Suchopárek se těší na tým, který zná. "Je to splněný sen, věřím, že se mi nerozplyne"

ČTK ČTK
6. 8. 2021 20:50
Když před lety bývalý fotbalový obránce Jan Suchopárek začínal s trénováním dětí na vesnici, vysnil si, že jednou povede velké týmy. Přání se nyní vicemistrovi Evropy z roku 1996 vyplnilo, neboť převzal českou reprezentační jednadvacítku.
ČR "96"-Německo "96": Jan Suchopárek
ČR "96"-Německo "96": Jan Suchopárek | Foto: Milan Kammermayer

Suchopárek věří, že s mužstvem "Lvíčat" bude úspěšný i proto, že současnou generaci trénoval už v národním celku do 19 či 18 let.

"Je to trenérský posun. Když jsem začínal trénovat přípravky na vesnici, tak jsem zjišťoval, jestli si můžu troufnout vůbec trénovat. Vždy jsem spíše tíhnul k mládežnické kopané, i když jsem šest let byl jako asistent u dospělé kategorie (v Dukle). A jednadvacítka není úplně mládežnický fotbal," řekl na tiskové konferenci Suchopárek.

"Pro mě byl ten sen jednou se pohybovat zhruba na téhle úrovni. Teď se mi to povedlo, dostávám se do téhle funkce. Ale mít jenom sen je nic. Když pak jste na nějaké pozici a nedaří se, sen se vám rozplyne. Já bych chtěl, aby se mi, potažmo mužstvu, nerozplynul. Mužstvu věřím a věřím, že může dojít daleko," dodal jednapadesátiletý trenér, který povýšil od reprezentační osmnáctky.

Suchopárek dostal za úkol postoupit na nadcházející mistrovství Evropy. Kvalifikace začne v září a soupeři českého mužstva ve skupině budou Anglie, Slovinsko, Albánie, Kosovo a Andorra. Na závěrečný turnaj přímo postoupí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst, zbylých osm týmů z druhých příček čeká baráž.

"Vážím si důvěry vedení fotbalové asociace a těším se na spolupráci s mužstvem, které má velmi zajímavý potenciál. Cílem je postup na mistrovství Evropy. Hráče čeká velmi zajímavá konfrontace, která může být důležitá pro jejich další rozvoj. Narazíme na různé herní styly a velkého favorita Anglii, která je v ročníku 2000 absolutní špičkou," poznamenal Suchopárek.

Základ týmu budou tvořit hráči narození v roce 2000. "Určitě je velkou výhodou, že kluky a většinu celého týmu znám. V minulosti se nám společně dařilo, probojovali jsme se na závěrečný turnaj v Arménii, kde jsme ale ve skupině získali jediný bod, což bylo zklamání. Věřím, že ten rest, který vůči českému fotbalu máme, splatíme. Věřím, že se nám povede tuhle napůl úspěšnou epizodu vylepšit," řekl Suchopárek.

"Hráče samozřejmě znám z předchozí spolupráce. Řada z nich učinila další progres a posunula se do ligových kádrů. Někteří v nich zastávají i významné role a už jsou výraznými osobnostmi v první i druhé lize," dodal Suchopárek, jenž před čtyřmi lety získal s devatenáctkou na Euru bronz.

Od FAČR dostal mimo jiné za úkol předvádět s týmem pohlednější hru než jeho předchůdce Karel Krejčí. "Nedá se to úplně srovnávat. V tomhle mužstvu je daleko víc ofenzivnějších hráčů. Není tam úplně střelec, ale zase je tam spousta zajímavých hráčů ve středové řadě, kteří dokážou rozhodovat. Chceme hrát kombinačně, ale musíme být také efektivní," uvedl Suchopárek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Disney kvůli pandemii odkládá Indiana Jonese i filmy od Marvelu

Příští filmové dobrodružství dobrodružného archeologa Indiana Jonese zamíří do kin až za dva roky, oznámila v úterý společnost Walt Disney Company. Ta zároveň odložila pokračování superhrdinských snímků od Marvelu. Doctor Strange and the Multiverse of Madness s hercem Benedictem Cumberbatchem bude mít premiéru v květnu 2022, nový Thor: Love and Thunder s Chrisem Hemsworthem v červenci téhož roku a Black Panther: Wakanda Forever v listopadu.

Pátý díl Indiana Jonese, jehož devětasedmdesátiletý představitel Harrison Ford se při natáčení zranil, pak biografy začnou promítat až 30. června 2023. Hollywoodská studia poslední dva roky odkládají premiéry očekávaných velkorozpočtových titulů kvůli pandemii koronaviru, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Reuters
Další zprávy