Reprezentační záskok nezklamal, ale na Skoty nestačil. Rozhodla penalta

7. 9. 2020 22:39
Narychlo pokládaný náhradní reprezentační tým Česka prohrál v pondělním zápase skupiny B2 fotbalové Ligy národů v Olomouci s týmem Skotska 1:2.

Domácí tým vedl od 11. minuty po trefě Jakuba Peška. Ve 27. minutě ale srovnal Lyndon Dykes a v 52. minutě otočil stav z penalty Ryan Christie.

Narychlo složený český celek favorizované Ostrovany nečekaně přehrával, jednoznačně zvítězil na střely, ale měl smůlu v koncovce. Za stavu 1:2 domácí dvakrát trefili tyč.

"Sehráli jsme velice kvalitní utkání ve vysoké intenzitě s větším množstvím brankových příležitostí než soupeř. Bohužel jsme za to nebyli odměněni aspoň tou remízou, abychom připsali do tabulky nějaké body," řekl po utkání trenér David Holoubek.

Stabilní hráči českého výběru museli kvůli koronaviru do izolace po pátečním vítězném vstupu do skupiny na Slovensku, kde Češi vyhráli 3:1.

Proti Skotům tak na Hané nastoupil improvizovaný tým narychlo složený z ligových klubů. Ke změně došlo i na postu trenéra. Místo trenéra Jaroslava Šilhavého vedl  mužstvo kouč reprezentační osmnáctky Holoubek, který si odbyl premiéru u českého A-týmu.

Skotové se v Lize národů díky výhře dostali do čela druhé skupiny Ligy B, český tým je o bod zpět druhý. Další zápas čeká reprezentanty v říjnu v Izraeli.

Tým plný nováčků

V nově složeném českém celku si drtivá většina hráčů odbyla premiéru v reprezentačním "áčku", start za národní tým měli před zápasem na kontě jen kapitán Hubník a útočník Tecl.

"Ocitli jsme se v bezprecedentní situaci, máme pro Čechy jistou empatii, protože v téhle době se to může stát všem. Je velmi obdivuhodné, že se jim v tak krátké době podařilo sestavit takový tým," složil hold soupeři skotský kouč Steve Clarke.

Holoubkův improvizovaný výběr měl na přípravu jen pár hodin, sešel se teprve v sobotu večer. Přesto před prázdným hledištěm začal velmi dobře a v 11. minutě překvapivě otevřel skóre. Tecl výbornou průnikovou přihrávkou našel za obranou nabíhajícího Peška a ten sám před Marshallem zkušeně otevřel skóre. Liberecký záložník gólově oslavil reprezentační debut.

Peška branka nabudila a po čtvrthodině mohl zvýšit. Skotský gólman ale jeho dalekonosnou střelu konečky prstů vytáhl. Ve druhé části první půle se vysoce favorizovaní hosté zvedli a vyrovnali. Ve 24. minutě ještě debutant v české brance Mandous vychytal Palmera i Christieho, o tři minuty později už ale kapituloval.

Na Palmerův přízemní centr z pravé strany si naběhl Dykes a tečí usměrnil balon do sítě. Dočkal se první reprezentační branky. Domácí si mohli vzít vedení ještě do přestávky zpět, Jánošovu střelu ale ve 40. minutě vytáhl Marshall.

Do druhého dějství lépe vstoupili do Skotové, kteří naposledy postoupili na velkou akci v roce 1998. V 50. minutě ještě stihl zasáhnout Hubník, ale za chvíli už Češi inkasovali. Malinský podle nizozemského rozhodčího ve vápně fauloval liverpoolského Robertsona a Christie penaltu proměnil, byť Mandous málem na střelu dosáhl.

Remíza byla na spadnutí

Po druhé inkasované brance nezkušený český výběr zcela odhodil ostych a velkého favorita nečekaně jasně přehrával. K vyrovnání domácím několikrát chyběl jen krůček. V 58. minutě Hubník po standardce přestřelil a za tři minuty Havlík z přímého kopu těsně za vápnem trefil tyč.

Český tým se tlačil za vyrovnávacím gólem, ale nebylo mu souzeno. V polovině druhé půle Peškovu střelu skvěle vytáhl Marshall a dorážející Tecl v těžké pozici mířil vedle. Neujala se ani Jemelkova rána. V poslední minutě pak střídající Růsek hlavou trefil tyč. Skotové zvítězili na půdě českého celku podruhé za sebou.

Šlágr večera patřil Italům

Hráči Itálie zvládli šlágr Ligy národů v Nizozemsku a po vítězství 1:0 vedou tabulku skupiny A1 o bod před svým soupeřem. O skóre třetí Poláci otočili zápas s Bosnou a Hercegovinou a vyhráli 2:1.

Slovensko ve skupině B2 neodčinilo páteční domácí porážku s Českou republikou, v Izraeli v závěru neudrželo vedení a remizovalo 1:1 a propadlo se na poslední místo v tabulce. Úvodní branku dal už ve 14. minutě bývalý útočník Plzně či Mladé Boleslavi Michal Ďuriš, domácí vyrovnali až v nastaveném čase zásluhou Ilaye Elmkiese.

Vysokou výhru 5:1 si ve skupině B1 připsalo Norsko. Zasadil se o ní dvěma góly ve svém čtvrtém reprezentačním startu mladý talent Borussie Dortmund Erling Haaland. Dvakrát byl úspěšný také Alexander Sörloth.

Výsledky 2. kola fotbalové Ligy národů

Skupina B2:

ČR - Skotsko 1:2 (1:1)

Branky: 11. Pešek - 27. Dykes, 52. Christie z pen. Rozhodčí: Gözübüyük - Van Zuilen, Balder (všichni Niz.). ŽK: Malinský, Jánoš - Armstrong, Robertson, McKenna, Palmer. Bez diváků.

ČR: Mandous - Holeš, Hubník, Jemelka, Zelený - Jánoš, Havlík (81. Růsek) - Malinský, Budínský (55. Breite), Pešek (76. Potočný) - Tecl. Trenér: Holoubek.

Skotsko: Marshall - Palmer, Cooper, McKenna, Robertson - McTominay, Fleck (71. McGinn), McLean - Christie, Dykes (67. Paterson), Armstrong (80. McGregor). Trenér: Clarke.

Izrael - Slovensko 1:1 (0:1)

Branky: 90.+1 Elmkies - 14. Ďuriš.

1. Skotsko 2 1 1 0 3:2 4
2. ČR 2 1 0 1 4:3 3
3. Izrael 2 0 2 0 2:2 2
4. Slovensko 2 0 1 1 2:4 1