České rituály na Euru: Vousy a tričko s Příbou

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
14. 6. 2012 6:00
Čeští fotbalisté se dohodli, že se během Eura nebudou holit
Michal Kadlec s tričkem věnovaným památce Lukáše Přibyla
Michal Kadlec s tričkem věnovaným památce Lukáše Přibyla | Foto: Eduard Erben

Vratislav (Od zvláštního zpravodaje z Eura) - Poté, co si obránce Michal Kadlec po vítězném zápase s Řeckem (2:1) sundal dres, ukázalo se, že má pod ním ještě bílé tričko.

A na něm potisk s fotkou zesnulého viceprezidenta Sparty Lukáše Přibyla a nápisem "Lukáši, nikdy nezapomeneme!".

"Je to akce lidí, kteří Příbu dobře znali. Mezi nimi jsem byl já nebo třeba Tomáš Sivok," řekl Kadlec.

"Vlastně to byl Tomášův nápad. Nechal ta trička natisknout a ptal se, jestli si jej někdo taky nevezme," popsal bek Leverkusenu, jak k této akci došlo.

"Jsou horší věci, než prohrát zápas"

Přiznává, že tričko hráčům dává určitý nadhled na fotbal a nečiní tak z něj tu nejdůležitější věc na světě.

"Tragédie, která se s Lukášem stala, je hodně smutná, ale na druhou stranu je to taková podpora pro Lukášovu rodinu. A nám ukazuje, že jsou i horší věci v životě, než prohrát s Ruskem. To by si lidé měli uvědomit."

Vypadá to, že by se z této solidární akce mohl stát reprezentační rituál.

"Tričko jsem si poprvé vzal před Irskem. Potom v prvním zápase s Ruskem jsem ho neměl, což byla možná chyba. Teď už ho ale nosit budu," slibuje opora reprezentační defenzivy.

Kdo se oholí, zaplatí

Dalším rituálem národního týmu na letošním Euru je zákaz holení. Někteří hráči proto v tváři už vypadají téměř jako loupežníci. 

"Kdo to poruší, musí zaplatit do kasičky dost velkou částku," prozrazuje gólman Petr Čech, který patří mezi ty zarostlejší.

Sám Čech sice rituály nevyznává, ale této dohodě pro stmelení týmu se nebránil.

"Je to něco, co mužstvo spojuje. Kolikrát z toho máme legraci, ale je to něco, co pro tým rád udělám."

Jediní, kdo mají holení povoleno, aniž by museli platit pokutu, jsou členové realizačního týmu.

"Chodí v saku a kravatě, musejí nás reprezentovat, takže ti to mají dobrovolné," upřesnil brankář Chelsea.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy