Fotbalisté proti Turkům nezvládli závěr

ČTK
1. 3. 2006 22:14
Izmir - Čeští fotbalisté kráčeli v dnešním přípravném duelu v Turecku k jisté výhře, ale náskok neudrželi. Utkání v Izmiru si pokazili v posledních dvou minutách dvěma inkasovanými brankami, po nichž zápas skončil remízou 2:2. Svěřenci Karla Brücknera téměř po celé utkání ovládali hru, ale pak vítězství svou nesoustředěností ztratili.
Milan baroš uniká turecké obraně.
Milan baroš uniká turecké obraně. | Foto: Reuters

Na první vzájemný zápas rezervních týmů se hlediště zaplnilo jen ze třetiny, ale na večerní duel byl rekonstruovaný stadion
pro 58 tisíc lidí brzy spíše přeplněn. Diváci využili nízkého vstupného, které v přepočtu stálo stejně jako jedno pivo, a připravili oběma týmům skutečný kotel. Už půl hodiny před zápasem letěla obrovským stadionem 'mexická' vlna a nebylo takřka slyšet
vlastního slova.

Jenže Brücknerův tým prokázal, že už toho má hodně za sebou. Od první minuty předváděl mazácký výkon a až do poločasu Turky k ničemu vážnému nepustil. Ve 14. minutě jako první vyslal střelu na gólmana Rüstüho z otočky Rozehnal, ale branku netrefil.

Už za chvíli ale přišla pro dnešní zápas typická kombinace: Rosický narazil Štajnerovi a ten z první vyslal do uličky Baroše.
Ten si míč sice hodně předkopl, ale brankář Rüstü se hrnul do souboje a Baroše srazil. Za svůj faul sice neviděl kartu, ale Poborského penalta přinesla Čechům vedení.

Branka hru hostujícího mužstva zklidnila. Rosický s Polákem ze středu hřiště režírovali českou kombinaci a domácí se soustředili jen na protesty u rozhodčího. První střela na branku Petra Čecha zamířila až těsně před přestávkou, ale gólman si s ní hravě poradil.

Pozorná hra hostů pokračovala i po pauze, Češi s přehledem kontrolovali průběh utkání. Mnohem větší peklo se odehrávalo v
hledišti, kam nakonec dorazilo určitě více diváků, než kolik umožňuje maximální kapacita. Jenže Baroš se Štajnerem nenechali
nikoho na pochybách, kdo je na hřišti pánem; míč drželi v přední linii a využili každou možnost, jak zaměstnat turecké zadáky.

V 61. minutě jim vyšla další akce. Jankulovski z levé strany přetáhl centr na druhou stranu šestnáctky, kde si míč stáhl pod
nohu Štajner a svůj kousek korunoval střelou ke vzdálenější tyči, která znamenala vedení 2:0. Krátce poté měli sice první slibnou
možnost domácí, ale ránu Orhana Aka z deseti metrů dokázal Čech nohama odvrátit do bezpečí.

Turci s přibývajícími minutami ztráceli na výbušnosti, což byla do té doby jejich největší deviza. A když se už dostali k
české brance, jejich pokus zneškodnil Čech, jako při akci Necatiho v 78. minutě. Neúspěšná střela vyprovokovala část
diváků, kteří zklamaně začali opouštět stadion.

Zato Češi si zápas užívali, ale jen do 83. minuty, kdy pálil mimo Ibrahim a a poprvé varoval českou defenzivu. V 89. minutě
Ümit Karan snížil a v druhé minutě nastaveného času stejný hráč propálil Čecha z úhlu podruhé. Obě branky tak pokazily jinak
výborný výkon Brücknerova mužstva.

Turecko - Česká republika 2:2 (0:1)
Branky: 89. a 90+2. Ümit Karan - 21. Poborský z pen., 61. Štajner. Rozhodčí: Meyer - Scheibel, Glindemann (všichni Něm.).
ŽK: Ersen, Ugur - Polák, Jankulovski. Diváci: 58.000 (vyprodáno).
Turecko: Rüstü - Mehmet, Tolga, Zan Gökhan, Ugur (46. Bastürk) - Hasan Sas (46. Orhan Ak), Necati, Hüseyin (79. Karan
Ümit), Tuncay (75. Ibrahim) - Ersen (46. Sahin), Ünal Gökhan (62. Halil Altintop).
Česká republika: Čech - Jiránek (53. Piták), Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický (68. Heinz), Polák,
Plašil (90+1. Vachoušek) - Baroš (87. Jun), Štajner (85. Zelenka).