Griezmann Mbappé. Soud řeší, zda se dítě může jmenovat po dvou fotbalových hvězdách

ČTK ČTK
30. 11. 2018 12:34
Na francouzskou justici se obrátil matriční úředník s pochybnostmi o tom, zda syn rodičů, kteří jsou fotbalovými fanoušky, může nést křestní jméno Griezmann Mbappé na počest dvou mistrů světa z letošního roku - Antoina Griezmanna a Kyliana Mbappého. Píše o tom francouzský tisk.
Kylian Mbappé a Antoine Griezmann při letošním mistrovství světa v Rusku, kde Francii pomohli k prvenství
Kylian Mbappé a Antoine Griezmann při letošním mistrovství světa v Rusku, kde Francii pomohli k prvenství | Foto: Reuters

Chlapec se narodil tento měsíc ve střední Francii. Matriční úředník ale usoudil, že křestní jméno složené z příjmení dvou útočníků národního týmu by mohlo být proti zájmům dítěte, a požádal prokurátora republiky o posudek. Pokud bude vysoký státní úředník stejného názoru, může soud pro rodinné záležitosti následně křestní jméno dítěte změnit nebo zrušit.

Francie řešila podobnou kauzu nedávno, když matrika nechtěla zapsat hocha jménem Fañch, což je podle francouzských médií bretaňská zdrobnělina křestního jména François. Úředníkům vadila vlnovka nad písmenem n zvaná tilda. Případ ještě není u konce. Malému Fañchovi je přitom již 19 měsíců.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 39 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy