Lvíčata cenné body pro koeficient nezískala, Bělorusové vyhráli díky penaltě

11. 10. 2018 19:55
Česká jednadvacítka prohrála v kvalifikačním utkání s Běloruskem 1:0. Na Euro už postoupit nemůže, ale potřebuje body pro losování další kvalifikace.
Vítězslav Lavička, trenér české jednadvacítky.
Vítězslav Lavička, trenér české jednadvacítky. | Foto: Milan Kammermayer

Borisov - Fotbalová reprezentace do 21 let v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy prohrála 0:1 s Běloruskem. Souboj týmů bez šance na postup rozhodl v Borisově gólem z penalty Dmitrij Antilevskij. Češi navíc hráli posledních třiadvacet minut bez vyloučeného Matěje Helešice.

Domácí po nezáživném prvním poločase udeřili po přestávce z první vážnější akce. Jevgenije Ševčenka, který se v 56. minutě dostal za obranu, srazil brankář Jan Stejskal a nařízený pokutový kop proměnil Antilevskij. Druhý gól mohl přidat chvíli nato Ševčenko, ale z dobré pozice mířil těsně vedle.

"První poločas byl vyrovnaný, ale nedařilo se nám dostat do šancí, chyběl k tomu větší důraz," řekl Lavička. "Rozhodla situace, ze které byla penalta. Soupeř se dostal do výhody a my museli více riskovat," dodal.

České šance na vyrovnání poté poznamenal Helešic, který v 67. minutě udeřil soupeře a dostal rovnou červenou kartu. Výběr trenéra Vítězslava Lavičky, který v oslabení dvakrát podržel brankář Stejskal, přeci jen mohl vyrovnat, ale s hlavičkou Jana Kuchty si jen tak tak poradil domácí gólman Šerbickij. V nastavení pak těsně minul Trubač.

"Byla to neomluvitelná nedisciplinovanost. Potom jsme hráli na velké riziko, šance byly na obou stranách a i v deseti jsem měli v závěru tlak. Ale zase se projevilo, co nás provází celou kvalifikaci - malá produktivita," prohlásil Lavička.

Porážka pro český tým znamená, že před posledním kolem nepovedené kvalifikace klesl ze třetí na čtvrtou příčku o bod za Bělorusko. V posledním zápase čeká Lavičkův výběr v pondělí v Chomutově Moldavsko, Bělorusové se představí na půdě vedoucího Řecka.

Kvalifikační utkání fotbalistů do 21 let ve skupině 1 o postup na mistrovství Evropy v Borisově:

Bělorusko - ČR 1:0 (0:0)

Branka: 56. Antilevskij z pen. Rozhodčí: Poulsen - Nörgaard, Boric (všichni Dán.). ŽK: Stejskal. ČK: 67. Helešic (oba ČR).

Sestavy:

Bělorusko: Šerbickij - Švecov, Volkov, Pavlovec - Ivanov, Gromyko (86. Ebong), Klimovič, Pečenin - Bessmertnyj (81. Berezkin), Antilevskij (87. Sedko), Ševčenko. Trenér: Rumbutis.

ČR: Stejskal - Helešic, Lischka, Král, Wiesner - Ladra, Matoušek (64. Takács), Kulhánek (78. Kuchta), Květ (46. Hašek), Trubač - Pulkrab. Trenér: Lavička.

Polsko - ČR 3:0 (3:0)

Branky: 8. Puchacz, 11. Lyszczarz z pen., 16. Molder z pen.

Sestava ČR: Jedlička - Holík, Klíma, Král, Rezek (62. Douděra), Havelka (77. Žitný), Janošek, Sadílek (83. Šípek), Souček, Lingr (62. Granečný), Šašinka (83. L. Krejčí). Trenér: K. Krejčí.

Přípravné utkání fotbalistů do 18 let v Praze:

ČR - Nizozemsko 1:2 (1:0)

Branky: 7. Firbacher - 57. Azarkan, 86. Summerville.

Sestava ČR: Jaroš - Bárta (25. Čejka), Gabriel (46. Vincour), Vlček, Žilák - Vít (87. Szewieczek) - Penner (67. Hájek), Žambůrek (46. Radosta), Červ (77. Walter), Zeronik (67. Cienciala) - Firbacher. Trenér: Kozel.

před 7 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 32 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.