Kapitánem už jsem byl, podruhé platit nebudu, vtipkoval Sivok

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
14. 11. 2015 7:00
Nelehký úkol stál v přátelském zápase se Srbskem před stoperem a kapitánem týmu Tomášem Sivokem. Uhlídat hvězdy soupeře, dovézt tým k vítězství a nejlépe vzadu neinkasovat. První dva body Sivok zvládl, čisté konto však českým neudržel. Přesto vítězství 4:1 jinak než kladně brát nejde. "Snad si tu první nulu schováváme pro Euro," řekl Sivok.
Tomáš Sivok.
Tomáš Sivok. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Do Ostravy se reprezentační tým vrátil po dlouhých 15ti letech. První mezistátní zápas po rozpadu Československa přitom Češi sehráli v roce 1994 právě ve Slezsku, hostem tehdy byla v přátelském měření Litva.

Proti Srbsku se česká reprezentace poprvé představila v nových dresech, ve kterých bude hrát příští rok na Euru ve Francii. Dresy jsou inspirované vítězstvím českého týmu na Euru 1976. "Jsou moc hezké," řekl po zápase kapitán týmu Tomáš Sivok.

Právě na Sivokovi a jeho dalších třech kolezích z obranné řady bylo uhlídat srbské hvězdy. Jen si to projděme: Nemanja Matič (Chlesea), Adem Ljajič (Inter Milán), Aleksandar Kolarov (Manchester City) a Aleksandar Mitrovič (Newcastle). Tuto tíhu však zvládla česká defenzíva, až na jednu výjimku na výbornou.

Jak moc to pro vás byl náročný zápas?

Srbové jsou výborní technici. Bylo to hodně těžké, ve 30. minutě jsem sotva popadal dech. Je to ale spíše tým individualit, který má trochu problémy s týmovým pojetím hry.

Byla určena nějaká zvláštní taktika na hru Srbska?

To úplně ne. Kdyby tam měli jednoho, dva top hráče, ale oni jich tam měli zhruba šest. To se pak něco těžko vymýšlí. Hlavní bylo, být kompaktní vzadu, což se nám ale v první půli moc nedařilo. Druhý poločas už byl lepší, ale jsem zklamaný, že se nám nepodařilo udržet nulu.

Jak moc vás trápí, že pod trenérem Vrbou se stále nepodařilo udržet čisté konto?

Trenér se netají tím, že hraje rád ofenzivně a kdo útočí, musí i nějaké góly zákonitě dostávat. Kouč před zápasem říkal, že by bral i výhru 4:3, takže 4:1 je podle toho ještě super výsledek. Já, jako obránce, jsem ale popravdě raději za výhru 1:0.  Snad si tu první nulu schováváme třeba až pro Euro.

Nyní vás ale ještě čeká zápas v Polsku, na jehož hrotu řádí Robert Lewandowski. Jaká bude tohle zkouška?

Sice nevím, zda budu hrát, ale moc se do Polska těším. Tamní stadion i fanoušci jsou skvělí, stejně jako Lewandowski. Určitě budeme chtít znovu vyhrát a uchovat v týmu dobrou, vítěznou náladu.

Nastoupil jste s kapitánskou páskou. Byla to pro vás extra motivace?

Určitě. Jsem moc rád, že jsem mohl týmu pomoct i gólem. Navíc jsem hrál dnes 50. zápas za reprezentaci. Kapitánem jsem už byl při zápase ve Skotsku, ale jen zhruba posledních třicet minut. Tohle bylo trochu jiné. Kluci už po mně chtěli v šatně příspěvěk do kasičky, tak jsem jim připomněl, že už jsem jednou platil.

Po dlouhé době za vámi nestál Petr Čech, ale Tomáš Vaclík. Jak na tohle reagovala obrana?

Nijak zvlášť. Tomáš je stejně jako Petr skvělý gólman. V prvním poločase to několikrát ukázal, když nás skvěle podržel. My měli ale brankáře vždycky kvalitní, ať už byl vzadu Jarda Drobný nebo Honza Laštůvka, vždycky to bylo bez problémů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Analýza: Dezinformační weby nejčastěji líčí NATO jako agresora a Rusko jako oběť

Líčení západních zemí a Severoatlantické aliance jako agresorů a Ruska jako země, která se pouze brání, je nejčastějším z narativů, které v souvislosti s napětím na rusko-ukrajinské hranici využívají české kvazi-mediální weby. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

Reakce podle analýzy zapadají do dlouhodobé kritiky západní orientace a podpory kroků Ruska na příslušných webech, mezi kterými má výsadní postavení česká mutace ruského propagandistického webu Sputnik.

Centrum v období od 11. do 25. ledna analyzovalo 350 textů na vybraných účtech na facebooku a na webech, které označuje za kvazi-mediální. V příslušném období podle centra využívání vybraných manipulativních a propagandistických narativů zesílilo. "V rámci analyzovaných textů obsahovalo zhruba 39 procent článků dezinformační či manipulativně-propagandistické narativy obecně podporující ruskou interpretaci situace či pozici a kroky Ruské federace," stojí v analýze.

Převládající narativ podle analýzy líčí NATO, západní státy a USA jako viníka situace a Rusko jako oběť. "Zahrnuje i subnarativ tvrdící, že obviňování Ruska z eskalace situace je jen záminka pro rozšíření NATO, posílení jeho vojenské přítomnosti na jeho východní hranici, či na další území," uvádí centrum.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy