Hvězda ženského fotbalu Marta opouští Evropu, podepsala na dva roky v americkém Orlandu

ČTK ČTK
7. 4. 2017 20:52
Hvězdná brazilská fotbalistka Marta opouští tři týdny po zisku švédského občanství Evropu a míří do USA, kde bude hrát za celek Orlando Pride. Americký tým, který působí v profesionální NWSL, oznámil na svém webu, že s Martou podepsal dvouletou smlouvu. Jednatřicetiletá pětinásobná nejlepší fotbalistka světa už dříve v USA hrála za Los Angeles Sol, Gold Pride a Western New York Flash. Od roku 2012 Marta žila ve Švédsku, poslední tři sezony oblékala dres týmu FC Rosengard. Ve švédské lize slavila během 11 sezon sedm titulů, naposledy předloni. Za Brazílii odehrála 101 zápasů a vstřelila 105 gólů, má dvě stříbra z olympijských her a jedno z mistrovství světa.
Marta v dresu švédského Rosengardu během zápasu Ligy mistrů proti Slavii.
Marta v dresu švédského Rosengardu během zápasu Ligy mistrů proti Slavii. | Foto: Zlata Vostrá
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy