Do boje, mladí lvi! Dovalil možná v nouzi sáhne k překvapení

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 6. 2015 6:00
Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let začíná, domácí, tedy český tým, se postaví proti dánskému výběru bez hvězd Kalase a Kadlece
Ladislav Krejčí s Matějem Hybšem by měli úřadovat na levé straně herního schématu českého týmu
Ladislav Krejčí s Matějem Hybšem by měli úřadovat na levé straně herního schématu českého týmu | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Pavel Nedvěd je do kabiny přišel pozdravit krátce před tréninkem, večer s ním pak ještě na hotelu povečeřeli. Nejúspěšnější český hráč 21. století přišel pozdravit mladé lvy, plejery, co budou ode dneška hájit české barvy na největším fotbalovém turnaji, jaký tahle země kdy hostila: na mistrovství Evropy hráčů do 21 let

Ten název je možná trochu matoucí, protože na turnaji budou hrát i třiadvacetiletí. Podstatný  je totiž věk na začátku kvalifikace, kterou ale Češi, díky tomu, že nastoupí za hostitelskou zemi, neabsolvovali. Start na turnaji tak měli jistý.

Na rozdíl třeba od Dánů, jejich dnešních soupeřů, prvních ve skupině A, kteří kvalifikací prošli bez jediné porážky. Jen se na jejich výsledky podívejme. Rusy porazili 4:2 a venku 2:0, se Slovinci hráli dvakrát 2:2, Bulhary smetli 7:1 a venku 3:2, Estonce 8:0 a 1:0 a Andorru 6:0 a 2:0. To je celkem palba. "Jejich ofenzivní fáze je snad u nich lepší než ta defenzivní, to by pro nás mohla být cesta," míní Jakub Dovalil, kouč českého celku.

V baráži pak šli Dánové přes Island po výsledcích 0:0 a 1:1 na hřišti soupeře.

Češi přesouvali z posledního kvalifikačního termínu A-týmů do jedenadvacítky tři mladé muže, kteří byli na Islandu (Kadeřábek, Krejčí Kadlec), mladým Dánům chybělo v poslední přípravě na turnaj kvůli potřebám A-týmu hned devět hráčů.

V kvalifikaci o velké Euro postavil Morten Olsen v sobotu do základní sestavy proti Srbsku dokonce teprve 19letého Hoejbjerga (Augsburg).

Na lavičce sledovali výhru 2:0 mimo jiné Viktor Fischer (Ajax) nebo obránce Brém Jannik Vestergaard.

Na trest čekali K+K skoro tři roky

"Dánové by mohli být největším překvapením šampionátu," říká Pavel Nedvěd.

Ani tento výrok tedy české šance zrovna nezvyšuje... Podle bookmakerů Fortuny jsou Češi outsidery ve všech zápasech ve skupině, kde se po Dánech utkají i s mladými Srby a Němci. Na vítězství na celém turnaji mají horší kurz než Dovalilovi svěřenci (15:1) už jen Švédové (18:1).

"Vstupní zápas s Dánskem bude ohromně důležitý," míní Nedvěd. "Je to pravda, první zápas může hodně napovědět. Ale spousta turnajů už ukázala, že ani první výsledek ještě nemusí rozhodovat úplně všechno," rozumuje Jakub Brabec, kapitán české "21".

Ten byl při tom, když jádro týmu, z ročníku 1992, získalo stříbrné medaile na ME 2011 v Rumunsku. To bylo ještě pod trenérským vedením Jaroslava Hřebíka. "Náš vítězný pokřik jsme od té doby nezměnili, teď ho má na povel brankář Koubek," usmívá se Brabec.

Je tu ale jedna komplikace. A ta se narodila přesně 16. října 2012 v ruském Jekatěrinburgu. V baráži o účast na ME "21", které se pak hrálo v Izraeli.

