Dirnbachův kolega jde do vězení. Gólman Trančík kvůli sázkám ovlivňoval duely v Česku i na Slovensku

David Janeczek David Janeczek
26. 5. 2017 15:28
Martin Trančík si na Slovensku odsedí půl roku ve vězení za ovlivňování zápasů. Bývalý brankář, který mimo jiné chytal i v HFK Olomouc, ovlivňoval zápasy také v Česku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha/Bratislav - Bývalý slovenský fotbalový brankář Martin Trančík si odsedí půl roku ve vězení. Rozhodl o tom slovenský Nejvyšší soud, který mu zmírnil trest z původních 13 měsíců odnětí svobody.

Trančíkovi se stala osudnou spolupráce s Ivanem Žigou, slovenskou hlavou sázkařské mafie s velkým dosahem do Česka. Do gangu patřil i Marián Dirnbach, který řídil řadu svých českých kontaktů.

V české větvi vyšetřování bylo z korupčních trestných činů obžalováno celkem 22 osob, mimo jiné Zbyněk Hauzr, někdejší brankář Liberce.

Na Slovensku obdrželi tamní účastníci aféry, včetně Dirnbacha, většinou podmíněné tresty. Trančík dopadl hůře.

"Martin Trančík byl na základě doručeného rozsudku v kauze sportovní korupce v nejvyšší slovenské fotbalové ligy a zápasů v český soutěžích, odsouzen trestem odnětí svobody na šest měsíců ve věznici s minimální ostrahou," referuje oddělení integrity fotbalu slovenského svazu, který má na starost boj proti korupci.

Na kauzu upozornil brankář Táborska

Skandál vyšel na povrch v září roku 2013 a byl prvním svého druhu ve slovenském fotbale. V Česku na sázkařskou mafii upozornil poprvé náhradní brankář juniorky Táborska Lukáš Varyš, který dostal nabídku na ovlivnění zápasu. 

Policie začala s vyšetřováním, které odhalilo sázkařský gang, který měl další napojení vedoucí až do jihovýchodní Asie. Parta okolo Ivana Žiga a Mariána Dirnbacha ovlivnila desítky zápasů v Česku a na Slovensku. Sám Trančík figuroval ve čtyřech "cinklých" zápasech z roku 2011. Za ovlivnění jednotlivých zápasů si měl vydělat provizi ve výši šesti tisíc eur (160 tisíc korun).

Československý gang řídila mafie ze Singapuru. Nelegální sázkaře zastupoval Ivan Žiga, který si během své fotbalové kariéry zahrál i v Malajsii, kde získal příslušné kontakty. Dalšími členy skupiny byli bývalí fotbalisté Róbert Rák a Marián Dirnbach, který se zaměřil na české fotbalové soutěže. Těžil totiž z více než šestiletého angažmá v Česku.

Na Slovensku byli obvinění také čtyři prvoligoví fotbalisté Dunajské Stredy. Šlo o bývalého slovenského reprezentanta a dlouholetého hráče Liberce Ivana Hodúra, obránce Marka Božoně a Tomáše Hubera a záložníka Michala Diana.

Do případu se ještě vloží Disciplinární komise Slovenského fotbalového svazu. "Pokud Trančíkovi disciplinární komise udělí trest zákazu činnosti ve slovenském fotbale, budeme žádat o rozšíření trestu od FIFA po celém světě," dodal na závěr Jakub Čavoj z Integrity fotbalu slovenského svazu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy