Liga národů • 4. kolo • 20:45

Česko - Slovensko

Česko
1:0
1:0
Slovensko
32. Schick

Vítejte u online reportáže ze závěrečného utkání základní skupiny Ligy národů mezi Českem a Slovenskem. Utkání se odehraje v pondělí 19. listopadu ve 20:45.

Přeji dobrý večer. Dnešním utkáním se zakončí základní skupina 1 Ligy národů B a my se můžeme těšit na československé derby. Důležitost zápasu je umocněna tím, že poražený celek sestoupí pro příští rok do nižší divize. Slovákům navíc nestačí ani remíza, neboť mají horší vzájemný zápas.

Česko jde do zápasu pozitivně naladěno. Pod koučem Jaroslavem Šilhavým se totiž české reprezentaci začalo dařit a ve třech zápasech odehraných pod tímto trenérem si drží pozitivní bilanci. Naposledy se Češi představili v přátelském utkání v Gdaňsku, kde zaznamenali vítězství proti trápícím se Polákům. Na to stačila jediná branka, kterou v 53. minutě vsítil Jakub Jankto.

 

V rámci Ligy národů B odehráli čeští reprezentanti tři zápasy, přičemž mají na kontě tři body. Dvakrát totiž podlehli Ukrajině která je už dávno jistým vítězem skupiny. Jediné body získali Češi právě proti svému dnešního soupeři. V říjnu totiž v Trnavě zvítězili 2:1, když skóroval momentálně zraněný Michael Krmenčík a na gól Hamšíka pak reagoval Patrik Schick.

Slovensko je dnes v těžší pozici než český nároďák. Momentálně má sice stejný počet bodů, nicméně horší vzájemný zápas našim sousedům příliš nenahrává. Slováci si zavařili hlavně v prvních dvou utkáních Ligy národů, ve kterých prohráli v Ukrajině (0:1) a posléze doma podlehli Česku (1:2). Jiskru naděje vykřesali až v pátek, když na svém stadionu přejeli 4:1 Ukrajinu. 

 

Kromě toho však Slováci v říjnu remizovali se Švédskem 1:1 a to už nasvědčuje o zlepšujícím se herním projevu. Zdá se tedy, že léčba Hapalem začíná zabírat, což lze poznat i na hráčích, kteří našli ztracené sebevědomí.

V posledních letech nabízí vzájemné zápasy spíše vyrovnanou podívanou. Od roku 2009 se Češi se Slovenskem utkali pětkrát, přičemž bilance je naprosto vyrovnaná. Oba týmy si připsaly dvě vítězství a k tomu přibyla jedna remíza. Z vyrovnaných zápasů se trochu vymyká pouze souboj z roku 2012, kdy Češi doma zvítězili 3:0.

SESTAVA ČESKA

 

Vaclík - Kadeřábek, Čelůstka, Kalas, Novák - Souček - Vydra, Dočkal (C), Pavelka, Jankto - Schick

 

Koubek, Pavlenka - Gebre Selassie, Brabec, Krejčí, Darida, Skalák, Pudil, Stronati, Doležal, Frýdek, Trávník

SESTAVA SLOVENSKA

 

Dúbravka - Pekarík, Škrtel (C), Škriniar, Hancko - Bero, Greguš, Hamšík - Rusnák, Zreľák, Stoch

 

Kozáčik, Rodák - Vavro, Weiss, Duda, Nemec, Hrošovský, Hubočan, Sabo, Mak, Ďuriš

Hlavním rozhodčím dnešního utkání bude španělský sudí Alejandro Hernández. Tomu budou pomáhat jen krajané, neboť jak dvojice pomezních Sobrino - Cabanero, tak brankoví rozhodčí a čtvrtý sudí, jsou ze Španělska.

Hráči jsou přítomni na trávníku a je nejvyšší čas na státní hymny. Na úvod přichází ta slovenská.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Češi se okamžitě vydali na útočnou polovinu. K dlouhému nákopu se dostal Vydra, nicméně po pár vteřinách musel zvolit přihrávku zpět za půlící čáru. Míč šel následně až k Vaclíkovi.

1.

Jankto se Schickem měli trochu prostoru na levém křídle. První zmíněný míč přistrčil k českému forvardovi, ale ten zapříčinil jen vhazování Slovenska.

2.

Poprvé se vpřed vydali také slovenští fotbalisté. Matúš Bero se chtěl prodrat kolem Pavelky, avšak od něj šel kulatý předmět do zámezí.

3.

Slováci třikrát výborně vstoupili do rozehrávky soupeře a dokázali tak udržet míč na útočné polovině.

4.

Dobře si počínal Martin Škrtel, který předskočil Schicka. Český útočník si pomohl nedovoleným zákrokem na polovině hřiště.

5.

Momentálně mají více ze hry slovenští reprezentanti. Češi hrají spíše ze zabezpečené obrany.

6.

Aktivní Bero se zjevil v blízkosti pokutového území a zprava chystal centr do pokutového území. Výsledkem je rohový kop Slovenska.

7.

S rohovým kopem si sice čeští reprezentanti poradili, ale nadále hrají spíše Slováci. Přes defenzívu svěřenců Jaroslava Šilhavého však zatím není prostor pro zakončení.

8.

Přihrávka z levé strany šla pouze do blízkosti Tomáše Vaclíka, jenž se chopil míče a poté rozehrál aspoň k polovině hřiště.

9.

Dobře napadající Slováci nedali domácím prostor pro kombinaci. Následoval tak pouze nákop, který sebral Milan Škriniar.

9.

Vydra se dostal do kombinace s Pavelkou, ale druhý zmíněný se provinil faulem vůči Gregušovi. Hrát budou opět Slováci.

10.

Patrik Schick dostal dobrou přihrávku na levou stranu, ale zasekávačka se mu vůbec nepomohla. Míč mu šel daleko od nohou.

12.

Registrujeme první střelu na bránu. Hodně prostoru dostal Marek Hamšík, který toho využil a z nějakých pětadvaceti metrů vyslal jedovatou střelu. Ta však mířila přesně doprostřed brány, s čímž Vaclík neměl problémy.

13.

Tomáš Kalas zpackal rozehrávku u poloviny hřiště, což využil Bero. Jenže rozběhnutého Slováka okamžitě zastavil David Pavelka, jenž inkasuje žlutou kartu.

14.

A další zakončení hostujícího celku. Znovu to byl Marek Hamšík, který to vzal na sebe a technickou střelou mířil pod břevno Vaclíkovy brány. Český gólman míč nadzvednul na roh.

15.

Standardní situace Slovenska byla zahrána skákavou nízkou přihrávkou a div, že se nikdo z hostů nedostal k zakončení. Slováci ale zůstali nastěhováni na útočné polovině.

16.

Již třetí roh zahrávali Slováci, ale tentokrát přišel nedovolený zákrok Jána Greguše. Vaclík mohl zůstat v klidu.

17.

Až nyní si na míč sáhl také Martin Dúbravka, který si bezpečně poradil s vysokým centrem z pravé strany. Bleskový protiútok pak přinesl další rohový kop pro Slovensko.

18.

Dvakrát vyslal Hamšík nízkou přihrávku na hranici malého vápna. Defenzíva Česka si s vypětím všech sil poradila, nicméně stále musí zůstat v permanenci.

19.

Další bleskový přechod do protiútoku ze strany Slovenska. Hancko výborně centroval z prvního doteku, ale Zreľák míč v těžké pozici netrefil čistým způsobem.

20.

Výtečný centr do šestnáctky poslal Bořek Dočkal, který míčem trefil Tomáše Součka. Jenže ten se k přihrávce musel pohnout a nezakončil přesně.

21.

Zajímavou situaci 3 na 3 teď rozjeli Češi. Kadeřábek míč dobře potáhl až do pokutového území, oslovil Schicka, avšak ten bohužel podklouzl.

22.

Češi ještě pokračovali v útoku. Tomáš Souček vymyslel zajímavou přihrávku na Nováka. Jenže míč nabral příliš velkou rychlost a Novák byl bez šance.

24.

Až teď se zase Slováci vydali do útoku, avšak Stoch měl proti sobě rychlonohého Kadeřábka.

25.

Bohužel teď akci české reprezentace pokazil Jankto, který byl trochu zmatený při přečíslení pět na tři a přihrávku poslal spoluhráči na paty.

26.

Vypadalo to na možný zisk rohového kopu pro Česko, avšak Škrtelův odkop se odrazil od praporku a na to lépe zareagovali slovenští hráči.

28.

Kadeřábek obdržel výborný lob od Dočkala, načež se dostal tělem před bránícího soupeře. Zdálo se, že slovenský bek fauloval, ale sudí zůstal klidný.

29.

Ohromné množství prostoru dostal Pekarík, avšak Vaclík si s centrem poradil. Dlouhý centr si stáhl jednou rukou pod tělo.

30.

Příliš důrazný byl Novák, který dorážel na Rusnáka a vůči slovenskému hráči se provinil nedovoleným zákrokem.

31.

Před Kalase se důrazně tlačil Matúš Bero, nicméně nakonec si slovenský útočník pomohl faulem. 

32.

Česká reprezentace jde zničehonic do vedení! Slovenští stopeři propadli, když příliš vystoupili a nechali Jankta poslat míč za svá záda. Vydra byl sice v ofsajdu, ale míč přenechal PATRIKU SCHICKOVI, jenž se rázem řítil sám na Dúbravku. Slovenský gólman vyběhl, avšak Schick jej potrestal parádním lobem.

34.

Slováci jsou po inkasování branky poněkud rozhození a dělají chyby v rozehrávce. Další takovou darují vhazování české reprezentaci.

35.

V posledním možném momentu se k míči natáhl Čelůstka, který čelil rozběhnutému Berovi. Slováci ale znovu získávají klid na kopačkách.

36.

Matěj Vydra zahájil rychlý brejk, ale po mírném kontaktu u poloviny hřiště šel na trávník. Španělský sudí faul nepíská.

37.

Pohledná souhra mezi Kadeřábkem a Vydrou vyústila v přihrávku do pokutového území. Tam si zakřičel Pavelka, ale jeho těžká střela šla mimo tři tyče.

38.

Jankto se provinil faulem v blízkosti půlící čáry. Jenže Slováci se s míčem na kopačkách moc dlouho neohřáli.

39.

Ani kombinace Česka teď nezafungovala ideálně. Zapříčinila to však pozorná obrana soupeře, která Jankta vystavila do ofsajdu.

40.

Patrik Schick měl proti sobě pouze Škrtela, ale ten prokázal své obrovské zkušenosti. Několik Schickových tanečků ustál v pohodě a po kličce míč posunul na roh.

41.

Hodně prudký byl centr Bořka Dočkala a Škriniar míč těsně před Kalasem odehrál opět jen za brankovou čáru.

41.

Velká šance pro Česko. Kalas vyhrál hlavičkový souboj, postrčil míč na hranici malého vápna, ale tam svou hlavičku zpackal Souček.

42.

Výborné české napadání přineslo obrovskou šanci. Dočkal vyslal skvělou střelu ke vzdálenější tyči, avšak zaskvěl se tentokrát Dúbravka!

43.

Několik menších nepřesností u půlící čáry. Vše vyústilo ve vhazování slovenské reprezentace.

45.

Souček míč špatnou rozehrávkou namazal Stochovi, ale kolem něj bylo okamžitě několik hráčů v červeném.

45.

Martin Škrtel teď může být rád za žlutou kartu, neboť Schicka zezadu zasáhl ve skluzu a div, že nemíří rovnou do kabiny.

45.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodních 45 minut je minulostí a spokojenější jsou zatím čeští fotbalisté. Začátek zápasu sice lépe vyšel Slovákům, ale ti ze své převahy vytěžili jen dvě střely Hamšíka, se kterými si Vaclík poradil. Poté se hra vyrovnala a ve 32. minutě přišla chvíle Patrika Schicka. Mladý český útočník dostal přihrávku za obranu soupeře, načež si krásným lobem poradil s vyběhnuvším Dúbravkou. Posléze ještě zahrozil Bořek Dočkal, nicméně slovenský gólman se při jeho povedené střele vyznamenal. Před druhým poločasem tak Češi drží setrvání v B divizi Ligy národů.

STATISTIKY PRVNÍHO POLOČASU

 

Držení míče: 45 % - 55 %

Střely na bránu: 2 - 2

Střely mimo bránu: 3 - 1

Rohové kopy: 3 - 4

Ofsajdy: 1 - 1

Fauly: 7 - 6

Žluté karty: 1 - 1

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Škriniar si hned v úvodu druhého poločasu dovolil velkou chybu. Vydra toho mohl využít, zprava šel do pokutového území, avšak po jeho přihrávce byla zablokována střela Jankta.

47.

Greguš podstoupil vzdušný souboj se Součkem a poté absolvoval nepříjemný pád na krční páteř. Hra je pro jistotu přerušena.

48.

Znovu si slovenská defenzíva příliš nevěděla rady. Schick okamžitě vybídl Jankta, který pro změnu centroval na Bořka Dočkala. Ten už měl k míči daleko.

49.

Zajímavě to zkusil Patrik Schick, který se zleva dral do blízkosti Dúbravkovy brány. Jesle Škrtelovi sice nasadil, ale pak si dal míč až za brankovou čáru.

50.

Slováci teď na středu hřiště předvádí jednu chybu za druhou. Znovu Češi vytěžili přečíslení, ale ani tentokrát nezískali více než rohový kop.

51.

Ze standardní situace Češi vůbec nic nevytěžili. Slováci rozjíždí kombinaci v blízkosti svého pokutového území.

52.

Stále se hosté nedostávají přes půlící čáru, nicméně teď je pískán faul Tomáše Součka. Bero zřejmě inkasoval zásah do tváře.

53.

Tentokrát si faulem pomohl Marek Čelůstka, jenž dlouho dotíral na Miroslava Stocha. Rychlá rozehrávka Slovenska nepřinesla ohrožení Vaclíkovy brány.

54.

Slováci zrychlili kombinaci na pravé straně a Pekarík centroval do pokutového území. Příliš dlouhý míč odvrátil Pavel Kadeřábek.

55.

Bohužel si Matěj Vydra při rychlém protiútoku ukopl míč levou nohou. Přesto ale Češi zůstávají u míče a mohou v klidu kombinovat.

56.

Novák dobře zapracoval u postranní čáry, kde si vykoledoval faul. Po rychlé rozehrávce ale přihrávku pokazil Bořek Dočkal.

58.

Chvilkové obléhání pokutového území v podání Česka ukončil Souček. Jeho prudká střela byla okamžitě zablokována.

58.

Dvojité střídání Slovenska. Ondrej Duda nahrazuje Jána Greguše, Róbert Mak pro změnu Alberta Rusnáka.

59.

Oba střídající hráči se okamžitě zapojili do akce. Právě Duda po hlavičkovém souboji vybojoval rohový kop.

60.

Od hlavy odražený míč se po rohu odrazil přímo před Ondreje Dudu. Hráč Herthy Berlín zakončoval vysoko nad bránu.

61.

Schick rozjel protiútok s Janktem, ale skvěle tentokrát vystoupil Škriniar, který míč odrazil do zámezí.

63.

Hancko si u postranní čáry troufl na souboj s Janktem, ale ve výsledku ubránil sám sebe a poslal míč do autu.

64.

Je tady první střídání domácího celku. Matěj Vydra má odpracováno, na trávník vbíhá Theo Gebre Selassie.

64.

Zajímavý volný kop vybojovali čeští reprezentanti. Faulem se provinil Marek Hamšík, jenž zezadu stáhl Bořka Dočkala.

65.

Místo střely volili čeští hráči rozehrávku centrem na Patrika Schicka. Ten byl ovšem v ofsajdu.

66.

Další nepřesnost v kombinaci Slovenska. Již několik minut se naši soupeři nedostali k ohrožení Vaclíkovy brány.

67.

Zdá se, že Jankto má nějaké zdravotní problémy a signalizuje směrem ke střídačce. Mezitím se Češi posunuli blíže k pokutovému území.

68.

Gebre Selassie dostal prostor na pravé straně, nicméně centr poslal přímo k dobře postavenému obránci Slovenska.

69.

Snad poprvé Kadeřábek prohrál osobní souboj, ale Mak poslal na Bera příliš prudkou přihrávku. Druhý zmíněný si neporadil se zpracováním.

69.

Patrik Schick měl kolem sebe velmi málo prostoru, nicméně po dvou náznacích donutil Milana Škriniara k faulu. Ten byl navíc za žlutou kartu.

71.

Nepřesnost Bořka Dočkala. Záložník z americké MLS vyslal rychlý centr za soupeřovu obranu, ale tam už nebyl nikdo z českých fotbalistů.

72.

Obrovskou chybu Škriniara využil Jakub Jankto. Mladý český záložník to vzal na sebe, avšak jeho razantní střelu dokázal tečovat Škrtel.

73.

První centr na bližší tyč odvrátil Zreľák, druhý již zřejmě některý z domácích fotbalistů. Bude se totiž odkopávat od brány Martina Dúbravky.

74.

Další rychlý brejk českého týmu byl zakončen nedovoleným zákrokem Pekaríka. Faulován byl Jankto, který si seběhl na levou stranu útočné poloviny.

75.

Dočkalův dlouhý centr prodloužil Hancko a nepřesně si pak počínal Souček, jenž míč daroval soupeři.

76.

V dnešním utkání končí Jakub Jankto. Mírně zdravotně indisponovaného hráče nahrazuje Ladislav Krejčí.

77.

Gebre Selassie dostal prostor, čímž mohl postupovat středem k bráně. Přihrávku ale nepředvedl žádnou a proti Škrtelovi individuálně neuspěl.

78.

Výborně se do obranné činnosti zapojil Patrik Schick, který si počkal na důraz Škriniara. Tomu je pískán faul.

79.

Poslední střídání Slovenska. Nevýrazný Adam Zreľák přepouští místo Adamu Nemcovi.

81.

Patrik Schick se dostal k míči u brankové čáry, avšak nakonec mu kulatý předmět odskočil do zámezí.

82.

Také Češi sáhli k poslednímu střídání. Martin Doležal jde na trávník, opačný směr nabral skvěle hrající Patrik Schick.

82.

Znovu si faulem pomohl Milan Škriniar. Ten si trochu zahrává, neboť už má žlutou kartu.

83.

Zajímavý centr Dočkala nakonec dokázal vyboxovat Dúbravka. Slováci ale nedokázali zahrozit.

84.

Rukou si pomohl Tomáš Souček, který u postranní čáry čelil akci Marka Hamšíka. Slovenští fotbalisté rychle rozehráli, avšak dlouhý míč putoval jen do autu.

85.

Ondrej Duda už možná mohl zakončovat, ale místo toho mu míč odskočil a poté byl pískán faul na Tomáše Součka.

86.

Stoch zakombinoval s Makem a těžit z toho mohl Ondrej Duda. Ve výsledku bylo ofenzivně laděnému hráči Slovenska znemožněno zakončení.

87.

Obléhání pokutového území pokračovalo a div, že Slováci nevyrovnali. Pekarík vyslal prudkou přihrávku přesně na Dudu, avšak ten ze středu šestnáctky nezakončil přesně.

88.

Dudovi se sice rozhodnutí sudího vůbec nelíbí, ale přesto je odpískán jeho faul na Součka.

89.

Bořek Dočkal si míč postavil k rozehrání volného kopu, ale poté odběhl a hlavní rozhodčí ho hodnotí žlutou kartou.

90.

Tomáš Souček má nevyčerpatelný fyzický fond. I v 90. minutě dostal chuť na zaútočení a napravo si vykoledoval faul Marka Hamšíka.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje tři minuty. Češi nastavení zahájí rohovým kopem.

90+1.

Češi u rohového praporku našetřili pár vteřin. Jenže teď už jsou u míče Slováci, kteří se pomalu blíží k půlící čáře.

90+2.

Miroslav Stoch dostal vlevo prostor na centr, ale míč poslal jen do náruče Tomáše Vaclíka.

90+3.

Všichni domácí hráči už se soustředí na defenzívu. Hancko vyslal možná poslední centr z levé strany, ale míč doputoval jen vedle brány Tomáše Vaclíka.

90+3.

KONEC ZÁPASU.

Dnešní utkání je u konce a Česko slaví setrvání v B divizi Ligy národů. Samotný úvod zápasu Čechům nevyšel, nicméně Slováci vyprodukovali jen dvě nebezpečnější střely Hamšíka a poté zahrozili domácí. Ve 32. minutě dostal výbornou přihrávku za obranu Patrik Schick a ten si s gólmanem Dúbravkou poradil krásným lobem. Od tohoto okamžiku měli Češi ještě několik šancí, naopak Slovensko se směrem dopředu prakticky vytratilo. Díky jedné brance tak Češi slaví druhé vítězství v derby a Slovensko se musí smířit se sestupem do Divize C.

STATISTIKY ZÁPASU

 

Držení míče: 43 % - 57 %

Střely na bránu: 2 - 2

Střely mimo bránu: 5 - 3

Rohové kopy: 7 - 6

Ofsajdy: 2 - 1

Fauly: 12 - 15

Žluté karty: 2 - 2

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online reportáží na shledanou.

Právě se děje

před 30 minutami

Mimořádná dodávka 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech dorazí do ČR příští týden, uvedl premiér Babiš. Dávky přenechaly Česku ostatní státy EU

Zdroj: ČTK
Další zprávy