Magnet dne: Torzo anglické pýchy proti zelenáčům z Francie

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 6. 2012 12:23
Expert Srníček: Ohledně Anglie jsem skeptický, moc hráčů jim nezbylo
Steven Gerrard vyhlíží kapku rozpačitě. Vzhledem ke stavu anglického kádru není divu
Steven Gerrard vyhlíží kapku rozpačitě. Vzhledem ke stavu anglického kádru není divu | Foto: Reuters

Doněck - Jsou fajnšmekři, kteří uznávají jen jediný fotbal, ten anglický. Pro ně začíná Euro 2012 až dnes.

Jejich milovaní "Three Lions" narazí v Doněcku na odvěkého rivala, a to nejen fotbalového: na Francii. Ta si, pravda, líže rány po strašlivé ostudě na MS 2010, kdy se Anelka s koučem Domenechem do sebe pustili tak, že jejich spor vyvolal v části týmu dokonce bojkot. A na výsledcích to bylo vidět...

Jenže Francouzi měli dva roky na to, aby se dali dohromady a postavili nový tým. To Angličané jsou právě teď v situaci, kdy především počítají "padlé" a zraněné jak po stoleté válce, kterou ve 14. a 15. století právě s Francouzi vedli.

Raněných jak po stoleté válce

Už nějaký čas před šampionátem bylo jasné, že ho kvůli zdravotním problémům nemůžou odehrát Wilshere, Bent, Dawson, Smalling, Walker či Rodwell.

V průběhu přípravy začali kvůli především svalovým zraněním odpadat Lampard (!), Barry, brankář Ruddy... A pak si ještě stoper Cahill nadvakrát přerazil čelist po srážce s vlastním gólmanem.

"Anglie má obrovské problémy. Tým je před Eurem úplně rozhašený, a to určitě nemůže dělat dobrotu," míní Pavel Srníček, který zná anglický fotbal jak své boty, léta chytal mj. za Newcastle United.

"Osobně jsem vůči jejich ambicím na Euru skeptický, moc hráčů jim nezbylo," dodává Srníček.

Že by se Angličani v nouzi semkli? Ani náhodou. Tisk řeší, jestli je trenér Hodgson dostatečně kompetentní, když i v téhle nouzi opomenul bývalého kapitána Ria Ferdinanda z Manchesteru United.

Hodgson: Terry ano, Ferdinand ne

Hodgson to nekomentuje, ale jeho motivace je zřejmá: Nechce mít v jednom týmu Ferdinanda i Johna Terryho. Protože ti dva by se nejspíš velmi brzy drželi pod krkem. Terry je stále vyšetřován kvůli údajnému slovnímu útoku na Ferdinandova bratra Antona. Dodejme, že útoku s rasovým podtextem.

"V Anglii to všichni ohromně řeší, do atmosféry v týmu se to asi musí nějak odrazit, počítám, že bude mizerná," glosuje situaci Srníček.

Hodgson si ale vybral. A vybral si Terryho. "Všichni víme, jaký je to bojovník. Umí s sebou strhnout i ostatní. Své skvělé vlastnosti v anglickém dresu předváděl léta - a teď má k tomu další výbornou příležitost," rozvyprávěl se Roy Hodgson.

Capello utekl, akce Redknapp padla

Ten se mimochodem k týmu dostal na poslední chvíli. Fabio Capello totiž využil vzedmuté vlny vášní kolem případu Terry vs. Anton Ferdinand a v únoru od týmu doslova utekl. Shodou okolností zrovna v době, kdy nového trenéra hledala movitá Machačkala. Pohádkovou smlouvu mu ale před nosem sebral Guus Hiddink...

Angličané v atmosféře plné zmatků řešili, jestli tým svěří Stuartu Pearceovi od reprezentační "21", nebo Harrymu Redknappovi, manažerovi Tottenhamu. Nakonec sáhli po konzervativní variantě jménem Hodgson.

Což je asi něco podobného, jako by v Česku svěřili reprezentaci Dušanu Uhrinovi staršímu. Hodgson (64 let) obešel s fotbalem celý svět, ale s výjimkou účasti jeho Fulhamu ve finále Evropské ligy před dvěma lety už  v poslední době žádné velké úspěchy nesbíral.

Anglii povede v "ostrém", tedy nikoli přátelském utkání poprvé právě dnes, proti Francii.

Defoe na pohřbu, Rooney v trestu

K tomu nutno připočíst, že se mu útočník Defoe vzdálil na pár dní z týmu kvůli pohřbu jeho otce. A také to, že Rooney má ještě dva zápasy distanc za vyloučení proti Černé Hoře.

"To je pro Angličany obrovská ztráta. Rooney má sílu dojít si pro balon i do hloubi pole, o tom, jaký je střelec, není třeba diskutovat. Ale dva zápasy hrát nemůže. Anglický tisk polemizuje, jestli tam vůbec měl jezdit. My něco podobného zažili s Patrikem Bergrem v roce 2000," vzpomíná Pavel Srníček.  Berger se tehdy dostal do hry až proti Dánsku, když už byl postup ze skupiny ztracen.

Všechno zlé teoreticky může být i k něčemu dobré. Angličané měli vždycky problém s tím, že měli spoustu kohoutů a jedno smetiště.

"Třeba Gerrard s Lampardem chtěli oba hrát středního záložníka, tyhle problémy teď odpadnou," přemítá Srníček. "Angličané mají spoustu problémů, ale přesto nepochybuju o tom, že dají do těch zápasů obrovskou mentální sílu, mají to prostě v povaze."

Blanc sestavil nový tým, neporazitelný?

Uvidíme, jak to bude fungovat proti "nové" Francii. Tu poskládal Laurent Blanc, ikona fenomenálního "zidanovského" týmu, který vyhrál MS 1998 a Euro 2000.

Na Euro 2012 přivezl brankářskou trojici a sedm hráčů z pole, pro něž platí, že startovali i na MS 2010 v Jihoafrické republice, na místě národního ponížení. Třináct hráčů je úplně nových, nahradili někdejší slavná jména jako Anelka, Gallas, Cissé, Govou, Toulalan či Henry. Nemoci a zranění škrtly Sagnu, Abidala, Gourcuffa.

Jenže nová krev ve francouzském dresu zatím funguje. Od září 2010 totiž neprohrála. S Rumunskem, Bosnou ani Albánií si v kvalifikaci nekomplikovala život. A v únoru dokázala dokonce vyhrát přátelský zápas v Německu (2:1).

Francie proti Anglii, to je něco speciálního

Blanc ale nabádá k ostražitosti. "Na dvou posledních velkých turnajích se Francie nedostala ze skupiny. Naším prioritním cílem je tedy postup do čtvrtfinále." A nemyslí si rozhodně, že by první krok měl být lehký.

"Angličané mají problémy, ale nesmíme nic podcenit a ukázat psychickou sílu. Když se utkají Francouzi s Angličany, je to něco jiného než normální mezistátní zápas."

Bitva v Doněcku vypukne v 18.00 a deník Aktuálně.cz z ní přinese online-reportáž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Detektivové v pondělí zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které SÚRAO spadá.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), oznámil Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech.

Informace Seznam Zpráv o policejním zásahu v sídle správy úložišť potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. "Zásah NCOZ v prostorách SÚRAO mohu potvrdit. Bližší informace k této záležitosti nyní poskytovat nebudeme," sdělil Srnka v textové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy