Skvělí fanoušci hnali lvíčata vpřed. Anthropoid a mafie ale mohou nejen jednadvacítku přijít draho

David Janeczek David Janeczek
19. 6. 2017 17:04
Čeští fanoušci vytvořili během úvodního zápasu na "malém" Euru parádní atmosféru. Přesto si mohl kotel za brankou, který tvořili převážně fanoušci ostravského Baníku, některé stránky své podpory odpustit.
Transparent, který visel v českém kotli po většinu zápasu, může mít u UEFA přísnou dohru
Transparent, který visel v českém kotli po většinu zápasu, může mít u UEFA přísnou dohru | Foto: Jan Tauber

Tychy (od našeho zpravodaje) - Během úvodního zápasu české reprezentace do jednadvaceti let na evropském šampionátu vytvořili čeští fanoušci parádní atmosféru, kterou by mohli závidět leckteré dospělé národní týmy ze starého kontinentu. 

Přesto si kotel za brankou tvořený z větší části fanoušky ostravského Baníku neodpustil pokřik: "UEFA Mafia." Tento chorál zněl Městským stadionem v Tychách zhruba desetkrát. 

Vedle pokřiků, které vedení evropského fotbalu nebývale dráždí, si čeští příznivci přinesli na stadion ještě v zápase proti Německu transparent: We remember. Anthropoid 1942. 

Co vlastně může českému fotbalu hrozit za podobné chování fanoušků? "Zatím nic konkrétního nevíme, ale předpokládám, že to bude UEFA řešit, protože jsem na zápase byl a seděl jsem těsně vedle delegáta, který si poznamenával některé situace," vysvětlil Generální sekretář Fotbalové asociace ČR Rudolf Řepka na dotaz reportéra Aktuálně.cz.

"Šlo o pokřiky a transparent," upřesnil Řepka, který vysvětlil, že u podobných situací musí problém nejprve vyřešit disciplinární komise UEFA, která potom pošle organizátorům doporučení, podle kterého se lidé z vedení turnaje rozhodnou. 

Česká strana momentálně čeká na rozhodnutí. Řepka nechtěl předvídat a spekulovat, co všechno může fotbalové asociaci nebo dokonce samotné reprezentaci hrozit. Přesto alespoň naznačil. "Nechci předvídat, ale můžeme dostat pokutu třeba 20 tisíc eur (524 tisíc korun). Nebo můžeme být dokonce podmínečně vyloučení z celého turnaje."

"Když se něco podobného stane v klubových soutěžích, tak se uzavře část stadionů, ale tohle na Euru už nejde udělat, protože jsou už prodané vstupenky na další zápasy ve skupině, takže to může probíhat jako na minulém evropském šampionátu dospělých v roce 2016, kdy byli podmínečně vyloučení Rusové," dodal Řepka.

"Je otázka, jak to bude UEFA řešit, protože žádné oddělené sektory na stadionech pro fanoušky nejsou. Leccos se určitě dá z televizních záběrů identifikovat, ale my si počkáme až, jak se k tomu vyjádří UEFA," doplnil na závěr tiskový mluvčí české jednadvacítky Jaroslav Kolář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Na Tongu, kde vybuchla podmořská sopka, dorazila první zahraniční pomoc

Na tichomořské souostroví Tonga ve čtvrtek dorazila první dvě letadla s materiální pomocí, pět dní poté, co na ostrovech způsobila obrovské škody erupce podmořské sopky a následná vlna tsunami. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní se také podařilo obnovit telefonní spojení mezi Tongou a zbytkem světa.

Záchranné týmy v uplynulých dnech usilovně odklízely vrstvu vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště na největším ostrově Tongatapu, aby skrze něj mohla začít proudit humanitární pomoc pro 105 tisíc obyvatel Tongy. Po uvolnění dráhy tam přistálo letadlo C-130 Hercules vyslané Novým Zélandem. Přiletěl také vojenský letoun z Austrálie, informovala tamní vysílací společnost ABC.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Pohonné hmoty po několika týdnech opět zdražují. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o čtyři haléře

Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu poprvé od konce listopadu zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o čtyři haléře na 36,02 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 34,98 koruny, což je o šest haléřů více než před týdnem ve středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Většinu loňského roku paliva zdražovala. Na maxima se ceny dostaly přibližně v polovině listopadu, kdy litr Naturalu 95 stál v průměru 37,20 koruny a nafty víc než 36 korun. Od té doby ceny pohonných hmot několik týdnů klesaly, zlevňování ale postupně zpomalovalo.

Benzin je momentálně o 7,98 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 7,74 koruny na litru méně.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 35,63 koruny. Za naftu se platí nejméně v Karlovarském kraji, litr tam prodávají průměrně za 34,48 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 37,26 koruny, litr nafty pak 36,23 koruny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté v Senátu neprosadili hlasování o volební reformě. Biden je zklamaný

Prezident Joe Biden a jeho demokraté utrpěli dvojitou legislativní porážku, když se v Senátu snažili zabránit obstrukcím, aby mohli schválit volební reformu. Ta měla zvýšit ochranu volebního práva před listopadovými volbami, které rozhodnou o rozložení sil v Kongresu v příštím roce. Biden po hlasování vyjádřil hluboké zklamání, ale dodal, že se nenechá odradit.

Senátní republikáni ve dvojitém hlasování ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek SEČ) zablokovali pokusy demokratů posunout legislativu o volebních právech blíže ke schválení. Použili k tomu obstrukční taktiku zvanou filibuster, podle níž je pro ukončení rozpravy a přikročení k hlasování potřeba ve 100členné komoře alespoň 60 hlasů. Senát je aktuálně rozdělen v poměru 50 na 50, přičemž demokraté v praxi disponují většinou jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer vzápětí přistoupil k přepracování pravidla filibusteru snížením hranice 60 hlasů na 50. Harrisová krátce předsedala Senátu a v případě potřeby byla schopna zlomit nerozhodný výsledek, ale odešla před konečným hlasováním, napsala agentura AP. Nakonec se v tomto hlasování Schumerovi straničtí kolegové Joe Manchin a Kyrsten Sinemaová připojili k republikánům. Změna pravidel tak neprošla poměrem 52 ku 48.

Zdroj: ČTK
Další zprávy