V Jablonci se tehdy s Rusy prohrálo 0:2, ani v odvetě se nepodařilo nepříznivý vývoj zvrátit, duel skončil plichtou 2:2: Ale další problém, a to pro budoucnost, nastal v tom, že v 75. minutě viděl červenou kartu Tomáš Kalas a v 87. minutě Václav Kadlec.

"Vidím to jako dneska. Uvědomil jsem si, že ten trest si potáhnou skoro tři roky. A teď je to tady, uteklo to jako voda," říká trochu hořkokysele Jakub Dovalil.

Oba borci dostali distanc na jedno utkání. Ale protože nadále spadali věkově do kategorie U-21, nemohli si trest odmazat třeba v českém A-týmu, za který už oba mezitím nastoupili. A nemohli si ho odstát ani v soutěžním duelu "21", protože Češi, pořadatelé šampionátu, nehráli žádnou kvalifikaci. Takže si ten trest odpykají až dneska a celé mužstvo s nimi.

Jak známo, Tomáš Kalas je kmenovým hráčem Chelsea, naposledy na jaře hostoval v Middlesbroughu. A střelce Václava Kadlece si vybral Frankfurt, ale protože v Eintrachtu nedostával na podzim mnoho příležitostí, odešel v únoru do Sparty, aby se před ME "21" rozehrál.

"Bohužel. Tak důležité utkání a zrovna v něm chybí tak důležití hráči," odtušil i Pavel Nedvěd. Navíc chybí další hvězda ročníku 1992, Matěje Vydru neuvolnil anglický Watford. "To je velké oslabení, že tu ani Vydra není," kývá vážně hlavou držitel Zlatého míče za rok 2003.

Ale pro mladé lvy má po ruce radu: "Bojujte tak, jak jste ještě nikdy nebojovali. Hrajte tak, jak jste ještě nikdy nehráli. Jen to je cesta k velkému úspěchu!"

Skalák na lavici, Kliment na hrotu?

A v jaké sestavě na to Češi dnes od 18 hodin v Edenu půjdou?

Zadní linie je asi jasná. V bráně se nejspíš objeví Koubek (Hradec Králové).

Před ním při vynucené absenci stopera Kalase obranná čtyřka Kadeřábek, Brabec (oba Sparta), Baránek (Plzeň) a Hybš (Sparta / hostoval v Jihlavě).

V další linii tu bude dvojice defenzivních záložníků, patrně Zmrhal (Slavia) a Petrák (Norimberk). Ten druhý se na soustředění v Rakousku trápil se zraněním, ale podle trenéra Dovalila bude dnes "ready".

Největší otazníky se kupí kolem složení ofenzivy. Kromě toho, že kvůli trestu nesmí na hrot Kadlec, se totiž po artroskopii kolene údajně ještě nedostal do úplně stoprocentního stavu, který by ho pustil do základní sestavy, Skalák (Mladá Boleslav).

Zdroje blízké českému týmu tedy naznačily, že se vpředu můžeme nadít těchto jmen: na pravém křídle Frýdek (Liberec), na podhrotu Přikryl (Sparta / hostoval v Dukle) a vlevo Krejčí.

A na samotném hrotu velké překvapení jménem Jan Kliment (Jihlava). Ten se přitom v týmu objevil až na poslední chvíli, před odjezdem do Rakouska, kdy bylo jasné, že z mužstva vypadl Vydra.

Levák Frýdek by si mohl často měnit pozice s Přikrylem, který je na prostor pravého křídla dostatečně zvyklý. A může nastoupit i na hrotu.

Zápas každopádně začíná v 18 hodin v pražském Edenu, měl by být vyprodaný a deník Aktuálně.cz vám z něj přinese online reportáž.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Z hokejové reprezentace vypadli Mozík, Najman a Kousal, dva hráči tým doplní

Z kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa v Rize vypadli obránce Vojtěch Mozík a útočníci Ondřej Najman s Pavlem Kousalem. Na dalším srazu v neděli tým naopak doplní obránce Michal Moravčík a útočník Jiří Smejkal z finského celku Tappara Tampere.

před 1 minutou

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy