Lafata bleskově srazil Slováky, kouč Bílek si oddechl

FOTO Takhle to půjde! Slováky přejel český válec
To byl úvod jako z říše snů. Běžela třetí minuta a David Lafata jásal poprvé.
Jablonecký střelec si naskočil na centr Thea Gebre Selassieho a hlavou nedal brankáři Kuciakovi šanci.
V šesté minutě Lafata slavil podruhé. Radost s ním sdíleli i jeho spoluhráči.
Hosty nezachránil ani hvězdný Marek Hamšík. Na snímku pečlivě střežený jedním z nováčků v českém dresu, Ladislavem Krejčím.
14. 11. 2012 19:20
Český národní tým s řadou nováčků vyprovodil Slováky třígólovým přídělem.

Olomouc - Sázka na omlazení základní sestavy se trenérovi Michalu Bílkovi vyplatila. Česká fotbalová reprezentace v přátelském utkání v Olomouci jasně přehrála Slováky 3:0 a kouč, o jehož pozici se v posledních týdnech čile spekulovalo, si může oddechnout.

Čechům pomohl k výhře bleskový úvod, útočník David Lafata se trefil dvakrát v prvních šesti minutách. Výhru pak pečetil ve druhém poločase záložník Trondheimu Bořek Dočkal po překrásné akci Matěje Vydry.

Za šest minut vedli Češi o dvě branky

"Otázky o mém konci jsou před každým mým zápasem, to není nic zvláštního. Já jsem rád, že jsme tenhle zápas zvládli a zvítězili. Je dobře, že se chytli noví hráči, které jsme chtěli vyzkoušet," uvedl po utkání v televizním rozhovoru Michal Bílek, který nasadil do základní sestavy čtyři nováčky. V brance nastoupil Vaclík a v záložní řadě trojice Krejčí, Ordoš, Dočkal.

Češi nastoupili ve velkém stylu. Už ve třetí minutě odcentroval z pravé strany Gebre Selassie a Slováci nechali ve vápně trestuhodně neobsazeného kanonýra Lafatu. A ten se hlavou z takových pozicích nemýlí - 1:0.

Slováci byli vzadu hodně nejistí a v šesté minutě inkasovali podruhé. Darida z poloviny hřiště vysunul na levém kraji rozběhnutého Krejčího, ten snadno obehrál Pekaríka a prudkým centrem trefil Lafatu, který stehnem usměrnil míč do sítě.

Hrálo se po křídlech, hru dirigoval skvělý Darida

Český výběr se nadále snažil hrát dopředu, což byl největší rozdíl oproti posledním kvalifikačním duelům. Hrálo se hodně po křídlech, na levé straně dobře spolupracovali Limberský s Krejčím, na pravé zase Gebre Selassie s Dočkalem. A ze středu pole hru výborně dirigoval Darida.

I ve druhé půli fungovala výborně česká defenziva a Slováci se prakticky vůbec neprosadili, i když v jejich záloze působil hvězdný Hamšík z Neapole. Češi předváděli pohledné křídelní akce a z jedné z nich nakonec skórovali potřetí.

Vydra s Dočkalem vykouzlili krásný třetí gól

Střídající Vydra se na levé straně uvolnil patičkou, bleskově si narazil s Daridou a krásným míčem pod sebe našel Dočkala, jehož rána levačkou skončila přímo v šibenici - 3:0. A to ještě Slováky od větší pohromy zachránil brankář Kuciak, který reflexivně vyrazil hlavičku Latky.

"Dneska nám to vyšlo všem, vyšel nám začátek, zaslouženě jsme vyhráli... Když v páté minutě vedete 2:0, tak se hraje lépe, vyhráli jsem zaslouženě. Jestli jsem si řekl o základ? To se zeptejte trenéra," usmíval se po utkání střelec dvou branek David Lafata.

Přípravné fotbalové utkání v Olomouci:

ČR - Slovensko 3:0 (2:0)

Branky: 3. a 6. Lafata, 73. Dočkal. Rozhodčí: Lechner - Hoxha, Trunner (všichni Rak.). ŽK: Stoch (Slovensko). Diváci: 11.464.

ČR: Vaclík - Gebre Selassie, Sivok (46. Latka), Suchý, Limberský (74. Kalas) - Darida (79. Hořava), Plašil - Dočkal, Ordoš (82. Pospíšil), Krejčí (67. Vydra) - Lafata (67. Kozák). Trenér: Bílek.

Slovensko: Kuciak - Pekarík (17. Čišovský), Saláta (45. Guldan), Hubočan, Zabavník - Sapara, Pečovský - Guede (76. Hološko), Hamšík, Stoch (46. Bakoš) - Sylvestr (46. Ďuriš). Trenéři: Griga a Hipp.