La Coruňa remizovala v Barceloně a zachránila se

23. 5. 2015 21:07
Fotbalisté La Coruni překvapivě remizovali v zápase posledního kola španělské ligy 2:2.
Messi a Neymar slaví gól Barcelony
Messi a Neymar slaví gól Barcelony | Foto: Reuters

Barcelona - Fotbalisté La Coruni překvapivě remizovali v zápase posledního kola španělské ligy 2:2 na hřišti mistrovské Barcelonya udrželi se v nejvyšší soutěži. Zachránila se také Granada, která doma udržela bezbrankovou remízu s Atléticem Madrid, jemuž bod stačil k udržení třetí pozice, zajišťující účast v základní skupině Ligy mistrů.

Předkolo této soutěže si zahraje v příští sezoně Valencie, která zvítězila na hřišti sestupující Almeríe 3:2 a zůstala čtvrtá. Za ní skončila i přes výhru 3:2 v Málaze Sevilla. Eibar sice porazil poslední Córdobu 3:0, přesto se po roce vrátí do druhé ligy. Real Madrid, který měl před závěrečným duelem jistou druhou pozici, porazil Getafe 7:3. Ronaldo vstřelil osmý hattrick v sezoně.

Barcelona po hodině hry vedla nad La Coruňou 2:0 poté, co se dvakrát trefil argentinský kanonýr Messi a v této sezoně si připsal 43 zásahů. V 67. minutě však snížil střelou do šibenice Pérez a za devět minut Salomao rozhodl o zisku bodu, díky kterému se La Coruňa udržela mezi elitou.

S domácími fanoušky se po utkání rozloučil kapitán Xavi, který ve čtvrtek oznámil odchod z mateřského klubu, v němž působil od jedenácti let. Jeho dalším působištěm bude katarský celek Al Sadd.

Bod z duelu mezi Granadou a Atléticem Madrid pomohl oběma celkům: Granada se díky němu zachránila, zatímco Atlético udrželo třetí místo o bod před Valencií. Příliš šancí v zápase k vidění nebylo: na střely na branku zápas skončil 0:1.

Valencia na hřišti Almeríe v prvním poločase dvakrát prohrávala, do šaten šly ale týmy za stavu 2:2 a v druhém poločase rozhodl o vítězství hostů jedenáctým gólem v sezoně Paco Alcácer.

Sevilla se v druhém dějství zápasu v Málaze, která od 26. minuty hrála po vyloučení Weligtona v deseti, dostala do tříbrankového vedení: v rozmezí 52. a 62. minuty se trefili Reyes, Banega a Vidal. Za domácí se následně sice dvakrát prosadil Guerra, na bod ale Málaga nedosáhla.

Mladík Ödegaard má první start za Real

Eibar sice zvládl duel s Córdobou jednoznačně 3:0, zachránit se však mohl pouze v případě prohry La Coruni, či Granady. O vlastním tříbodovém zisku Eibar rozhodl už v prvním poločase, v němž Arruabarrena, Navas a Capa stanovili konečné skóre.

Baskický celek sice získal 35 bodů stejně jako konkurenti v boji o záchranu, s oběma však má horší vzájemné zápasy. V týmu po neúspěšné misi skončil trenér Garitano. Córdoba zaokrouhlila počet zápasů v řadě bez vítězství na dvacet a za celou sezonu se pouze třikrát radovala z ligové výhry.

Ronaldo vstřelil první gól zápasu Realu s Getafe v 13. minutě, kdy se prosadil hlavou po Marcelově centru. Hosté ale dokázali rychle zareagovat a zásluhou rychlých gólů Escudera a Castra se dostali do překvapivého vedení.

Pak zaúřadoval znovu portugalský reprezentant: v 32. minutě překonal gólmana Codinu z přímého kopu a o dvě minuty později z penalty. Ronaldo v této sezoně La Ligy zaznamenal 48 branek, čímž překonal své osobní maximum, a obsadil první místo v tabulce střelců. Za Getafe sice dokázal ještě do přestávky vyrovnat Lacen, v druhém poločase ale "Bílý balet" k vítězství posunuli Hernández, Rodríguez, Jesé a Marcelo.

První start ve španělské lize si připsal mladý talent madridského celku Martin Ödegaard, který na hřišti v 58. minutě vystřídal Ronalda. Norský záložník se stal nejmladším ligovým debutantem v historii klubu, k utkání nastoupil ve věku 16 let a 157 dnů.

Španělská fotbalová liga - 38. kolo:

Levante - Elche 0:0, Almería - Valencie 2:3 (9. Teye, 37. Soriano - 28. Otamendi, 45. Fighúlí, 80. Paco), Bilbao - Villarreal 4:0 (25. z pen. a 60. Aduriz, 28. Iraola, 36. Etxebarria), Eibar - Córdoba 3:0 (6. Arruabarrena, 11. Navas, 34. Capa), FC Barcelona - La Coruňa 2:2 (5. a 59. Messi - 67. Pérez, 76. Salomao), Granada - Atlético Madrid 0:0, Málaga - FC Sevilla 2:3 (67. a 90.+2 Guerra - 52. Reyes, 55. Banega, 62. Vidal), Vallecano - San Sebastian 2:4 (42. Bueno, 64. Morcillo - 19. Vela, 21. Castro, 73. Agirretxe, 75. Elustondo), Vigo - Espaňol Barcelona 3:2 (38. Mallo, 58. Cabral, 76. Nolito - 23. z pen. a 48. Stuani), Real Madrid - Getafe 7:3 (13., 32. a 34. z pen. Ronaldo, 47. Hernández, 51. Rodríguez, 71. Jesé, 90. Marcelo - 23. Escudero, 26. Castro, 42. Lacen).

20. Córdoba 38 3 11 24 22:68 20

Poznámka: Almería přišla o 3 body kvůli dluhu za přestup hráče, verdikt FIFA ještě může zvrátit CAS.

Aktualizováno před 2 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

před 10 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.