Kam s Jiráčkem? A jak to vlastně postavíte, pane Bílku?

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 9. 2012 5:00
Experti Verner Lička a Ivo Knoflíček hledají optimální českou sestavu na Dánsko
Od pozice Petra Jiráčka v české sestavě se v Dánsku bude odvíjet i mnohé další
Od pozice Petra Jiráčka v české sestavě se v Dánsku bude odvíjet i mnohé další | Foto: Reuters

Praha - Složení české reprezentační jedenáctky, jež v sobotu vyběhne na Dány, to je tak trochu rébus.

Jak ho asi trenér Michal Bílek vyluští? A vezme to za ten správný konec?

Z optimální sestavy, která mu vykrystalizovala na Euro 2012, si už na samotném turnaji musel kvůli bolavé patě vyškrtnout Tomáše Rosického.

Pak se z reprezentace odporoučel Milan Baroš, přátelský zápas na Ukrajině zase nepřežil ve zdraví Václav Pilař. Ten bude kvůli kolenním vazům chybět ještě dlouhé měsíce...

Naštípnutá kost pak škrtla z nominace i Daniela Koláře, v Bílkových očích náhradu za Rosického na takzvaný podhrot.

Jiráčkova univerzalita je potřeba

Těch morových ran už je opravdu poněkud mnoho najednou. Vyzkoušených hráčů, které lze v Dánsku na startu kvalifikace o MS 2014 nasadit, je vskutku málo.

Přesto je variant, jak je rozestavit a koho přesně do boje poslat, spousta. Dost věcí, které dosud fungovaly, už totiž neplatí, je proto potřeba vybrat nová řešení, nebo ta starší nově zkombinovat.

A to ho ještě v sobotu nakopnutým nártem ve své premiéře v hamburském dresu trenéra Bílka postrašil Petr Jiráček. Kdyby vypadl i on, už by bylo velmi ouvej.

Právě Jiráčkova univerzalita totiž umožňuje mnohá řešení sestavy.

Pokusili jsme se je hledat s Vernerem Ličkou, někdejším koučem Baníku a Uhrinovým asistentem u reprezentace. A také s Ivo Knoflíčkem, účastníkem MS 1990 v Itálii.

Koho do zálohy vedle Hübschmana?

"Vzadu asi není co měnit, tam je to jasné," nastíní Knoflíček, že defenzivy se zmíněné morové rány nedotkly.

Nestane-li se nic nepředvídaného, bude Čech chytat za kvartetem Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský.

Již řadu měsíců Bílek sází na klasické rozestavení 4-2-3-1.

Před obranou operují dva defenzivněji vyladění záložníci, před nimi podhrot a nejblíže soupeřově brance hrotový útočník. Ze stran ho pak podporují dvě křídla.

Bílek naznačil, že ohledně pozice útočníka je sestavě nejblíž Pekhart.

Jedním z dvojice defenzivních záložníků pak bude jistě Hübschman. Zbývajé čtyři pozice: vedle Hübschmana, na podhrotu a na křídlech.

"Obecně si myslím, že trenér vsadí v tom těžkém zápase na zkušenost, na vyzkoušené hráče. Z toho by vyplývalo, že by se na hřišti měli objevit Jiráček, Plašil, Petržela a Rezek," sype Lička z rukávu.

Knoflíček: Vsadil bych na Petrželu

Knoflíček přikyvuje. "Já bych k Hübschmanovi postavil Plašila a mezi ně a útočníka posunul Jiráčka, ten má tah na bránu, tam by mi pasoval," přemítá Knoflíček.

"Je schopný hrát i na pravém křídle, ale tam by mi zase přišlo škoda nepostavit Petrželu. I když teď po přestupu do Augsburgu sbírá starty jen po pár minutách vždycky na konci zápasu," dodal.

Knoflíčkova varianta sestavy tedy vypadá v záloze a útoku takto: Plašil, Hübschman - Petržela, Jiráček, Rezek - Pekhart.

Lička souhlasí, ovšem s jednou zásadní výhradou.

"Jiráček podle mě nemůže hrát vyloženě toho podhrotového hráče, to není jeho parketa. Tak jako Rosický to teď v českém týmu nezahraje nikdo, Rosa je v tomhle nenahraditelný."

"Ale pro Jiráčka se tenhle post nehodí vůbec. Fotbalista na téhle pozici by měl umět hrát i zády k bráně, vytvářet finální a předfinální situace, to mi k Jiráčkovi nepasuje."

Lička: Bez podhrotu, nebo s Kadlecem

A jak by to tedy vyřešil? "Myslím, že tady může dojít k drobné úpravě rozestavení na 4-1-4-1. Očekávám, že Dánové, kteří na Euru zahráli v ofenzivě výborně a nasadí na nás patrně silný presing a kontrapresing, nejspíš český tým zatlačí na jeho půlku."

A s tím tohle poněkud defenzivnější rozestavení může korespondovat.

Ličkova (první) varianta zálohy a útoku tedy vypadá takto: Hübschman - Petržela, Jiráček, Plašil, Rezek - Pekhart.

"Když si to tak ale přehrávám v hlavě, uvědomuju si, že na dohrávání koncovky by tam vycházela nejčastěji trojice Petržela - Pekhart - Rezek."

"Nic proti nim, ti dva na křídlech jsou tahoví hráči, rychlostní typy, Pekhart zase takový anglický typ útočníka. Ale v téhle trojce mi kapku chybí víc fotbalovosti," přemýšlí Lička nahlas.

Přichází proto s alternativní variantou své původní vize.

"Pak už by tam byla jen možnost postavit Jiráčka na pravé křídlo, kde hrával i na Euru. A hrát to s podhrotem, na který by se mi typově nejvíc líbil mladý Václav Kadlec. Ve Spartě přesně tu pozici hraje, je schopný gólovou akci připravit i sám zakončit."

Jiráček, nepostradatelný požírač kilometrů

S Ličkovou variantou číslo dvě (Plašil, Hübschman - Jiráček, V. Kadlec, Rezek - Pekhart), ovšem nesouhlasí Knoflíček.

"Ne, sparťana Kadlece bych do tak důležitého zápasu do základní sestavy nestavěl. Byl dlouho zraněný, teď odehrál jen pár zápasů, ne, ten mi do základu nepasuje."

Jiráček ještě s nakopnutým nártem nezačal trénovat, kvůli achillovce dlouho pauzíroval i Plašil.

"Úplně rozehraný ještě není, ale jeho zkušenosti asi budou na trávníku potřeba," říká Lička o Plašilovi, který šel za Bordeaux na hřiště zatím dvakrát jako náhradník a teď o víkendu se opět po delší době objevil v základní sestavě Girondins. Na hřišti vydržel zhruba 70 minut.

"Jiráček hrát prostě musí. Nejlepší je ve středu hřiště, je to požírač kilometrů, umí skvěle doplnit útočnou fázi. To zranění, které ho trápí, je bolestivé, ale dneska už jsou prostředky, které na dobu zápasu umí tu bolest utišit."

"A jak už jednou na hřiště vyběhne, limitovat ho to nebude, tam pak není potřeba spekulovat o tom, na které pozici v sestavě by ho mu ten handicap komplikoval život víc a kde míň," doplňuje Lička.

Nabízí se i vyzkoušenější Darida

Deník Aktuálně.cz si myslí, že trenér Bílek buď použije variantu bez podhrotu se zesíleným středem, tedy Hübschman - Petržela, Jiráček, Plašil, Rezek - Pekhart, nebo postaví Jiráčka na pravé křídlo.

Ale jako Pekhartova spolupracovníka na podhrotu pak použije spíš Daridu než Kadlece.

Ze dvou důvodů: s týmem je z Eura víc sžitý než mladý Kadlec, který do reprezentace sice jednorázově nakouknul, ale už před drahnou dobou. A pak je také Darida přesnější a vyhranější v defenzivní fázi hry.

"Kdyby nedejbože Jiráček třeba nemohl hrát, zastoupit ho může Darida, přikyvuje Ivo Knoflíček.

Mládí už v Kodani, nebo až proti Finsku?

Je pravděpodobné, že mladíky Václava Kadlece a Matěje Vydru si kouč Bílek vyzkouší hlavně v úterním přátelském utkání s Finskem, které hostí Teplice.

"Uvidíme, jak se bude vyvíjet ten důležitý zápas v Dánsku. Kdybychom potřebovali dát gól, byl bych pro, aby jeden z mladíků ve druhé půli naskočil," doplňuje Knoflíček úvahy o kvalifikační sestavě.

A jak to vidíte vy? O variantách sestavy pro utkání v Dánsku můžete diskutovat i na facebookovém profilu autora článku Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li, klikněte na stránce na "To se mi líbí".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy