.

Po změně stran vsadila Plzeň na útočnější hru a v 47. minutě trefil Pilař hlavou břevno. Sázka na ofenzivu se ale Plzni nevyplatila. Po jednom z rychlých protiútoků v 53. minutě Malínek po centru z pravé strany našel Lovětínského, který z střelou z deseti metrů protlačil míč do plzeňské sítě.

Domácí Vysočinu prolomení dlouhé střelecké přestávky povzbudilo a v 57. minutě po Vladykově rohovém kopu přidal Perniš hlavou druhou branku. Plzeň se po rychle inkasovaných gólech sice pokoušela o zvrat, její akce však narážely na bezchybně hrající domácí obranu. V 68. minutě byli po strkanici u postranní čáry vyloučeni domácí Peška a hostující Limberský.

I když měla Plzeň v závěru značný tlak, nepodařilo se jí už ani zkorigovat výsledek a Jihlava se po dlouhé době mohla radovat z plného bodového zisku.

Vysočina Jihlava - Viktoria Plzeň 2:0 (0:0)
Branky: 53. Lovětínský, 57. Perniš. Rozhodčí: Příhoda - Večeřa, Slavík. ŽK: Kopic, Peška, Veselý, Vladyka, Vácha - Smola, Šíma, Limberský. ČK: 68. Peška - 68. Limberský. Diváci: 1640

Jihlava: Rzeszoto - Veselý, Vojtíšek, Kadlec, Kopic - Malínek (90. Vácha), Zúbek, Vladyka (72. Pacholík), Lovětínský - Perniš (81. Kaplan), Peška. Trenér: Večeřa.

Plzeň: Ticháček - Procházka, Rada, Zakopal, Smola (74. Kousal) - Limberský, Barteska, Pilař, Šíma (62. Vágner) - Bednář (78. Knakal), Fillo. Trenér: Straka.

Teplice počtrnácté remizovaly

Bezbranková remíza s Teplicemi byla pro fotbalisty Baníku Ostrava už šestým ligovým utkáním bez prohry. Zatímco předloňský mistr se tím možná definitivně schoval v klidném středu tabulky, soupeř po čtrnácté remíze v soutěži ztratil další dva body v boji o pohárovou Evropu. V líbivém duelu měla obě mužstva několik gólových šancí, ale střelci na obou stranách selhali.

Teplice šly úspěchu na Bazalech vstříc ofenzivním způsobem. Do první příležitosti je však poslal chaos v obranných řadách soupeře: Raška špatně vyběhl proti míči, Krmaš přeskočil Hoffmanna a jeho hlavičku z brankové čáry ve skluzu odvrátil až Klimpl.

Ostravský gólman v úvodu vůbec neoplýval jistotou. Ochozy znovu zneklidněně zašuměly ve 12. minutě, když Raškovi z náručí vyklouzla i Sabouova dalekonosná střela.

Domácí však tentokrát na hřišti nebyli jen do počtu. Kouč Hapal se odvážil nasadit více tvořivějších fotbalistů než obvykle, a tak i kombinační fotbal Baníku vedl k šancím. Tu první zahodil v 15. minutě Střihavka, který hlavou špatně usměrnil Rajtoralův pas za obranu.

Pak už se musel předvést i gólman Poštulka. Varadi si po půlhodině mezi stopery vzorně ochočil míč po Čoupkově centru, ale z deseti metrů levačkou svého podzimního spoluhráče z Teplic nepřekonal. To byl pro hosty podnět k další útočné aktivitě. Těsně před pauzou Fenin hlavou přesměroval Verbířův centr pod ostravské břevno, ale Raška jeho pokus stihl vytáhnout.

Severočechům i Ostravě byl bod málo, místo údržby bezbrankového stavu týmy evidentně usilovaly o vítězství. Ostravě ho mohl přiblížit Střihavka, který se v 52. minutě s Bystroněm po rychlém kontru prosadil proti početní přesile, ale Poštulka ránu ostravského útočníka vyškrábl.

Ve vyrovnaném duelu se rovnoměrně střídaly i příležitosti. Tepličtí se nebáli útočit až v sedmi mužích. Jeden z jejich živelných ataků mohl korunovat Sabou, Raška však jeho střelu zastavil nohama.

Přestože standardní situace byly spíše doménou Teplic, Marečkův celek z ní v 71. minutě málem inkasoval. Překvapený Střihavka však po Hoffmannově rohu přestřelil. Na bezgólovém skóre se pak už nic nezměnilo, ačkoliv hlavně v domácím pokutovém území bylo po několika skrumážích ještě dusno.

Baník Ostrava - FK Teplice 0:0
Rozhodčí: Kovařík - Lhoták, Tulinger. ŽK: Lukeš - Rada, Štohanzl, Kaufman. Diváci: 5145.

Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, Besta, Čoupek - Varadi, Bystroň, Lukeš, Rajtoral (73. Tomašák) - Střihavka (82. Magera), Žůrek (85. Mišinský). Trenér: Hapal.

Teplice: Poštulka - Kaufman, Rada, Hunal, Krmaš - Štohanzl (77. Doležal), Sabou, Jirsák, Rilke (90. Klein) - Fenin (67. Koukal), Verbíř. Trenér: Mareček.