"Hej, opice!" Bulhaři znechutili fotbalovou Evropu, za hrdiny jsou angličtí chuligáni

Jiří Škuba Jiří Škuba
15. 10. 2019 11:19
Exemplární tresty může očekávat bulharský svaz po pondělním skandálu domácích chuligánů, kteří rasisticky uráželi některé fotbalisty Anglie.
Fanoušci - Anglie | Video: Youtube.com

Je více než pravděpodobné, že listopadový zápas s českým týmem odehrají Bulhaři před prázdným hledištěm. Hajlování, opičí skřeky a nadávky směrem k anglickým fotbalistům tmavé pleti pobouřily fotbalovou Evropu a nedá se očekávat, že by UEFA k Bulharům přistoupila jakkoli velkoryse.

Naopak, hned po zápase vyzval šéf národní federace Greg Clarke k důslednému boji proti rasismu. "Musíme k němu přistupovat s nulovou tolerancí," hřímal anglický funkcionář.

Zápas v Sofii byl v kvůli urážlivým pokřikům v prvním poločase dvakrát přerušen a podle pravidel UEFA mohl být i předčasně ukončen. To se nestalo i z toho důvodu, že nejtvrdší jádro chuligánů, kteří se označují za příslušníky tzv. Lauta Army, byli ještě v průběhu prvního poločasu vyvedeni ze stadionu.

Podle pravidel UEFA mohl být zápas při třetím prohřešku předčasně ukončen. Ještě o přestávce bylo anglické reprezentaci ukončení nabídnuto, ale hráči to odmítli.

UEFA deklaruje, že na rizikový zápas byla připravena a nyní intenzivně komunikuje s institucí FARE (Football Against Racism in Europe), jejíž pracovníci byli rozmístěni po řídce zaplněném stadionu. Jejich svědectví společně s televizními záběry hodlá federace využít při přípravě sankcí vůči bulharskému svazu.

Výpovědi svědků i kamerové záznamy mají odhalit i jednotlivé pachatele. "Zcela jasně jsem slyšel konkrétní fanoušky, jak v minimálně šesti případech volali na Mingse a na Marcuse Rashforda ´hej, opice´," prohlásil po zápase Rob Dorsett, reportér televizní stanice Sky Sports.

První následky bulharský svaz pocítil už dnes, protože předseda vlády Bojko Borisov nařídil zastavení veškeré státní podpory včetně finanční do odstoupení šéfa fotbalové federace Borise Michajlova. Podle agentury Reuters o tom informoval ministr sportu Krasen Kralev.

Lehké spaní nyní nečeká ani trenéra Krasimira Balakova, který popřel, že by jakékoli rasistické projevy v průběhu zápasu zaregistroval.

Slova uznání naopak sklidili angličtí příznivci, jinak známí svými divokými výjezdy a násilnými bitkami. Na výlevy domácích chuligánů zareagovali pokřikem, který se dá přeložit  "Kdo odstřelil rasisty, Raheem Sterling, kurva!"

Důvod? Zatímco bulharští nacionalisté Sterlinga uráželi, rodák z Jamajky nasázel Bulharům hned dva góly a podílel se na celkovém vítězství 6:0.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy