Dortmund vyhrál přestřelku s Bayernem

SportPlus, ČTK
28. 1. 2007 19:17
Dortmund - Úvod "jarní" části fotbalové Bundesligy nabídl strhující podívanou, v níž favorita na titul, Bayern Mnichov, obrala o tři body na svém hřišti Borussia Dortmud.

Začátek utkání ve vyprodaném Signal Iduna Parku mezi domácím Dortmundem a hosty z Mnichova se o několik minut opozdil. Pořadatelé museli uklidit banány, které domácí fanoušci naházeli k brance Olivera Kahna.

  • Tabulka a výsledky Bundesligy ZDE

A už ve dvanácté minutě lovil brankář Bayernu Mnichov první gól ze sítě. Domácí vedli po střele švýcarského útočníka Alexandra Freie 1:0 a proslulí dortmundští fanoušci byli v euforii. Začátek zápasu byl hodně nervózní, už v páté minutě vytáhl rozhodčí Gräfe žlutou kartu po faulu Stevena Pienaara.

Jenže do poločasu otočil mnichovský tým skóre ve svůj prospěch na 2:1. Trefil se Van Buyten a také Roy Makkay, jenž se desátou trefou v sezoně dotáhl na čelo tabulky střelců.

Ve druhé půli však zvrátili duel na stranu domácích znovu Frei a Brazilec Tinga. Kdo zápas sledoval, určitě nelitoval. Viděl pět branek a fotbal velmi dobré úrovně.

Premiéra kouče Jürgena Röbera na lavičce domácích dopadla na výbornou. Spekulace o jeho defenzivní taktice vzaly za své.

Prohra v úvodním zápase jarní části je naopak pro trenéra Bayernu Magatha nepříjemná. Největší soupeři v boji o titul mohou po víkendovém kole odskočit Bayernu Mnichov o šest bodů. Brémy hostí Hannover a Schalke jede do Frankfurtu.

Gólman Drobný začal porážkou

Brankář Jaroslav Drobný při své premiéře v německé lize prohrál. Jeho nový tým Bochum v sobotu doma nestačil na poslední Mohuč, které podlehl 0:1.

Bývalý český reprezentant do 21 let nestačil pouze na hlavičku obránce Roseho, který si v 38. minutě naskočil na přímý kop Szabisce. Spolu s Drobným odehrál za Bochum celé utkání také záložník Filip Trojan

Povedený vstup do jarní sezony za sebou mají fotbalisté Norimberku, kteří porazili Stuttgart 4:1. Norimberk, v jehož základní sestavě nastoupili také Češi Marek Nikl a Tomáš Galásek, šel do vedení po trefě Sajenka, ovšem hostující Cacau za chvíli srovnal. 

To však byl jediný světlý okamžik Stuttgartu. Po změně stran se prosadil slovenský reprezentant Greško a navíc se záhy nechal vyloučit Tasci, když stáhl unikajícího Pinolu.

Domácí pak v rozpětí sedmi minut zvýšili na konečných 4:1 po trefách Schotha a vlastní brance Magnina, který byl v tu chvíli na hřišti pouze několik sekund. Další Čech Jan Polák se na hřišti v sestavě Norimberku tentokrát neukázal. 

Hamburk i na jaře pokračuje v nepříliš vyvedené sezoně, když nechal Bielefeld v závěru vyrovnat na 1:1. Hosté vedli od 10. minuty po přesné trefě Ljuboji, ovšem minutu před koncem se hlavou prosadil domácí Borges a připravil hosty o důležité dva body v boji o záchranu. 

Za Hamburk, který tak nadále zůstává na předposledním místě, odehrál celé utkání český reprezentant David Jarolím. V základní sestavě Arminie nastoupili Radim Kučera a David Kobylík, ale do druhé půle již nezasáhli. Kobylík byl vystřídán o poločase a Kučera musel odstoupit v 23. minutě kvůli potížím s ramenem.

Do čela se vrátili fotbalisté Brém zásluhou nedělní výhry 3:0 nad Hannoverem. Opět se tak dostali před Schalke 04, které se na první pozici usadilo v sobotu. Oba týmy mají 39 bodů, Brémy vedou díky lepšímu skóre. 

Favorit se ujal vedení nad Hannoverem již v 5. minutě po zásahu německého reprezentanta Borowského. Hosté i s Jiřím Štajnerem v sestavě se snažili vyrovnat, ovšem místo toho soupeř své vedení potvrdil, když se prosadili Almeida a obránce Mertesacker. 

Slibně rozehraný zápas ztratily Cáchy, které nad Leverkusenem vedly již 2:0, ovšem nakonec prohrály 2:3. Domácí se dostali do vedení po penaltě Rumuna Reghecampfa a po půlhodině hry zvýšil Ibiševič.

Těsně před pauzou však snížil Schneider a ten samý hráč se přesně zahraným přímým kopem postaral i o vítěznou branku poté, co chvíli před ním vyrovnal Voronin. Český útočník Michal Papadopulos zůstal na lavičce Bayeru.

Výsledky - 18. kolo:
Borussia Dortmund - Bayern Mnichov 3:2 (12. a 57. Frei, 59. Tinga - 25. Van Buyten, 42. Makaay), Bielefeld - Hamburk 1:1 (89. Borges - 10. Ljuboja), Bochum - Mohuč 0:1 (38. Rose), Chotěbuz - Mönchengladbach 3:1 (33. a 39. Radu, 90. Munteanu - 79. Delura), Frankfurt - Schalke 1:3 (48. Takahara - 70. a 90.+2 Kuranyi, 17. Varela), Hertha Berlín - Wolfsburg 2:1 (27. Gimenez, 86. Pantelič z pen. - 18. Madlung), Norimberk - Stuttgart 4:1 (26. Sajenko, 51. Greško, 70. Schroth, 77. vlastní Magnin - 33. Cacau), Brémy - Hannover 3:0 (5. Borowski, 66. Almeida, 73. Mertesacker), Cáchy - Leverkusen 2:3 (8. Reghecampf z pen., 30. Ibiševič - 44. a 57. Schneider, 54. Voronin).