Griezmann Mbappé. Soud řeší, zda se dítě může jmenovat po dvou fotbalových hvězdách

ČTK ČTK
30. 11. 2018 12:34
Na francouzskou justici se obrátil matriční úředník s pochybnostmi o tom, zda syn rodičů, kteří jsou fotbalovými fanoušky, může nést křestní jméno Griezmann Mbappé na počest dvou mistrů světa z letošního roku - Antoina Griezmanna a Kyliana Mbappého. Píše o tom francouzský tisk.
Kylian Mbappé a Antoine Griezmann při letošním mistrovství světa v Rusku, kde Francii pomohli k prvenství
Kylian Mbappé a Antoine Griezmann při letošním mistrovství světa v Rusku, kde Francii pomohli k prvenství | Foto: Reuters

Chlapec se narodil tento měsíc ve střední Francii. Matriční úředník ale usoudil, že křestní jméno složené z příjmení dvou útočníků národního týmu by mohlo být proti zájmům dítěte, a požádal prokurátora republiky o posudek. Pokud bude vysoký státní úředník stejného názoru, může soud pro rodinné záležitosti následně křestní jméno dítěte změnit nebo zrušit.

Francie řešila podobnou kauzu nedávno, když matrika nechtěla zapsat hocha jménem Fañch, což je podle francouzských médií bretaňská zdrobnělina křestního jména François. Úředníkům vadila vlnovka nad písmenem n zvaná tilda. Případ ještě není u konce. Malému Fañchovi je přitom již 19 měsíců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl k rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy