FIFA rozdělí během šampionátu balík: 11,5 miliardy korun

FIFA již představila
Nový balon má i oficiální trailer, ve kterém si zahráli třeba Manuel Neuer, Bastian Schweinsteiger, Lionel Messi a další hvězdy.
Představování se před kamerami v Riu ujali Cafú, Seedorf a Hernane (současný brazilský fotbalista).
Nové míče se vyrábějí pro každý šampionát už od sedmdesátých let. Adidas má smlouvu s FIFA až do roku 2030.
Rychlejší, spolehlivější a pro brankáře záludnější. Taková má být Brazuca. Stejně jako její předchůdci.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
5. 12. 2013 18:36
Prémie pro účastníky fotbalového mistrovství světa v Brazílii budou o 37 procent vyšší než při posledním finálovém turnaji v Jižní Africe.

Costa do Sauípe - Prémie pro účastníky fotbalového mistrovství světa v Brazílii budou o 37 procent vyšší než při posledním finálovém turnaji v Jižní Africe.

Vítěz šampionátu dostane od mezinárodní federace FIFA 35 milionů dolarů, v přepočtu asi 703 milionů korun, poražený finalista obdrží 25 milionů dolarů. Mezi 32 účastníků finálového turnaje rozdělí FIFA celkem 358 milionů dolarů (asi 7,2 miliardy korun).

FIFA upřesnila výše jednotlivých odměn po dnešním zasedání finanční komise v Costa do Sauípe v předvečer losování základních skupin. Třetí tým brazilského turnaje získá 22 milionů dolarů a čtvrtý 20 milionů. Čtvrtfinalisté budou mít garantováno 14 milionů dolarů, osmifinalisté si přijdou na devět milionů a mužstva, která skončí už ve skupině, vyinkasují osm milionů dolarů.

Každý z 32 účastníků navíc dostane od FIFA příspěvek 1,5 milionu dolarů na úhradu nákladů na přípravu. A mezi kluby, které budou mít své hráče na mistrovství světa, rozdělí FIFA jako kompenzaci 70 milionů dolarů.

Celková částka tak ve srovnání s předchozím šampionátem vzrostla z 420 na 576 milionů dolarů. Přitom už v Jihoafrické republice v roce 2010 zaznamenaly prémie nárůst o šedesát procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy