Kvůli brazilskému MS teče hodně krve, strach má i Pelé

Před dnešním losem šampionátu se rýsují některé hodně zajímavé scénáře. Nejzajímavější potenciální skupiny si můžete prohlédnout v této galerii.
Skupina Superstar (Argentina, Portugalsko, Francie, Mexiko) - Ono je vlastně jedno, kdo by byl tím čtvrtým týmem, který by vzešel z třetího losovacího koše, protože všechno by se točilo kolem tří jmen - Ronaldo, Messi a Ribéry.
Byl by to zkrátka souboj osobností spíše než jednotlivých zemí. Sešli by se tak všichni tři kandidáti na Zlatý míč FIFA. A jedna z těchto megahvězd by se musela poroučet, protože postoupit mohou jen dva týmy ze skupiny.
Skupina předčasného finále (Španělsko, Itálie, Nizozemsko, USA) - To by byla rovněž třaskavá skupina. Španělští šampioni by si s Itálií zopakovali finále mistrovství Evropy a s Nizozemskem to světové.
A do toho všeho by se zapojila ještě Amerika jakožto úřadující šampion Severní a Střední Ameriky. Zajímavé by bylo každé utkání skupiny.
Foto: Reuters
Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 12. 2013 15:05
V jednu velkou a děsivou noční můru se zatím mění příprava fotbalového mundialu, který přesně za půl roku odstartuje na brazilské půdě.

Praha - V jednu velkou a děsivou noční můru se zatím mění příprava fotbalového mundialu, který přesně za půl roku odstartuje na brazilské půdě. Země fotbalu zaslíbená odevzdaně přijímá jednu ránu za druhou.

Hrozby teroristů realizované brutálními vraždami, protesty obyvatel, mrtví dělníci, velké zpoždění při stavbách stadionů, násilí, prostituce. Není divu, že obavy z fatálního průšvihu má den před slavnostním losem šampionátu i největší brazilská fotbalová legenda, slavný Pelé.

„Máme starosti, hrozí nám velký problém,“ říká dlouhodobě modla „kanárků“. Pelého trápí násilí, nedokončené stadiony, špatná letiště i plánovaný nálet prostitutek na Sao Paulo. A není sám, kdo má zlý pocit. K ostré kritice se nedávno přidal také Romário.

Mistr světa z roku 1994 vyzývá k protestům obyvatel kvůli obrovským investicím. „Nejsem proti pořádání šampionátu, ale ne za takové částky. Brazilští občané si nezaslouží, aby byly jejich peníze takhle zjevně znásilňovány,“ hřímá současný kongresman. „Jsem rád, že nějaké demonstrace už proběhly a doufám, že lidé dají při šampionátu jednoznačně najevo, co si myslí,“ vyzývá Romário.

Vražda a fotbal, v Brazílii spojité nádoby

Co však odpůrcům MS vadí nejvíce, je násilí. Brazílie je na předních pozicích ve světové statistice v počtu vražd. Spousta z nich navíc souvisí s fotbalem. Z údajů policie vyplývá, že od roku 1988 bylo v jihoamerické zemi spácháno více než 150 vražd, jejichž společným jmenovatelem byl tamní nejpopulárnější sport.

 A celý svět letos mohl na vlastní oči sledovat, že tahle statistika skutečně nelže. V dubnu před prvním testovacím zápasem v brazilské Fortaleze byli zastřeleni dva mladí fanoušci. Příznivci soupeřova týmu je cestou na zrekonstruovaný stadion Castelaou zasáhli do hlavy z jedoucího vozu.  O pár dní později zase zemřel dělník při zhroucení části tribuny v nové aréně klubu Palmeiras v Sao Paulu.

V červenci letošního roku došlo k tragédii v amatérské soutěži na severovýchodě země. Dvacetiletý rozhodčí nejprve ubodal o deset let staršího hráče a vzápětí sám zemřel po brutálním ataku publika. Známí a příbuzní zavražděného fotbalisty sudího kamenovali a poté v podstatě rozčtvrtili.

Drogový gang hrozí terorem

O dalším šokujícím případu se svět dozvěděl v listopadu. Bývalého ligového fotbalistu Joao Rodriga Silvu Santose unesli a brutálně zavraždili neznámí pachatelé. Jeden den nepřišel domů a ráno našla jeho žena před dveřmi batoh s uřezanou hlavou. Krvavý zločin si policisté spojili právě s manželkou hráče, která pracovala jako sociální pracovnice při vyklízení chudinských čtvrtí. Ghetta jsou v Brazílii pod kontrolou drogových kartelů, jež kvůli vyklízení několikrát společnosti vyhrožovaly.

Největší hrozba v tomto směru má název Primeiro Comando da Capital. Gang obchodníků s drogami se neštítí ničeho. V květnu bylo šest členů kartelu zabito v přestřelce s policejní jednotkou. Od té doby umírá především v Sao Paulu více policistů, než kdykoli předtím.

A gang hrozí teroristickými útoky. „Mistrovství světa proměníme v šampionát teroru,“ vyhlašuje největší zločinecká organizace v Brazílii. Své hrozby prý splní, pokud vláda neustoupí od svých plánů přesunout uvězněné vůdce organizace do věznic s přísnějším režimem. V roce 2012 měl kartel na svědomí 300 mrtvých a letos se očekává ještě vyšší číslo. Organizace má celkem jedenáct tisíc členů, více než polovina je v tuto chvíli za mřížemi.

Mistrovství pouze pro bohatou elitu?

Den před losem si taky svět pokládá otázku, kde se vlastně bude šampionát hrát. Poslední informace hovoří o tom, že tři z dvanácti stadionů nebudou dostavěny do termínu, který určila FIFA, tedy do konce roku. Zpoždění prací je v Curitibě a Cuiabě a problémy má také Sao Paolo. Tam se před týdnem při osazování střechy zřítil jeřáb přímo na stadion a zabil dva dělníky.

Právě na stadionu Itaquerao se má 12. června uskutečnit zahajovací zápas. „Nehledáme alternativy. Víme, že první utkání se určitě uskuteční v Sao Paulu,“ odmítá krizi generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Obrovské peníze ze státního rozpočtu i prolitá krev dělníků stále více rozčilují brazilskou veřejnost. Už teď je jisté, že se při šampionátu uskuteční velké demonstrace. Zvlášť když značné procent místních lidí ze samotného fotbalu nebude mít nic. Důvod je prostý: drahé vstupenky. „Mistrovství bude jen pro bohatou elitu,“ nadávají fanoušci.

Na brazilský svátek se sice zdánlivě těší celý fotbalový svět, lidem v chudé a lidnaté zemi ovšem dělá radost pramalou. A je velký otazník, zda se FIFA tentokrát podaří mediálně vytvořit iluzi, že světový šampionát spojuje lidi napříč celou planetou i sociálním vrstvami.

 

Právě se děje

Další zprávy