Forma je pryč? Island prohrál generálku na Čechy v Belgii

12. 11. 2014 23:08
V přípravných zápasech se nedařilo všem českým soupeřům. Island prohrál 1:3 v Belgii, Nizozemsko 2:3 s Mexikem a Turecko 0:4 s Brazílií.
Radost fotbalistů Belgie.
Radost fotbalistů Belgie. | Foto: Reuters

Brusel - Fotbalistům Islandu se nepovedla generálka na nedělní zápas evropské kvalifikace v Plzni. Svěřenci trenérů Hallgrímssona a Lagerbäcka prohráli v Belgií 1:3 a utrpěli první porážku od březnového utkání s Walesem.

V přípravě se nedařilo ani dalším českým soupeřům ve skupině: Nizozemsko podlehlo 2:3 Mexiku a Turecko rovněž doma utrpělo debakl 0:4 s Brazílií.

Belgii poslal v Bruselu do vedení v jedenácté minutě Lombaerts a ukončil hostům sérii čtyř duelů bez inkasované branky. Island však odpověděl už za dvě minuty po zásahu Finnbogasona. Druhý poločas však patřil domácím, o jejichž výhře rozhodli mezi 62. a 73. minutou střídající útočníci Origi a Lukaku.

Island, na jehož lavičce zůstala největší hvězda Gylfi Sigurdsson, se s výběrem Pavla Vrby utká v Plzni o první místo v kvalifikační skupině A. Obě mužstva mají po třech zápasech devět bodů, Seveřané vedou díky lepšímu skóre.

Nizozemsko se trápí. Prohrálo doma s Mexikem

Mexiko v Amsterodamu otevřelo skóre už v osmé minutě zásluhou Vely. Čtyři minuty po pauze sice vyrovnal Sneijder, ale znovu Vela a Hernández zařídili hostům dvoubrankový náskok. Porážku "Oranjes" čtvrt hodiny před koncem už jenom zmírnil Blind.

Trápící se Nizozemsko se dobře nenaladilo na nedělní kvalifikační souboj s Lotyšskem. Bronzový tým z letního světového šampionátu v pátém utkání pod koučem Guusem Hiddinkem počtvrté prohrál.

Brazílie v Istanbulu nedala Turkům šanci. Ve 20. minutě se poprvé trefil Neymar, za chvíli zvýšil vlastním gólem Kaya a těsně před pauzou přidal třetí zásah Willian po přihrávce Neymara, který korunoval povedený večer druhým zásahem po hodině hry.

Turci bučeli na vlastní hráče, vyvolávali Neymara

Hvězdný útočník Barcelony v reprezentaci navázal na své čtyři góly z předchozí přípravy s Japonskem. Diváci na Atatürkově stadionu po čtvrté brance hlasitě vyvolávali Neymarovo jméno, zatímco na vlastní hráče během utkání často bučeli a pískali.

Turecko vysokou porážkou potvrdilo nedávné trápení: v kvalifikaci podlehlo Islandu i ČR a remizovalo s Lotyšskem. Čtvrtý zápas v bojích o Euro 2016 svěřenci Fatiha Terima odehrají v neděli doma proti Kazachstánu. Brazilci i v pátém utkání pod trenérem Dungou zvítězili bez inkasované branky.

Vicemistři světa z Argentiny otočili v druhém poločase zápas s Chorvatskem a v Londýně vyhráli 2:1. O triumfu rozhodl z penalty kapitán Messi, jenž si připsal 45. gól za národní tým. Předtím na vedoucí trefu Sharbiniho odpověděl Agüero.