Kováč dal vítězný gól, Spartak dál vede

ČTK
13. 8. 2006 23:16
Praha - Radoslav Kováč rozhodl zápas 15. kola ruské fotbalové ligy mezi Spartakem Moskva a Samarou, Štajnerův gól neodvrátil prohru Hannoveru s Brémami.
David Jarolím z Hamburgeru SV (v bílém) bojuje o míč v prvním kole německé Bundesligy s Ruedigerem Knaufem z Arminie Bielefeld. | Foto: ČTK/AP

RUSKO

Díky brance Radoslava Kováče z 35 metrů zvítězili fotbalisté Spartaku Moskva v ruské lize nad Samarou 3:2 a vedou tabulku i po patnáctém kole. Na jejich postavení v neděli zaútočil v dřívějším utkání městský rival CSKA, který stejným poměrem vyhrál derby na půdě Dynama, ale soupeř Liberce ve třetím předkole Ligy mistrů následně atak odrazil. Oba velcí soupeři mají 31 bodů, Spartak dál vede díky lepšímu skóre.

Po bezbrankové remíze v Liberci tentokrát Spartak vstřelil gól už po třech minutách, kdy se trefil brazilský záložník Mozart. Moskevský klub těsně před poločasem o vedení přišel, ale hned po přestávce mu ho vrátil Argentinec Cavenaghi, jenž na severu Čech svou obrovskou šanci spálil. Hosté opět dokázali vyrovnat a teprve Kováčův gól v 70. minutě přinesl Spartaku tři body.

Český obránce tak přijede na pondělní reprezentační sraz před utkáním proti Srbsku v dobré náladě. Stejně jako Martin Jiránek, který v nominaci není, odehrál Kováč celý zápas. Spartak nastoupil oproti duelu v Liberci s jedinou změnou v základní sestavě, když Kovalčuka na kraji zálohy nahradil Bojarincev. Sestava Spartaku: Kowalewski - Šiškin, Jiránek, Stranzl, Rodríguez - Bojarincev (73. Torbinskij), Kováč, Mozart, Kaliničenko - Pavljučenko (90.+1 Baženov), Cavenaghi (83. Pavlenko).

Brankář Antonín Kinský vychytal fotbalistům Saturnu Moskevská oblast v sobotním utkání 15. kola ruské ligy remízu 1:1 s FK Moskva. Českého gólmana překonal po necelé hodině hry vlastním gólem spoluhráč Polovincuk, domácí pak vyrovnali z penalty.

Zápas skončil už po 35 minutách pro slovenského záložníka Branislava Obžeru, který si podle webové stránky Saturnu přetrhl vazy v koleni. Přesná diagnóza bude známa až po detailním vyšetření, server gazeta.ru napsal, že svěřenec Vladimíra Weisse už si do konce sezony nezahraje.

V nastaveném čase přišli o vítězství svěřenci Dicka Advocaata z Petrohradu. V Tomsku remizovali 2:2, když domácí vyrovnali až ve druhé minutě nastavení. V té době už na hřišti nebyl hostující Radek Šírl, který v 87. minutě vystřídal.

Výsledky - 15. kolo:
Saturn MO - FK Moskva 1:1, Tomsk - Petrohrad 2:2, Dynamo Moskva - CSKA Moskva 2:3, Jaroslavl - Torpedo Moskva 1:1, Perm - Kazaň 0:0, Spartak Moskva - Samara 3:2, Vladivostok - Nalčik 1:0, Rostov na Donu - Lokomotiv Moskva 1:2.

NĚMECKO

V prvním kole německé bundesligy musel Hamburger SV s Davidem Jarolímem zachraňovat remízu s Bielefeldem. Třetí tým minulé sezony nedokázal Bielefeld porazit a domácí remízu zachraňoval v 67. minutě Sanogo. V dresu Bielefeldu se v základní sestavě objevil obránce Petr Gabriel, postupně se na hřiště dostali ještě exolomoučtí Kobylík s Kučerou.

Fotbalisté Norimberku se postarali o největší překvapení úvodního kola bundesligy a i s Tomášem Galáskem v základní sestavě zvítězili 3:0 ve Stuttgartu.

Kapitán reprezentace na mistrovství světa Galásek, který z nováčků v týmu dostal jako jediný příležitost nastoupit od první minuty, odehrál 78. minut.

V sestavě Norimberku naopak chyběl Jan Polák, který si odpykával trest za karty. Úvodní branku vstřelil slovenský kanonýr Róbert Vittek, jenž si tak v pětapadesátém utkání v bundeslize připsal již 22. gól.

Nový ročník německé fotbalové ligy začal vítězstvím obhájců titulu z Bayernu Mnichov nad Borussií Dortmund 2:0. O úspěšnou premiéru se před 69 tisíci diváků ve vyprodané Allianz Areně postarali nizozemský kanonýr Roy Makaay a Bastian Schweinsteiger, německý bronzový medailista z nedávného světového šampionátu.

Dva čeští fotbalisté se představili také v souboji Mohuče s Bochumí, v jejímž dresu od první minuty hráli Pavel Drsek a Filip Trojan. Důvod k oslavě neměli, Mohuč zvítězila 2:1.

Příjemný vstup do sezony zažil leverkusenský Bayer, který na domácím hřišti lehce porazil 3:0 nováčka z Cách. Roli papírového favorita naopak nenaplnil čtvrtý tým minulé sezony Schalke, který doma jen remizoval s Frankfurtem 1:1.

Domácím se vymstila neproměněná penalta, kterou v 51. minutě zahodil Lincoln a odmítl zvýšení náskoku. Zhruba čtvrt hodiny před koncem to potrestal vyrovnáním Amanatidis.

Reprezentační útočník Jiří Štajner se pár hodin po své dodatečné nominaci k přátelskému utkání proti Srbsku gólově prosadil hned v prvním bundesligovém kole. Do sítě Werderu Brémy v neděli poslal krátce před poločasem vyrovnávací gól na 1:1 a Hannover se pak dokonce ujal vedení, ale slibně rozehraný zápas nedotáhl do úspěšného konce. V posledních jedenácti minutách inkasoval třikrát a prohrál 2:4. A to ještě brankář Enke chytil Borowskému penaltu.

Štajner podle německých agentur patřil k nejlepším hráčům zápasu, po jeho akci padl i druhý domácí gól, jehož autorem byl Íránec Hášemíján. O zvrat Brém se postarali Portugalec Hugo Almeida, nejlepší střelec letošního mistrovství světa Němec Klose a v nastaveném čase Dán Jensen.

Výsledky - 1. kolo:
Hamburk - Bielefeld 1:1 (67. Sanogo - 32. Eigler), Schalke - Frankfurt 1:1 (31. Halil Altintop - 72. Amanatidis), Mohuč - Bochum 2:1 (29. Damm, 71. Azaouagh z pen. - 86. Zdebel), Stuttgart - Norimberk 0:3 (36. Vittek, 45. Schroth, 78. Sajenko), Mönchengladbach - Chotěbuz 2:0 (51. Svensson, 61. Neuville z pen.), Leverkusen - Cáchy 3:0 (32. Ramelow, 45. Castro, 60. Rolfes), Bayern Mnichov - Dortmund 2:0 (24. Makaay, 55. Schweinsteiger), Hannover - Brémy 2:4 (41. Štajner, 67. Hášemíján - 19. Diego, 79. Hugo Almeida, 85. Klose, 90+2. Jensen), Wolfsburg - Hertha Berlín 0:0.

SKOTSKO

Celtic Glasgow se záložníkem Jiřím Jarošíkem v sestavě porazil ve třetím kole skotské fotbalové ligy 2:0 nováčka St. Mirren 2:0, který v sobotu poprvé v sezoně zaváhal.

Dva čeští útočníci nastoupili v základní sestavě Hearts, ale čerstvý držitel reprezentační pozvánky Roman Bednář ani Michal Pospíšil se tentokrát střelecky neprosadili. Jejich tým s Falkirkem jen remizoval 0:0 a po prohře 1:2 s AEK v třetím předkole Ligy mistrů ztratil první body i v domácí soutěži, přesto vede neúplnou tabulku.

Fotbalisté Glasgow Rangers nevyužili příležitost posunout se po 3. kole do čela skotské ligy. V nedělním zápase, v němž opět nastoupil v základní sestavě Libor Sionko, uhráli na hřišti předposledního Dunfermline remízu 1:1 a v tabulce jsou šestí.

Český záložník se tentokrát neprosadil a trenér Paul Le Guen ho ve snaze oživit hru v 59. minutě spolu s útočníkem Dadem Pršem vystřídal. Krátce poté poslal Thomas Buffel Rangers do vedení, domácí ale vzápětí vyrovnali.

Výsledky - 3. kolo:
Celtic Glasgow - St. Mirren 2:0, Heart of Midlothian - Falkirk 0:0, Motherwell - Aberdeen 0:2, Kilmarnock - Dundee 0:0, Inverness - Hibernian 0:0, Dunfermline - Glasgow Rangers 1:1.

TURECKO

Fotbalisté Besiktase se v pátek ve druhém kole turecké ligy dočkali první výhry v sezoně. Nad Gaziantepsporem zvítězili 2:1 díky dvěma gólům Boba. V dalším zápase 2. kola turecké Super Ligy zvítězili fotbalisté Fenerbahce na půdě Genclerbirligi 2:0 a připsali si druhé vítězství v sezoně. Zápas rozhodli v rozmezí čtyř minut Tuncay a Alex.

Fotbalisté Manisasporu uhráli ve druhém kole turecké ligu remízu 1:1 na hřišti Trabzonsporu. Hostující tým poslal do vedení bývalý sparťanský útočník Michal Meduna, který v 10. minutě proměnil penaltu, domácí však ještě do poločasu stihli vyrovnat.

Po vítězství 5:2 nad Mladou Boleslaví v předkole Ligy mistrů si Galatasaray Istanbul s chutí zastřílel i proti Kayserisporu, který porazil 4:0. Dvakrát se trefil srbský útočník Saša Ilič, jenž má na kontě ze dvou zápasů tři góly. Obhájci titulu, v jejichž sestavě opět chyběl Marek Heinz, jsou druzí za Fenerbahce.

Za Galatasaray nastoupili: Mondragon - Cihan, Song, Tomas, Orhan - Sabri, Mehmet Güven, Ayhan, Arda (74. Carrusca), Ilič (85. Oguz), Hakan Sükür (77. Necati).

Výsledek - 2. kolo:
Besiktas - Gaziantepspor 2:1, Genclerbirligi - Fenerbahce 0:2, Trabzonspor - Manisaspor 1:1, Ankaragücü - Ankaraspor 1:1, Denizlispor - Konyaspor 0:1, Erciyesspor - Bursaspor 2:1, Rizespor - Sivasspor 1:1, Sakaryaspor - Antalyaspor 0:0, Galatasaray - Kayserispor 4:0.

RAKOUSKO

Štěpán Vachoušek nedohrál sobotní vídeňské derby, které pro něj skončilo kvůli zranění už po prvním poločase. Agentura APA se však nezmiňuje, proč přesně český záložník Austrie, jenž loni promarodil deset měsíců po operaci kolenních vazů, zůstal o přestávce v kabině. Očekávaný šlágr pátého ligového kola skončil bezbrankovou remízou.

Stejně jako Vachoušek nastoupil od začátku v dresu Rapidu i Radek Bejbl, ani jeden z exslávistických fotbalistů se však gólově neprosadil. Střelecké oživení nepřišlo ani v podobě příchodu bývalého sparťana Marka Kincla, jenž se objevil na hřišti v 75. minutě.

V sestavě Salcburku byl na hřišti Paschingu od úvodního hvizdu Patrik Ježek, ale překvapivě se v ní neobjevil staronový reprezentant Karel Piták, který si již dokázal během krátkého působení v klubu získat fanoušky na svou stranu. Po duelu Ligy mistrů s Valencií Piták stejně jako další hráči odpočíval na lavičce, na hřiště přišel až na poslední půlhodinu. Zápas skončil remízou 1:1.

Pět branek padlo v zápase mezi Altachem a Štýrským Hradcem, ve kterém domácí zvítězili 4:1. Zápas GAK Štýrský Hradec - Innsbruck byl kvůli průtrži mračen odložen na 23. srpna.

Fotbalisté Mattersburgu promarnili šanci posunout se senzačně do čela rakouské ligy. Tým s Miroslavem Holeňákem v záloze v neděli v pátém kole remizoval 0:0 s Riedem a patří mu třetí místo o bod za vedoucím Salcburkem. Za druhým Innsbruckem zaostává Mattersburg jen vinou horšího skóre.

Výsledky - 5. kolo:
Austria Vídeň - Rapid Vídeň 0:0, Altach - Sturm Štýrský Hradec 4:1, Pasching - Salcburk 1:1, Mattersburg - Ried 0:0.

FRANCIE

Trenér fotbalistů St. Etienne Ivan Hašek slavil ve druhém kole francouzské ligy premiérové ligové vítězství se svým novým mužstvem. Navíc uspěl v Monaku, jehož dres oblékají reprezentanti Jan Koller s Jaroslavem Plašilem. Ani jejich přítomnost na hřišti od první minuty knížecímu klubu nepomohla a po prohře 1:2 stále čekají na první bod.

Dva body v sobotu ztratil obhájce titulu Lyon v domácím zápase s Toulouse. Favorit dokázal pouze remizovat 1:1, když neudržel vedení v nastaveném čase. Osm minut po trefě domácího Maloudy sebral body domácím v první dodatečné minutě Fabinho.

Velký zápas zažili bratři Bangourové, kteří proti sobě nastoupili v zápase mezi Troyes a Le Mans. Oba bratři se dokázali střelecky prosadit a mladší z nich Ismael dokonce zaznamenal obě branky hostujícího celku z Le Mans. Jeho bratr Ibrahima přispěl k remíze 2:2 jednou trefou.

Bez branek skončil zápas mezi Rozehnalovým Paris St. Germain a nováčkem soutěže z Valenciennes. Český stoper odehrál celé utkání, naopak ani na lavičku náhradníků se nedostal další český obránce René Bolf, jehož Auxerre remizovalo 1:1 v Sochaux.

Fotbalisté Girondins Bordeaux zvítězili 1:0 v Lorientu a připsali si druhou výhru. Jedinou branku vstřelil těsně před přestávkou záložník Micoud, jenž tak oslavil svůj návrat do domácí soutěže po šesti letech. Domácí nováček první ligy dohrával utkání bez dvou vyloučených. Rekonvalescence Vladimíra Šmicra stále trvá, český reprezentační záložník se tak opět neobjevil ani
na lavičce hostujícího týmu.

Nigerijský útočník Peter Odemwingie se hattrickem zasloužil o vítězství fotbalistů Lille 4:0 nad Lensem a poslal svůj tým do čela francouzské ligy. První gól zápasu a už svůj druhý v sezoně vstřelil Mathieu Bodmer, ještě do poločasu se trefil i pětadvacetiletý Nigerijec a další dva góly přidal po přestávce, kdy už hosté hráli bez vyloučeného Keity.

Objev mistrovství světa Franck Ribéry nastoupil po svém rozhodnutí zůstat v Marseille poprvé v novém ročníku a měl velký podíl na výhře 2:0 nad Rennes. Po jeho přihrávce vstřelil v závěru Maoulida druhý gól.

Výsledky - 2. kolo:
Lorient - Bordeaux 0:1 (45. Micoud), Valenciennes - Paris St. Germain 0:0, Sochaux - Auxerre 1:1 (52. Birsa - 12. Mathis), Monako - St. Etienne 1:2 (87. Gerard z pen. - 11. Feindouno, 72. Piquionne), Nancy - Sedan 3:1 (78. Gavanon, 79. Curbelo, 88. Dosunmu - 14. Pujol), Nice - Nantes 1:1 (54. Ederson - 88. Rossi), Troyes - Le Mans 2:2 (48. Sanz, 73. Ibrahima Bangoura - 5. a 10. Ismael Bangoura), Lyon - Toulouse 1:1 (82. Malouda - Fabinho 90+1.), Lille - Lens 4:0 (32., 56. a 66. Odemwingie, 13. Bodmer), Marseille - Rennes 1:0 (38. Pagis, 85. Maoulida).

SLOVENSKO

Fotbalisté Žiliny si suverénním vítězstvím 4:1 nad Trenčínem upevnili vedení ve slovenské lize. Nitra, s níž se po čtvrtém kole dělili o první příčku, v sobotu prohrála v Bratislavě se Slovanem 0:1 a klesla až na třetí místo.

Český útočník Jan Nezmar pomohl fotbalistům Ružomberku svým čtvrtým gólem v sezoně k vítězství 2:0 nad Sencem. Úřadující mistry poslal v 5. kole do vedení už v šesté minutě, druhou branku svěřenců trenéra Františka Komňackého přidal Žofčák. Ružomberok je v neúplné tabulce šestý.

Výhru 2:0 si v duelu s bývalými šampiony z Artmedie připsala i Banská Bystrica, která se tak posunula na druhé místo. Za vedoucí Žilinou zaostává o dva body.

Dubnica - Košice 0:3 (45. Majoroš, 49. Piatka, 65. Jurčo), Slovan Bratislava - Nitra 1:0 (21. Poliaček), Žilina - Trenčín 4:1 (28. a 83. Šesták, 1. A. Nemec, 54. Porázik - 66. Czinege), Trnava - Inter Bratislava 1:0 (41. Kožuch), Banská Bystrica - Artmedia Bratislava 2:0 (71. Semeník, 90. Bažík), Ružomberok - Senec 2:0 (6. Nezmar, 86. Žofčák).