Jiráček: Nominace Daridy vyvolala smíšené pocity

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
29. 5. 2012 19:00
Rozhovor s Petrem Jiráčkem, záložníkem české fotbalové reprezentace
Petr Jiráček se během několika mesíců stal tahounem národního mužstva
Petr Jiráček se během několika mesíců stal tahounem národního mužstva | Foto: Reuters

Praha - Deset dní před začátkem fotbalového mistrovství Evropy oznámil trenér Michal Bílek konečné složení českého výběru. Nechybí v něm záložník Vladimír Darida, jehož raketový vzestup trochu připomíná jeho bývalého spoluhráče z Plzně Petra Jiráčka.

"Láďa odehrál dobrý zápas proti Izraeli a o tu nominaci si řekl," řekl Jiráček k Daridově dodatečném povolání.

"V týmu to ale vyvolalo trochu smíšené pocity," připustil středopolař Wolfsburgu.

Do začátku Eura už zbývá jen něco přes týden. Jak to prožíváte a jaká atmosféra je v týmu cítit?
"Už se to blíží, takže horečka stoupá. Na každém z nás je vidět, že se na Euro těší. Chceme odvést co nejlepší výsledky a věříme, že se to povede."

Máte za sebou soustředění v Rakousku. Jak se fyzicky i celkově cítíte?
"To soustředění nebylo od toho, abychom doháněli nějaké tréninkové manko. Spíš se potřebujeme sladit dostat se do pohody, a každý trénoval, jak potřeboval."

Proti Maďarsku o sebevědomí i fanoušky

V pátek vás čeká poslední přípravný zápas, který sehrajete na Letné proti Maďarsku. Budete se na něj nějak speciálně připravovat, nebo se už soustředíte vyloženě k zápasům Eura?
"Zápas s Maďarskem bereme vážně. Je pro nás důležitý, co se týče sebevědomí i nácviku herních variant, ale hlavně vůči divákům. Rozhodně bychom si je nechtěli špatným nebo lajdáckým výkonem proti sobě popudit. Možná se bude hrát trošku opatrněji, protože zranit se pár dnů před šampionátem nechce nikdo. Určitě ale chceme vyhrát."

V závěrečné nominaci došlo oproti původním předpokladům k jedné změně. Na místo zkušeného Daniela Pudila jede nováček Vladimír Darida. Co jste na to jakožto spolunominovaní hráči říkali?
"Abych řekl pravdu, já jsem se zatím o tom s nikým moc nebavil."

Nějakou reakci to ale v týmu určitě vyvolalo...
"Nějaké smíšené reakce tam byly. Láďa ale odehrál dobrý zápas proti Izraeli a o tu nominaci si řekl. Pak už to bylo jen na trenérovi, který se rozhodl, že Láďu vezme. Dana Pudila je mi líto, ale na Euro může jet prostě jen pár lidí.

Role outsiderů nám nevadí

Česká reprezentace byla nalosována do jedné z nejhratelnějších skupin, přesto někteří odborníci tvrdí, že i tak patříme k outsiderům. Odjíždí se vám s takovým vědomím na Euro hůř?
"Odjíždí se nám normálně, jako bychom jeli na každý jiný turnaj. Myslím, že nějaké řeči před turnajem ještě nikomu nic nevyhrály. Možná je to pro nás dokonce lepší, než kdybychom jeli v rolích favoritů. Nakonec ale bude záležet jen na nás samotných."

Sledujete už, jak si vedou soupeři ze základní skupiny, popřípadě i možní rivalové pro čtvrtfinále?
"Už jsme dostali sestříhané materiály o Rusku, takže se pomalu připravujeme a ve volných chvílích se na ně podíváme. S blížícím se turnajem těch informací určitě ještě přibyde."

Jak se vám tedy Rusové jeví?
"Sílu Ruska asi každý zná. Podle mě je to favorit naší skupiny. Má vyborné hráče, kteří hrají ve velkých evropských soutěžích. Musíme se na ně připravit tak, aby nás ničím nezaskočili."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy