Rýsuje se slovenská ostuda. Hapalův kolega měl Maďarům ukázat holý zadek

Rudolf Černík
12. 9. 2019 10:37
Národnostně vyhecovaný boj Maďarska se Slovenskem v utkání kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2020 má dohru.
Fanoušci při utkání Maďarska se Slovenskem
Fanoušci při utkání Maďarska se Slovenskem | Foto: Reuters

Slováci si stěžují především na ohlušující pískot maďarských fanoušků při hymně před výkopem duelu, který hostila Budapešť. "Ani jsme hymnu vlastně neslyšeli," prohlásil útočník Róbert Mak. "Ale spíš nás to vyhecovalo," prozradil po vítězství 2:1, které pořádně posílilo naděje Slováků na postup na šampionát.

"Jde o veřejný a vysoce nebezpečný projev nerespektování symbolu druhého státu, který, i když je ve sportovním souboji rivalem, není v žádném případě nepřítelem. SFZ odsuzuje tento projev netolerance a absence respektu a úcty k soupeři během slovenské státní hymny," napsal Slovenský fotbalový svaz (SFZ) v prohlášení s tím, že záležitost hodlá řešit s Maďarským fotbalový svazem (MLSZ).

Jenže ani ze strany Slováků nebylo nejspíš vše v pořádku. Maďaři zase poukazují na nevhodné chování člena realizačního týmu českého trenéra slovenské reprezentace Pavla Hapala. Fyzioterapeut mužstva Marian Drinka měl podle svědků po utkání stáhnout kalhoty a na fanoušky Maďarska ukázat holý zadek.

Na jeho chování upozornil server parameter.sk, který je určený především pro Maďary žijící na Slovensku. Fotografie, kterou uveřejnil portál, sice Drinku neusvědčuje, ale lecos naznačuje a podle svědků si fyzioterapeut nakonec kalhoty opravdu stáhl a pozadí na příznivce vystrčil.

fotbal, kvalifikace ME 2020, Maďarsko - Slovensko, incident Mariana Drinky
fotbal, kvalifikace ME 2020, Maďarsko - Slovensko, incident Mariana Drinky | Foto: www.parameter.sk

Server Parameter.sk v této souvislosti kontaktoval i Slovenský fotbalový svaz a jeho mluvčí Monika Jurigová uvedla, že svaz bude inkriminovaný moment řešit. "Rýsuje se obrovská ostuda," napsal k incidentu slovenský deník Pravda na své internetové stránce s tím že se čeká na vyhodnocení záběrů kamer na stadionu, zda Drinkův čin zachytily.

Drinka nasměroval svůj výstup na tribunu, jež byla sice vyhrazená fanouškům ze Slovenska, jenže jeho gesto bylo určeno příznivcům, kteří přáli Maďarům. Jednu část sektoru hostů totiž obsadili právě Maďaři se slovenským občanstvím.

"SFZ prodával vstupenky na základě pokynů partnera MLSZ, tedy pořadatele zápasu. Zájemce musel uvést jméno, příjmení, datum a místo narození. Není možné kohokoliv, kdo projeví zájem a udělá náležité kroky a včas, kdy jsou vstupenky ještě k dispozici, diskriminovat a vyloučit z procesu zakoupení vstupenky, pokud splnil všechny náležitosti včetně toho, že nemá žádné omezující opatření účasti na veřejných sportovních podnicích, tedy nebyla mu nikde a nikým zakázaná přítomnost na fotbalovém utkání," vysvětluje Slovenský fotbalový svaz v prohlášení.

"Proto zdůrazňujeme, že všichni lidé v sektoru hostů byli občany Slovenské republiky. SFZ se proto distancuje od chování části fanoušků, slovenských občanů, kteří dorazili na zápas oblečení v černých barvách a fandili v sektoru hostů maďarské reprezentaci," píše dál vedení slovenského fotbalu.

I kvůli tomu docházelo během zápasu a rovněž po něm k třenicím v hledišti. Na sociálních sítích kolují videa z rozmíšek mezi fanoušky, podle nich došlo k několika bitkám. Maďarská policie však zatkla pouze dva příznivce.

"Jednoho maďarského fanouška začala policie stíhat za výtržnictví a jednoho slovenského příznivce stíhá za útok na veřejného činitele. Kromě toho policisté prověřili totožnost 47 osob: v jednom případě provedli blíže nespecifikované bezpečnostní opatření a v jednom případě udělili pokutu," oznámilo maďarské Celostátní velitelství policie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy