Kisel: Trenér Slavie bude Čech. Leda bych to nerozhodoval já

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 6. 2014 5:00
Rozhovor s Karlem Kiselem, sportovním manažerem pražské Slavie, o nejhorší sezoně červenobílého klubu v tomto tisíciletí
Karol Kisel si svůj první půlrok v manažerském křesle určitě představoval úspěšněji
Karol Kisel si svůj první půlrok v manažerském křesle určitě představoval úspěšněji | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Celý řetězec chyb se podle Karla Kisela, sportovního manažera Slavie, skrývá za bezmála katastrofální sezonou, ve které se červenobílí zachránili v lize až v posledním kole, a to ještě ne vlastním přičiněním.

Uznává, že jedním z článků toho řetězce byla i dramatická změna trenéra ze začátku března, kdy po druhém jarním kole střídal Miroslava Koubka nizozemský expert Alex Pastoor.

"Načasování té akce bylo chybné, to je třeba uznat. A ani dál se pak příliš nenaplnilo, co jsme od toho kroku očekávali. Já se dílu své zodpovědnosti nezříkám, ale to rozhodnutí jsem nedělal sám," zdůrazňuje Kisel, který ještě na podzim působil v roli kapitána týmu.

Po půlroce působení v manažerském saku nabídl vedení klubu svou rezignaci. Přijata nebyla, ale situace uvnitř klubu je nadále nejasná a otevřená, čeká se na to, zda se uskuteční vstup ruského investora do vlastnické struktury klubu, nebo ne.

"To je věc, od které se mnohé odvíjí, ale klíčové věci, jako angažování nového trenéra, kterého jsme si vybrali, nebo možný návrat Martina Latky, o který velmi stojíme, s tím nijak nesouvisí," říká Karol Kisel v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V zákulisí se spekuluje o tom, že novým trenérem Slavie by mohl být Svatopluk Habanec, nyní kouč Slovácka. Padlo i jméno Josefa Csaplára. Ovšem Kisel v danou chvíli odmítá konkrétní jména jakkoli komentovat.

Proč se Slavia do poslední chvíle strachovala o prvoligový život?

"Sezona byla zpackaná, došlo k nestabilitě, prostřídali se tu tři trenéři... Z naší analýzy neúspěchu vyplývá, že došlo k řetězci chyb, který se začal odvíjet už v létě. V úvodu sezony jsme utržili několik debaklů, byla snaha řešit to v zimě a zásluhou prezidenta klubu pana Řebíčka přišlo šest top hráčů: Necid, Piták, Vošahlík, Smejkal, Boudjemaa a Ritchie, přičemž odešel jen Petrák. Ale přesto se to nepodařilo otočit."

Proč?

"I proto, že se nikdo z hráčů neprofiloval jako lídr, přístup k zápasům byl velmi špatný, to jak odehráli poslední kolo v Ostravě, bylo naprosto neakceptovatelné, katastrofální. I proto představenstvo sáhlo k vysokým pokutám."

Můžete být v této věci konkrétnější?

"Každopádně budou pro hráče citelné. Ale oni jsou teď na dovolené, takže konkrétnější budeme směrem k nim, až se vrátí. Ty pokuty jsou každopádně na místě, individuální chyba se dá pochopit, ale určitě ne nedostatek ochoty rvát se na hřišti o to, aby se Slavia udržela v lize."

Hodně kritiky sklidil netradiční krok spojený s výměnou trenéra po druhém jarním kole. Připouštíte, že šlo o jednu z příčin neúspěchu?

"To načasování bylo špatné, to je pravda. Všechno bylo ovlivněné vstupním debaklem v Olomouci, dělali jsme to tehdy s jistým záměrem, ale ten prostě nevyšel."

Jednání s Alexem Pastoorem se opravdu spustila až po porážce v Olomouci? Nebylo to připravované mnohem delší dobu?

"Ne, to nebylo."

Slavií zmítala "občanská válka"

Ve Slavii se po té změně rozpoutalo cosi podobného občanské válce. Padala slova o podrazech, o lidských zklamáních, zejména vyhozený trenér Miroslav Koubek a také ředitel klubu Jaromír Śeterle, který ho vzápětí dobrovolně následoval, na vás nenechali nit suchou.

"Tak logicky měli oba asi jiné představy... Ty jejich útoky na mě byly hodně osobní, přitom oba dobře vědí, že já sám jsem to rozhodnutí neučinil, byť se svého podílu na té věci nezříkám. Je fakt, že kamarády s těmi pány už asi nikdy nebudeme."

Ve fotbale nebývá úplně zvykem ukončovat svazky v tak nepřátelské atmosféře.

"S trenérem Koubkem jsme se vypořádali i finančně na top úrovni... Došlo prostě k situaci, že přišel nový management, chtěl něco změnit, včetně jiného způsobu myšlení. To tak chodí ve všech firmách i v jiných oblastech. Třeba jednou taky přijde den, kdy mě odvolají. Ale já kolem sebe kopat nebudu, seberu se, poděkuju za šanci a půjdu."

Ten nový management, který jste zmiňoval, tím míníte pány Kornějeva a van Dopa, zástupce uvažovaného ruského investora?

"Tehdy to tak nějak bylo. Ale nesu taky zodpovědnost, té se nezříkám."

A jak to s panem Kornějevem máte pracovně rozdělené dnes?

"No, momentálně není jasné, jestli tady pan Kornějev bude působit, nebo ne. Takže pravomoce rozdělené nemáme, informuji ho o různých krocích, ale čekám na ten případný zásadní pokyn od majitele."

Slyšel jsem, že tento týden prý byl označen za zlomový. Že už se v jeho průběhu definitivně rozhodne o tom, že investor buď přijde, nebo ne. Máte podobnou informaci?

"Mám, ale takových týdnů už tu bylo víc..."

Takže v klubu všechno stojí a čeká se, co bude? Vždyť například nemáte trenéra!

"U těch základních věcí pochopitelně čekat nemůžeme a pracujeme na nich bez souvislosti s výsledkem těch jednání, která vede vlastník klubu."

Takže jak je to s tím novým trenérem?

"Nového trenéra už jsme vybrali, jednáme s ním věřím, že se všechno podaří vyladit tak, abychom s jeho jménem mohli veřejnost seznámit o víkendu nebo nejpozději začátkem příštího týdne. Stejně tak jednáme s Martinem Latkou o jeho návratu do Slavie. O něj máme opravdu velký zájem, vyřešil by nám situaci v obraně a navíc by plnil roli lídra, který Slavii schází. A ani jedna z těchto pro nás zásadních záležitostí nemá souvislost s tím, jak dopadnou rozhovory o vlastnictví klubu."

Takže to není tak, že byste měli připraveného levného trenéra pro případ, že klub bude nadále financovat jen Aleš Řebíček, a nákladnějšího trenéra, to kdyby byly k dispozici peníze z Ruska?

"Ne, takhle to určitě není. Jednáme s jediným trenérem."

Povězte nám o něm něco.

"Je české národnosti. Víc v téhle chvíli říct nemůžu. Jednání ještě nejsou uzavřena, nebylo by to seriózní."

A jak to tedy vypadá s Martinem Latkou, kterému skončilo angažmá v Düsseldorfu?

"Jsem s ním v kontaktu denně, máme o něj opravdu velký zájem. Ovšem zvažuje i nabídku z Německa... Přejeme si pochopitelně, aby si vybral tu naši, jinak bychom museli hledat dál."

Moji rezignaci nepřijali. Zatím

Ještě k tomu trenérovi... Nemůže se tedy stát, že si Aleš Řebíček plácne s ruským investorem a na druhý den přivede Igor Kornějev do Slavie na trenérský post někoho jiného?

"To se nemůže stát, dokud tady budu já. A když to udělá, tak já tady nebudu. Pro mě je věc jasná: Vybrali jsme si trenéra a spolu s ním nějakou cestu, chceme stabilizovat klub, kádr i trenérskou pozici. Já jsem přesvědčen, že to, co naznačujete, se nestane. Nicméně je možné, že si někdo koupí sto procent akcií, a pak já už tady být nemusím."

Po neúspěšném jaru jste asi zaznamenal řadu reakcí, které vás vyzývaly k tomu, abyste za problémy přijal osobní zodpovědnost.

"To jsem také udělal. Nabídnul jsem představenstvu svou rezignaci. Zatím ji nepřijali."

Co plánujete udělat s kádrem?

"Máme v úmyslu provést radikální řez. Kolem šesti lidí do přípravy áčka po návratu z dovolených nenastoupí. Na rozdíl od ligového týmu byly naše juniorka i dorost v uplynulé sezoně velmi úspěšné, pokusíme se tam najít pro potřeby ligového áčka dalšího mladého hráče jako byl Robert Hrubý. Ale uvědomujeme si, že potřebujeme i hotové hráče. Uvidíme, co nám umožní finanční situace."

Po odchodu Necida, kterému skončilo hostování, už zase nemáte útočníka. Co s tím?

"Ano, ten post je samozřejmě velká priorita. A potřebujeme i hráče schopné střílet góly třeba z křídla."

Nad Slavií se stále vznáší příliš mnoho otazníků, máte už alespoň připravený plán letní přípravy? Pojedete na zahraniční herní soustředění."

"Ano, na Slovensko."

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy