12. 4. 2013 6:00
Zavzpomínejte na předchozí derby. Kdo byl za hrdinu? Nejen Martin Latka, ale i Marek Matějovský nebo Libor Sionko.
Martin Latka zazářil ve dvou posledních derby
Martin Latka zazářil ve dvou posledních derby | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Každé z předchozích pražských derby mělo svého hrdinu. Muže, který vyčníval, který rozhodl o zisku bodů gólem či skvělou přihrávkou.

Redakce Aktuálně.cz pro vás vybrala pět takových fotbalistů, kteří v posledních utkáních Sparty a Slavie zazářili. Ovšem jen dva z nich ještě mohou zasáhnout do sobotního duelu.

Martin Latka

Hlavní postava posledních dvou střetnutí pražských S. Nyní už bývalý stoper Slavie Martin Latka dvakrát za sebou v derby skóroval a rozhodl tak o bodech pro sešívané.

Když se v březnu 2012 hrálo v Edenu, stačilo mu 14 minut a přesnou hlavičkou poslal domácí do vedení. Jarošík s Holkem zaváhali při bránění slávistického hromotluka a ten si ukázkově naskočil na standardní situaci Nitrianského.

Jednička a nula na ukazateli skóre ale nevydržely až do konce. V 74. minutě Sparta vyrovnala, když mladík Přikryl dorazil do sítě Krejčího pumelici odraženou od břevna.

Loni na podzim byla situace trochu jiná. Sparta sice byla také favoritem, ale šla do zápasu s tím, že před tím už třikrát po sobě v lize nevyhrála. Tentokrát dlouhou dobu trval bezbrankový stav a až v 73. minutě si vzal slovo Latka a opět hlavou rozjásal Eden. Výhru už si pak Slavia vzít nenechala.

V dalším derby už ale Latka Slavii nespasí. Nyní už osmadvacetiletý obránce obléká dres německého Düsseldorfu.

Marek Matějovský

Jeden z těch, kteří se v sobotu velmi pravděpodobně objeví na trávníku. Kapitán Sparty Marek Matějovský by určitě rád navázal na výkon, který předvedl v derby v září 2011. Letenští doma potvrdili roli favorita a vyhráli jasně 3:0. Právě sparťanský špílmachr měl na zisku tří bodů ohromný podíl.

Ve 27. minutě viděl Matějovský nabíhajícího Jarošíka, poslal mu centr a ten hlavou otevřel skóre. O deset minut později se domácí záložník opět zaskvěl, když našel nehlídaného Kweukeho, ten sice jen vyprášil rukavice Čontofalského, ale dorážka Krejčího už znamenala druhý gól. Poslední trefu přidal Grajciar už bez Matějovského asistence, ale i tak byl špílmachr Letenských hvězdou zápasu.

Stejně jako celá Sparta i letos má Matějovský před derby vynikající formu a rok a půl starý výkon může zopakovat.

Leonard Kweuke

Kamerunský bijec by také neměl v sobotu chybět minimálně na lavičce Sparty. Na jaře 2011 byl Leonard Kweuke ale základním stavebním kamenem výhry na Letné. Dvě minuty mu stačily na to, aby rozhodl, kdo bude zase na půl roku králem Prahy.

Už po deseti minutách uplatnil sílu na malém vápně a dal první branku. Než se stihla obrana Slavie rozkoukat, už byl Kamerunec u pokutového území s míčem znovu a přízemní střelou k tyči přidal druhou trefu. Ne to už hosté odpověď nenašli.

V posledních zápasech se ale vedle Lafaty v útoku uchytil Václav Kadlec, a tak je pravděpodobné, že se letenský obr v sobotu objeví na trávníku až jako střídajícíc hráč.

Bony Wilfried

Další střelec původem z Afriky, na kterého sešívaní nemůžou vzpomínat v dobrém. V září 2010 totiž Bony Wilfried rozhodl 274. derby v Edenu. A kdyby jen to. On tak učinil až v 89. minutě.

Slavia přitom vedla, když se v první půli trefil Petr Trapp. Jenže po hodině hry vyrovnal Kadlec a vypuklo drama. Nejprve zahodil šanci Vyhnal, po něm zase Černý. Branka tak padla v závěrú na druhé straně. Podaný posadil míč na hlavu Wielfrieda a ten ho uklidil přesně pod břevno.

Na služby reprezentanta Pobřeží Slonoviny se už Sparta spolehnout nemůže. Teď o útočníka nizozemského Arnhemu svádí boj celky Premier League.

Libor Sionko

Další ze sparťanských hrdinů. Libor Sionko ale loni v létě už pověsil kopačky na hřebík a zatím jen glosuje fotbalová utkání jako nový expert České televize. V dubnu 2010 ovšem zařídil v derby jednogólové vítězství Sparty.

Toho deštivého večera měla Sparta na domácím stadionu převahu, ale dlouho ji nemohla přetavit v branku. V 39. minutě měli Letenští štěstí, k Sionkovi se dostal míč po autovém vhazování, z rohu šetnáctky ho hned poslal na Vaniaka a po teči Kopice skončil balón v síti. Hned na to mohl zkušený záložník skórovat znovu, ale čaroděj v bráně Slavie jeho hlavičku vychytal. Jeden gól ale Spartě nakonec stačil.

Tehdy Letenské výhra v derby posunula zpět na první místo, které pak udrželi i v úplném závěru sezony. Něco podobného se může Lavičkovým svěřencům povést i letos.