Jiráček: Nominace Daridy vyvolala smíšené pocity

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
29. 5. 2012 19:00
Rozhovor s Petrem Jiráčkem, záložníkem české fotbalové reprezentace
Petr Jiráček se během několika mesíců stal tahounem národního mužstva
Petr Jiráček se během několika mesíců stal tahounem národního mužstva | Foto: Reuters

Praha - Deset dní před začátkem fotbalového mistrovství Evropy oznámil trenér Michal Bílek konečné složení českého výběru. Nechybí v něm záložník Vladimír Darida, jehož raketový vzestup trochu připomíná jeho bývalého spoluhráče z Plzně Petra Jiráčka.

"Láďa odehrál dobrý zápas proti Izraeli a o tu nominaci si řekl," řekl Jiráček k Daridově dodatečném povolání.

"V týmu to ale vyvolalo trochu smíšené pocity," připustil středopolař Wolfsburgu.

Do začátku Eura už zbývá jen něco přes týden. Jak to prožíváte a jaká atmosféra je v týmu cítit?
"Už se to blíží, takže horečka stoupá. Na každém z nás je vidět, že se na Euro těší. Chceme odvést co nejlepší výsledky a věříme, že se to povede."

Máte za sebou soustředění v Rakousku. Jak se fyzicky i celkově cítíte?
"To soustředění nebylo od toho, abychom doháněli nějaké tréninkové manko. Spíš se potřebujeme sladit dostat se do pohody, a každý trénoval, jak potřeboval."

Proti Maďarsku o sebevědomí i fanoušky

V pátek vás čeká poslední přípravný zápas, který sehrajete na Letné proti Maďarsku. Budete se na něj nějak speciálně připravovat, nebo se už soustředíte vyloženě k zápasům Eura?
"Zápas s Maďarskem bereme vážně. Je pro nás důležitý, co se týče sebevědomí i nácviku herních variant, ale hlavně vůči divákům. Rozhodně bychom si je nechtěli špatným nebo lajdáckým výkonem proti sobě popudit. Možná se bude hrát trošku opatrněji, protože zranit se pár dnů před šampionátem nechce nikdo. Určitě ale chceme vyhrát."

V závěrečné nominaci došlo oproti původním předpokladům k jedné změně. Na místo zkušeného Daniela Pudila jede nováček Vladimír Darida. Co jste na to jakožto spolunominovaní hráči říkali?
"Abych řekl pravdu, já jsem se zatím o tom s nikým moc nebavil."

Nějakou reakci to ale v týmu určitě vyvolalo...
"Nějaké smíšené reakce tam byly. Láďa ale odehrál dobrý zápas proti Izraeli a o tu nominaci si řekl. Pak už to bylo jen na trenérovi, který se rozhodl, že Láďu vezme. Dana Pudila je mi líto, ale na Euro může jet prostě jen pár lidí.

Role outsiderů nám nevadí

Česká reprezentace byla nalosována do jedné z nejhratelnějších skupin, přesto někteří odborníci tvrdí, že i tak patříme k outsiderům. Odjíždí se vám s takovým vědomím na Euro hůř?
"Odjíždí se nám normálně, jako bychom jeli na každý jiný turnaj. Myslím, že nějaké řeči před turnajem ještě nikomu nic nevyhrály. Možná je to pro nás dokonce lepší, než kdybychom jeli v rolích favoritů. Nakonec ale bude záležet jen na nás samotných."

Sledujete už, jak si vedou soupeři ze základní skupiny, popřípadě i možní rivalové pro čtvrtfinále?
"Už jsme dostali sestříhané materiály o Rusku, takže se pomalu připravujeme a ve volných chvílích se na ně podíváme. S blížícím se turnajem těch informací určitě ještě přibyde."

Jak se vám tedy Rusové jeví?
"Sílu Ruska asi každý zná. Podle mě je to favorit naší skupiny. Má vyborné hráče, kteří hrají ve velkých evropských soutěžích. Musíme se na ně připravit tak, aby nás ničím nezaskočili."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy