Konec: Češi se po prohře 0:2 s MS loučí

SportPlus
22. 6. 2006 17:55
Hamburk - Česká reprezentace o deseti nedokázala Italům vstřelit gól a na mistrovství světa končí.  Uvnitř: Galerie a Animace gólu
Situace, v níž dal Ital Marco Materazzi gól do sítě českého brankáře Petra Čecha. | Foto: Reuters

Češi nastoupili v základní sestavě s uzdraveným Barošem a do utkání vstoupili aktivně. V 9. minutě poslal Nedvěd pěkný pas na Baroše, který mohl zprava sám postupovat na Buffona, ale míč si nezpracoval. Pak zkoušel dvě střely z dálky Nedvěd, první italský gólman viděl a byl úspěšný, druhá šla těsně vedle.

V 17. minutě musel hřiště kvůli zranění opustit Nesta, kterého vystřídal Materazzi. A právě střídající hráč poslal Italy v 26. minutě do vedení. Po Polákově zaváhání se hlavou trefil přesně k tyči a Čechovi nedal šanci.

Češi byli do inkasované branky aktivnější, ale po standartní situaci a chybě obrany se prosadil soupeř.

Na konci prvního poločasu přišla další šance Baroše, který se obtáčel kolem obránce, ale ke střele se nedostal. Ve druhé minutě nastaveného času pak přišla pro český tým další rána. Po zbytečném faulu ve středu hřiště dostal druhou žlutou kartu Polák a Češi dohrávali zápas v deseti.

Do druhého poločasu nastoupil místo nevýrazného Poborského Štajner, který pěkně vysunul Nedvěda, ten ale z hranice šestnáctky Buffona nepropálil.

Deset Čechů v poli se proti koncentrované obraně Italů těžko prosazovalo, v 70. minutě přiťukl patičkou Nedvědovi Štajner, ale Nedvědovu tvrdou ránu zpoza šestnáctky Buffon vyrazil.

V 78. minutě poslal Brückner na hřiště Heinze místo Kováče a stáhnul hru jen na tři obránce. Italové hrozili z rychlých brejků do otevřené obrany, zatímco Češi se přes jejich důslednou defenzivu do žádné šance dostat nedokázali.

Deset minut před koncem vyšachovali českou obranu Pirlo s Inzaghim, ale Pirlo zamířil sám před Čechem hlavou těsně vedle

Čeští reprezentanti se marně snažili překonat kompaktní italskou defenzivu, navíc nepřesně kombinovali. Alespoň náznak šance měl po centru Nedvěda Heinz, ale hlavou se neprosadil.

V 87. minutě pojistil Italům postup Inzaghi, který se svým spoluhráčem postupoval na Čecha úplně sám a nedal českému brankáři šanci.

Italové si vítězstvím 2:0 zajistili první místo ve skupině a v osmifinále je čeká druhý tým skupiny F, Česká republika se s šampionátem loučí.

Kouč českého týmu Karel Brückner se snažil zůstat vyrovnaný. "Nikdy nejsem ve velké euforii a bráním se i velkému zklamání," řekl po zápase České televizi. Zápas podle něj zlomila červená karta pro Jana Poláka v nastavení prvního poločasu. "Vyloučení, to je konec. Říkal jsem to mnohokrát, ale zodpovědní jsou za to hráči," uvedl.

Posteskl si, že se jeho svěřencům nepodařilo vyřešit kritické situace v útoku. A také podotkl, že neměl příliš na výběr. "Baroš nebyl v top formě, ale jinou variantu jsme neměli," řekl. Podle dohody pak útočníka Aston Villy vystřídal, když se mu ozvala bolest ve zraněném chodidle.

Česká republika - Itálie 0:2 (0:1)
Branky: 26. Materazzi, 87. Inzaghi. Rozhodčí: Archundia - Ramirez (oba Mex.), Vergara (Kan.). ŽK: Polák - Gattuso. ČK: 45+2. Polák. Diváci: 50.000.
Sestavy:
ČR: Čech - Grygera, Kováč (78. Heinz), Rozehnal, Jankulovski - Poborský (46. Štajner), Rosický, Polák, Nedvěd, Plašil (64. Jarolím) - Baroš. Trenér: Brückner.
Itálie: Buffon - Zambrotta, Nesta (17. Materazzi), Cannavaro, Grosso -Camoranesi (74. Barone), Pirlo, Gattuso, Perrotta - Gilardino (60. Inzaghi), Totti. Trenér: Lippi.