FAČR se přel o ženu ve výkonném výboru. Budeme za hlupáky, soptil generální sekretář

ČTK ČTK
15. 9. 2020 16:06
Valná hromada Fotbalové asociace ČR (FAČR) v Olomouci neschválila zvýšení počtu členů výkonného výboru o jedno místo, které bude vyhrazeno ženě.
Výkonný výbor už jednu ženu má - Dagmar Damkovou, partnerku místopředsedy Romana Berbra
Výkonný výbor už jednu ženu má - Dagmar Damkovou, partnerku místopředsedy Romana Berbra | Foto: Milan Kammermayer

Návrh výkonného výboru na změnu stanov zamítla moravská komora. Podle generálního sekretáře FAČR Jana Paulyho tím fotbal přijde o 15 až 20 milionů korun a utrpí i škody na mezinárodním poli.

Navýšení počtu míst ve výkonném výboru o ženu bylo zřejmě nejdůležitější z několika úprav stanov, které dnes hromada souhrnně neschválila. Výbor nyní čítá 12 členů, z toho jednu ženu - bývalou rozhodčí Dagmar Damkovou, která je předsedkyní Řídící komise pro Čechy.

Podle Paulyho výkonný výbor předložil změnu hned z několika důvodů - zaprvé kvůli vládní strategii pro rovnost mužů a žen, zadruhé kvůli českému postavení v rámci členských zemí Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) a zatřetí kvůli státním dotacím.

"Pro výši přidělené dotace hraje roli počet žen ve statutárním orgánu spolku. V případě fotbalu jde řádově o 15 až 20 milionů korun a jsou to prostředky, ze kterých je dále financován amatérský a regionální fotbal. Bohužel zase vyhrálo politikaření nad zdravým rozumem a my jsme se dříve či později o tyto finanční prostředky připravili," řekl Pauly.

"Pokud jde o náš zahraniční obrázek, tam je to nevyčíslitelné. Protože jsou to právě tyhle jednotlivé momenty, které dělí dobré asociace od těch nejlepších. Podle toho získáváte jednotlivé turnaje a dělá to celkový obrázek asociace jako takové. Považuji to za fatální selhání. Jen to ukázalo, že ještě nejsme připraveni na západní svět a kvůli nesmyslným půtkám budeme za hlupáky," dodal na tiskové konferenci Pauly.

V české komoře se pro návrh vyslovilo 113 delegátů a dva se zdrželi hlasování. Za Moravu hlasovalo pro 28 delegátů, proti byli čtyři a 37 se zdrželo.

Předseda FAČR Martin Malík upozornil, že výkonný výbor schválil předkládaný návrh jednomyslně, tedy včetně jeho členů za Moravu. "Spíš než na ukázku nejednotnosti české a moravské komory bych na to nahlížel jako na nekvalitní práci určitých funkcionářů. Fascinuje mě rozpor mezi postojem části moravských kolegů a tím, co prezentují jejich zvolení zástupci na výkonném výboru. Ty negativní signály, jako že to dnes řešíme na poslední chvíli na hromadě, fotbal jen poškozují. To mě štve, uvítal bych, kdyby se kolegové vyjádřili na výkonném výboru," řekl Malík.

Místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal tvrdí, že o návrhu neměl podrobné informace. "Na výkonném výboru to schválené bylo, ale nebylo to tam konkrétně rozpitváno. Kdybychom rozpitvávali body, které jsme schválili, tak bych možná měl nějaké připomínky," uvedl Zlámal.

"Dále se řeší věci bez nás a o nás. My že jsme okradli asociaci o 15 milionů korun? Kde to je? Já to vůbec nevím, podle jakého zákona, usnesení, dotačních bodů? My jsme nikoho neovlivňovali. Řekli jsme, že nám ten způsob není znám, a proto jsme doporučili zástupcům klubů MSFL a divizí, aby se zdrželi. Neříkali jsme jim, aby byli proti," dodal.

Malík a Pauly jsou přesvědčeni, že změna nastane při další valné hromadě. "Jestli se to nepovedlo dnes, dříve či později tam takováto změna zapracována bude," podotkl Malík. "Doufám, že to bylo jen špatným vtipem a na nejbližší valné hromadě se to změní," dodal Pauly.

Vedle úpravy stanov byly na valné hromadě mimo jiné oznámeny hospodářské výsledky za minulý rok, které přednesl finanční ředitel asociace Libor Kabelka.

FAČR ve ztrátě

Fotbalová asociace ČR měla vloni ztrátu 52,4 milionu korun. Záporný hospodářský výsledek byl způsobem vyššími náklady na rozhodčí a delegáty a odpisy dlouhodobého hmotného majetku. 

Asociace měla potřetí v historii výnos přes miliardu korun. Oproti roku 2018 se ovšem snížil, z více než dvou miliard klesl na 1,65 miliardy korun. Loňské náklady dosáhly téměř 1,7 miliardy korun, což je o 343 milionů méně než za rok 2018.

Téměř 54 procent výnosů tvořily vloni finance od Unie evropských fotbalových asociací (UEFA), která poskytla asociaci 883,2 milionu korun. Předloni činily peníze od UEFA skoro dvě třetiny příjmů. Od Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) získala FAČR 22,6 milionu korun, téměř 188 milionů korun pak tvořily vlastní příjmy.

Ze státních dotací za rok 2019 dostal fotbal 550,6 milionu korun. Podle přepočtu na jednoho sportovce je na desátém místě za hokejem, lyžováním, basketbalem, atletikou, volejbalem, triatlonem, plaváním, tenisem a jezdectvím. Hokejový svaz v průměru na jednoho člena získal vloni 6517 korun, zatímco fotbal jen 1739 korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 3 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy