Trest za údajný rasismus pro Kúdelu platí. Obránce Slavie zvažuje arbitráž

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2021 20:58
Odvolací komise UEFA zamítla odvolání slávistického fotbalisty Ondřeje Kúdely proti desetizápasovému trestu za rasistickou urážku protihráče Glena Kamary z Rangers v březnové odvetě osmifinále Evropské ligy. Čtyřiatřicetiletý reprezentační obránce tak definitivně přišel o možnost startu na nadcházejícím mistrovství Evropy.
Ondřej Kúdela
Ondřej Kúdela | Foto: Milan Kammermayer

UEFA o zamítnutí odvolání informovala na svém webu. Kúdela s právníky zvažuje, že se obrátí k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne.

Kamara v odvetě osmifinále v Glasgowě po incidentu v 87. minutě utkání obvinil Kúdelu, že ho rasisticky urazil a nazval ho opicí. Český reprezentant připustil, že finského záložníka tmavé pleti počastoval nevybíravě, ale rasistickou urážku popírá.

Disciplinární komise UEFA při svém dubnovém verdiktu usoudila, že se Kúdela rasismu dopustil, i když vyšetřoval, který se událostmi v Glasgowě zabýval, podle Slavie a hráčových právníků důkaz nenašel.

Advokátní kancelář zastupující Kúdelu požádala o ústní projednání odvolání, které se konalo on-line formou dnes a trvalo přes čtyři a půl hodiny.

Vyslechnuto bylo několik svědků - slávističtí hráči Simon Deli s Abdallahem Simou a masér, kteří byli poblíž incidentu, dva jazykoví experti a Kamarův spoluhráč Bongani Zungu. Ten tvrdí, že rasistickou urážku slyšel, podle informací ČTK ale uvedl jiná slova než Kamara. Odvolací komise pak večer potvrdila verdikt disciplinární komise UEFA.

"Podali jsme žádost o odůvodnění, což je podmínka pro zahájení mezinárodní sportovní arbitráže. To zvážíme během té doby. Více se vyjádříme zítra, kdy vydáme tiskovou zprávu," řekl ČTK advokát René Cienciala z právní kanceláře Urban & Hejduk, která Kúdelu zastupuje.

Kúdela se dnešního projednání odvolání nezúčastnil, jelikož řízení probíhalo v angličtině a bylo by nutné zajistit tlumočníka. Podle advokátní kanceláře se navíc dlouho vyjadřoval konzistentně. Mezi účastníky nebyl ani Kamara. Jazykoví experti vypovídali proto, že Kúdelovi právníci již dříve upozornili na hráčovu nízkou znalost angličtiny. Podle nich by nedokázal říci "Jsi z…aná opice a víš, že jsi", jak tvrdí Kamara.

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý v úterý nechal jedno volné místo v nominaci na Euro pro případ, že by Kúdela s odvoláním uspěl. Zbylého hráče pro šampionát musí kouč národního týmu vybrat do 1. června, kdy je uzávěrka nominací.

Čtyři roviny Kúdelovy obhajoby. Právník detailně popsal „verzi bez rasismu“ | Video: DVTV

Kúdela už dvě z 10 utkání v soutěžích UEFA vynechal ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Arsenalu. Trest se mu bude dále odečítat od prvního zápasu na šampionátu, předchozí dva přípravné duely reprezentace v Itálii a proti Albánii se nepočítají, neboť nejsou soutěžní. Utkání na mistrovství Evropy se budou odmazávat automaticky, tedy bez nutnosti hráče formálně na Euro nominovat.

Zatímco slávistický zadák dostal trest na 10 duelů, Kamarovi za fyzické napadení Kúdely zhruba hodinu po utkání v útrobách stadionu zastavila disciplinární komise činnost na tři utkání. Čtyřzápasový trest si vysloužil útočník Rangers Kemar Roofe za brutální faul na slávistického brankáře Ondřeje Koláře, jemuž způsobil zlomeninu v obličeji. Pražané v odvetě v Glasgowě zvítězili 2:0 a po domácí remíze 1:1 postoupili do čtvrtfinále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy