Rýsuje se slovenská ostuda. Hapalův kolega měl Maďarům ukázat holý zadek

Rudolf Černík
12. 9. 2019 10:37
Národnostně vyhecovaný boj Maďarska se Slovenskem v utkání kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2020 má dohru.
Fanoušci při utkání Maďarska se Slovenskem
Fanoušci při utkání Maďarska se Slovenskem | Foto: Reuters

Slováci si stěžují především na ohlušující pískot maďarských fanoušků při hymně před výkopem duelu, který hostila Budapešť. "Ani jsme hymnu vlastně neslyšeli," prohlásil útočník Róbert Mak. "Ale spíš nás to vyhecovalo," prozradil po vítězství 2:1, které pořádně posílilo naděje Slováků na postup na šampionát.

"Jde o veřejný a vysoce nebezpečný projev nerespektování symbolu druhého státu, který, i když je ve sportovním souboji rivalem, není v žádném případě nepřítelem. SFZ odsuzuje tento projev netolerance a absence respektu a úcty k soupeři během slovenské státní hymny," napsal Slovenský fotbalový svaz (SFZ) v prohlášení s tím, že záležitost hodlá řešit s Maďarským fotbalový svazem (MLSZ).

Jenže ani ze strany Slováků nebylo nejspíš vše v pořádku. Maďaři zase poukazují na nevhodné chování člena realizačního týmu českého trenéra slovenské reprezentace Pavla Hapala. Fyzioterapeut mužstva Marian Drinka měl podle svědků po utkání stáhnout kalhoty a na fanoušky Maďarska ukázat holý zadek.

Na jeho chování upozornil server parameter.sk, který je určený především pro Maďary žijící na Slovensku. Fotografie, kterou uveřejnil portál, sice Drinku neusvědčuje, ale lecos naznačuje a podle svědků si fyzioterapeut nakonec kalhoty opravdu stáhl a pozadí na příznivce vystrčil.

fotbal, kvalifikace ME 2020, Maďarsko - Slovensko, incident Mariana Drinky
fotbal, kvalifikace ME 2020, Maďarsko - Slovensko, incident Mariana Drinky | Foto: www.parameter.sk

Server Parameter.sk v této souvislosti kontaktoval i Slovenský fotbalový svaz a jeho mluvčí Monika Jurigová uvedla, že svaz bude inkriminovaný moment řešit. "Rýsuje se obrovská ostuda," napsal k incidentu slovenský deník Pravda na své internetové stránce s tím že se čeká na vyhodnocení záběrů kamer na stadionu, zda Drinkův čin zachytily.

Drinka nasměroval svůj výstup na tribunu, jež byla sice vyhrazená fanouškům ze Slovenska, jenže jeho gesto bylo určeno příznivcům, kteří přáli Maďarům. Jednu část sektoru hostů totiž obsadili právě Maďaři se slovenským občanstvím.

"SFZ prodával vstupenky na základě pokynů partnera MLSZ, tedy pořadatele zápasu. Zájemce musel uvést jméno, příjmení, datum a místo narození. Není možné kohokoliv, kdo projeví zájem a udělá náležité kroky a včas, kdy jsou vstupenky ještě k dispozici, diskriminovat a vyloučit z procesu zakoupení vstupenky, pokud splnil všechny náležitosti včetně toho, že nemá žádné omezující opatření účasti na veřejných sportovních podnicích, tedy nebyla mu nikde a nikým zakázaná přítomnost na fotbalovém utkání," vysvětluje Slovenský fotbalový svaz v prohlášení.

"Proto zdůrazňujeme, že všichni lidé v sektoru hostů byli občany Slovenské republiky. SFZ se proto distancuje od chování části fanoušků, slovenských občanů, kteří dorazili na zápas oblečení v černých barvách a fandili v sektoru hostů maďarské reprezentaci," píše dál vedení slovenského fotbalu.

I kvůli tomu docházelo během zápasu a rovněž po něm k třenicím v hledišti. Na sociálních sítích kolují videa z rozmíšek mezi fanoušky, podle nich došlo k několika bitkám. Maďarská policie však zatkla pouze dva příznivce.

"Jednoho maďarského fanouška začala policie stíhat za výtržnictví a jednoho slovenského příznivce stíhá za útok na veřejného činitele. Kromě toho policisté prověřili totožnost 47 osob: v jednom případě provedli blíže nespecifikované bezpečnostní opatření a v jednom případě udělili pokutu," oznámilo maďarské Celostátní velitelství policie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy