FAČR vyhrála u CAS spory s Bohemians a Susem

ČTK ČTK
20. 1. 2016 16:52
Fotbalová asociace uspěla ve sporech se "střížkovskými" Bohemians Praha i s hráčem Martinem Susem
Martin Sus v akci
Martin Sus v akci | Foto: ČTK

Lausanne - Fotbalové asociace ČR vyhrála hned dvě řízení u Mezinárodní sportovní arbitráže CAS v Lausanne. Uspěla ve sporech se "střížkovskými" Bohemians Praha i s hráčem Martinem Susem. FAČR informovala v tiskové zprávě, že arbitrážní soud návrhy Bohemians i Suse zamítl v plném rozsahu. Proti rozhodnutím CAS již není odvolání, jsou tak konečná.

Bohemians se na CAS obrátili kvůli tomu, že nesouhlasili s udělením licence Kolínu k účasti v druhé lize pro sezonu 2014/15. Pražané, kteří mají s FAČR dlouholeté spory, kvůli tomu sestoupili do třetí ligy.

Bohemians sice měli z předposledního místa druholigové tabulky spadnout do ČFL, ale jejích pět nejlepších celků včetně vítězného Kolína tehdy údajně ve stanoveném termínu postup do vyšší soutěže odmítlo. Pražané tak tvrdí, že Kolín, který nakonec postup přece jen akceptoval, hrál ve zmíněné sezoně Fotbalové národní ligy neoprávněně.

Ve sporu se Susem dal CAS asociaci za pravdu v tom, že orgány FAČR, konkrétně sbor soudců a arbitrážní komise, nemají pravomoc rozhodovat o sporech mezi členy FAČR a asociací.

Šestadvacetiletý Sus požadoval po FAČR částku přes deset milionů korun jako odškodné za to, že mu před lety nebyla vydána transferkarta potřebná k přestupu do zahraničí. V létě 2007 chtěl odejít z Brna do Twente Enschede, ale jihomoravský klub se postavil proti a svaz transferkartu nevydal, neboť hráč měl zaregistrovanou profesionální smlouvu.

"Rozhodnutí CAS jsou pro FAČR samozřejmě velmi pozitivní a nás těší, že i na této úrovni, stejně jako u vnitrostátních soudů, bylo nejen právu učiněno zadost. Současně bylo zabráněno tomu, aby FAČR hradila zjevně smyšlené nároky navrhovatelů v řádech desítek milionů korun," uvedl ředitel legislativně-právního oddělení FAČR Jan Pauly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy