Jiráček: Doufám, že Bosák vymyslí na Euru další hlášky

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
4. 6. 2012 13:10
Rozhovor s reprezentačním záložníkem Petrem Jiráčkem
Pro Petra Jiráčka je vzorem překvapivé tažení českých fotbalistů z Eura 96
Pro Petra Jiráčka je vzorem překvapivé tažení českých fotbalistů z Eura 96 | Foto: ČTK

Praha - Když Petr Jiráček v baráži na půdě Černé Hory vedl svou gólovou akci, pobízel jej televizní komentátor Jaromír Bosák zpoza mikrofonu "Pojď synu".

Záložník Wolfsburgu a české reprezentace přiznává, že si v následujících týdnech s touto hláškou docela užil. Už však na ní nemyslí a přeje si, aby Bosák měl příležitost během Eura vymyslet nové.

"Je jedno, jestli to bude u mě nebo u někoho jiného. Hlavně, že zas něco vymyslí."

Máte za sebou první půlsezonu ve Wolfsburgu. S týmem jste skončili osmí, těsně za branami evropských pohárů. Jaké to období z vašeho pohledu bylo?
"Začátek byl dobrý, pak se to ale vinou zranění trochu přibrzdilo. Kluci začali hrát dobře a já měl o to složitější se do sestavy dostat zpátky. Můžu s čistým svědomím říct, že jsem dělal pro to udělal vše, ale bohužel se mi to nepodařilo tak, jak jsem si představoval. Těch odehraných minut pak nebylo tolik, kolik bych potřeboval."

Což ve srovnání s nabitým podzimním programem v dresu Plzně byla docela změna...
"To bylo dost jiné. Hráli jsme sobota, středa, sobota, středa, takže se prakticky netrénovalo a jenom hrály zápasy. Ve Wolfsburgu se to pak trochu otočilo. Ale teď to bude zas v pohodě."

Porazit Němce? V kabině bych měl navrch

Nyní jste součastí reprezentačního výběru pro mistrovství Evropy. Neměl jste při příjezdu pocit, že se vracíte do Plzně? Přece jen hráčů, kteří za Viktorii hrají nebo ještě nedávno hráli, je v kádru hned osm.
"Musím říct, že jsem se sem strašně těšil. Parta, která se tady sešla, je i díky hromadě Plzeňáků fantastická. To mi ve Wolfsburgu trochu chybí."

Na poslední chvíli se do nominace dostal i Vladimír Darida. U něho je pikantní fakt, že vás po vašem odchodu z Plzně nahrazoval v sestavě.
"Pro mě to není žádným překvapením. Měl jsem možnost rok s Láďou hrát a vím, že je to vynikající hráč, který má před sebou obrovskou budoucnost. Podle mě bylo jen otázkou času, než si toho někdo všimne, aby odehrál pár těžších zápasů a chytil svou šanci za pačesy. To se mu teď povedlo. Držím mu palce a moc mu to přeju."

Pokud byste na Euru postoupili ze skupiny, rýsovala by se možnost narazit ve čtvrtfinále na Německo. Proběhlo v kabině Wolfsburgu nějaké hecování?
"Musím přiznat, že jsem to glosoval i v Německu. Určitě by to byl zajímavý zápas. A kdyby se nám navíc podařilo je vyřadit, bylo by to pro mě v šatně takové malé plus. Vždycky bych měl co odpovědět, kdyby mi něco říkali."

Při zpívání si už dávám pozor

Nejen Bosákova hláška "Pojď synu" je spojena s Jiráčkovým jménem. Dalším velmi oblíbeným videem na youtube je zpívání při jízdě autem písničky od kapely Lunetic. "V autě si dál zpívám asi jako každý. Už to ale nenahrávám a taky dávám pozor, kdo vedle mě v autě sedí," směje se šestadvacetiletý středopolař.

"Byli jsme s Honzou Rezkem domluveni, že se naše videa nedostanou na veřejnost, což se ale bohužel stalo. Zezačátku jsem z toho nebyl nadšený, protože jsem měl strach, jak na to bude reagovat naše vedení. Ti to ale vzali s humorem a tak už jsem to dál neřešil," prozradil Jiráček.

Idol Nedvěd. Už od Eura 96

Důvěra v úspěch národního týmu na letošním Euru se hodně podobá té, která panovala před odjezdem na ME 1996. "To mi bylo deset a mistrovství jsem samozřejmě sledoval. To, co se klukům povedlo, bylo něco fantastického," vzpomíná Jiráček.

Také tehdy se mužstvu příliš nevěřilo a nakonec z Anglie přivezlo stříbrné medaile. "Možná je pro nás i lepší, jet tam v roli outsidera, než s nějakým velkým očekáváním.

Co vám z toho Eura 96 nejvíc utkvělo v paměti?
"Ten finálový zápas, který jsme měli výborně rozehraný. Bohužel Bierhoff vyrovnal a zlatým gólem rozhodl o titulu pro Němce. Vím, že to pro mě byla obrovská rána a říkal jsem, že je to nespravedlivé."

Kdo byl na tom šampionátu váš idol?
"Těch tam bylo hodně. Z našich určitě Pavel Nedvěd. Toho mám za vzor pořád, ale už tehdy jsem mu hodně fandil."

V tom šestadevadesátém si musel Vladimír Šmicer před finále odskočit zpátky do Prahy, kde už měl předem naplánovanou svatbu. Tentokrát nikdo nikam nemusí a máte čas vyhražený až do konce Eura?
"Takhle to má snad každý. Kdyby se vypadlo dřív, tak se to dá vždycky dohnat. Co se mě týče, tak svatbu nechystám. Po skončení Eura mám ještě tři týdny dovolené, což je spousta času."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy