Skvělí fanoušci hnali lvíčata vpřed. Anthropoid a mafie ale mohou nejen jednadvacítku přijít draho

David Janeczek David Janeczek
19. 6. 2017 17:04
Čeští fanoušci vytvořili během úvodního zápasu na "malém" Euru parádní atmosféru. Přesto si mohl kotel za brankou, který tvořili převážně fanoušci ostravského Baníku, některé stránky své podpory odpustit.
Transparent, který visel v českém kotli po většinu zápasu, může mít u UEFA přísnou dohru
Transparent, který visel v českém kotli po většinu zápasu, může mít u UEFA přísnou dohru | Foto: Jan Tauber

Tychy (od našeho zpravodaje) - Během úvodního zápasu české reprezentace do jednadvaceti let na evropském šampionátu vytvořili čeští fanoušci parádní atmosféru, kterou by mohli závidět leckteré dospělé národní týmy ze starého kontinentu. 

Přesto si kotel za brankou tvořený z větší části fanoušky ostravského Baníku neodpustil pokřik: "UEFA Mafia." Tento chorál zněl Městským stadionem v Tychách zhruba desetkrát. 

Vedle pokřiků, které vedení evropského fotbalu nebývale dráždí, si čeští příznivci přinesli na stadion ještě v zápase proti Německu transparent: We remember. Anthropoid 1942. 

Co vlastně může českému fotbalu hrozit za podobné chování fanoušků? "Zatím nic konkrétního nevíme, ale předpokládám, že to bude UEFA řešit, protože jsem na zápase byl a seděl jsem těsně vedle delegáta, který si poznamenával některé situace," vysvětlil Generální sekretář Fotbalové asociace ČR Rudolf Řepka na dotaz reportéra Aktuálně.cz.

"Šlo o pokřiky a transparent," upřesnil Řepka, který vysvětlil, že u podobných situací musí problém nejprve vyřešit disciplinární komise UEFA, která potom pošle organizátorům doporučení, podle kterého se lidé z vedení turnaje rozhodnou. 

Česká strana momentálně čeká na rozhodnutí. Řepka nechtěl předvídat a spekulovat, co všechno může fotbalové asociaci nebo dokonce samotné reprezentaci hrozit. Přesto alespoň naznačil. "Nechci předvídat, ale můžeme dostat pokutu třeba 20 tisíc eur (524 tisíc korun). Nebo můžeme být dokonce podmínečně vyloučení z celého turnaje."

"Když se něco podobného stane v klubových soutěžích, tak se uzavře část stadionů, ale tohle na Euru už nejde udělat, protože jsou už prodané vstupenky na další zápasy ve skupině, takže to může probíhat jako na minulém evropském šampionátu dospělých v roce 2016, kdy byli podmínečně vyloučení Rusové," dodal Řepka.

"Je otázka, jak to bude UEFA řešit, protože žádné oddělené sektory na stadionech pro fanoušky nejsou. Leccos se určitě dá z televizních záběrů identifikovat, ale my si počkáme až, jak se k tomu vyjádří UEFA," doplnil na závěr tiskový mluvčí české jednadvacítky Jaroslav Kolář.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy