Kúdela nazval Kamaru "zas... opicí", tvrdí britský tisk. Ven unikla Kovářova nahrávka

Jiří Škuba Jiří Škuba
19. 3. 2021 16:02
Rasistický útok, nebo vulgární, ale "neškodná" nadávka? Obsah jedné krátké věty, kterou obránce Ondřej Kúdela pošeptal Glenu Kamarovi v závěru utkání odvety osmifinále Evropské ligy mezi Glasgow Rangers a Slavií Praha, rozhodne o výši trestu pro pražský klub i samotného hráče. Český klub současně zvažuje podání trestního oznámení za napadení Kúdely.
Konflikt mezi Kamarou a Kúdelou
Konflikt mezi Kamarou a Kúdelou | Foto: Reuters

Slavia si stojí za svým, její obránce Ondřej Kúdela se žádného výpadu s rasistickým podtextem vůči Glenu Kamarovi nedopustil.

"Slavii už její zakladatelé vtiskli barvy, kde bílá znamená čistotu sportovní myšlenky a čestného boje, kde protivník není nepřítel, ale uznávaný soupeř. Dnes je Slavia multikulturním klubem, který si zakládá na úctě k soupeři a vzájemném respektu lidí všech kultur. Odsuzujeme rasismus v jakékoliv podobě," stojí v prohlášení, který klub vydal několik hodin po konci zápasu na Ibrox Stadium.

Podle slávistické verze měl Kúdela vmést Kamarovi do tváře, že je "fucking guy," což se dá volně přeložit jako "zm**".

S tím ovšem domácí razantně nesouhlasí. Britské deníky Daily Mail a The Sun dokonce přišly s konkrétním zněním výroku, který fotbalisty Rangers tak popudil. Stoper Slavie měl použít výraz "fucking monkey", tedy "za**aná opice".

"Glenovi stoprocentně věřím. Je pro mě velkým zklamáním, že se ho (Kúdelu) někteří lidé snaží bránit. Z jeho klubu nás nazývají lháři, ale to je jejich rozhodnutí," prohlásil na tiskové konferenci kouč skotského klubu Steven Gerrard.

Celý incident měl skandální dohru při odchodu do kabin. Nejenže pořadatelé nechali slávisty desítky minut čekat, než je do šatny pustili, v útrobách stadionu pak došlo k napadení Kúdely ze strany Kamary.

"Po zápase bylo pod patronátem a za přítomnosti delegace UEFA zorganizováno setkání trenérů obou klubů a hráčů Ondřeje Kúdely a Glena Kamary. Po příchodu slávistických představitelů byl Ondřej Kúdela hráčem Rangers FC fyzicky napaden a udeřen pěstí do obličeje. Hráč Rangers FC poté utekl do kabin a beze slova omluvy ho následoval i trenér soupeře Steven Gerrard. Celá událost je podrobně popsána v protokolu o zápase a Slavia po návratu klubu do České republiky zváží i podání trestního oznámení," píše se v oficiálním prohlášení Slavie.

Kovářovo svědectví

Další svědectví k vypjaté situaci zřejmě přináší nahrávka náhradního gólmana Přemysla Kováře, který na ní má konkretizovat průběh událostí a kterou měl poslat svým přátelům do Liberce. Záznam unikl na veřejnost a nyní koluje po sociálních sítích. 

"Kúdy si to šel s Kamarou vyříkat na dopingové kontrole, ale ten frajer tam přiběhl, natáhnul mu ji a rozbil mu rypák," říká hlas, který zřejmě skutečně patří Kovářovi. "Hodinu nás tam drželi kvůli Kúdymu, že řekl, že je fu**ing monkey. Proto nás nechtěli pustit dovnitř," dokládá nahrávka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy