Dirnbachův kolega jde do vězení. Gólman Trančík kvůli sázkám ovlivňoval duely v Česku i na Slovensku

David Janeczek David Janeczek
26. 5. 2017 15:28
Martin Trančík si na Slovensku odsedí půl roku ve vězení za ovlivňování zápasů. Bývalý brankář, který mimo jiné chytal i v HFK Olomouc, ovlivňoval zápasy také v Česku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha/Bratislav - Bývalý slovenský fotbalový brankář Martin Trančík si odsedí půl roku ve vězení. Rozhodl o tom slovenský Nejvyšší soud, který mu zmírnil trest z původních 13 měsíců odnětí svobody.

Trančíkovi se stala osudnou spolupráce s Ivanem Žigou, slovenskou hlavou sázkařské mafie s velkým dosahem do Česka. Do gangu patřil i Marián Dirnbach, který řídil řadu svých českých kontaktů.

V české větvi vyšetřování bylo z korupčních trestných činů obžalováno celkem 22 osob, mimo jiné Zbyněk Hauzr, někdejší brankář Liberce.

Na Slovensku obdrželi tamní účastníci aféry, včetně Dirnbacha, většinou podmíněné tresty. Trančík dopadl hůře.

"Martin Trančík byl na základě doručeného rozsudku v kauze sportovní korupce v nejvyšší slovenské fotbalové ligy a zápasů v český soutěžích, odsouzen trestem odnětí svobody na šest měsíců ve věznici s minimální ostrahou," referuje oddělení integrity fotbalu slovenského svazu, který má na starost boj proti korupci.

Na kauzu upozornil brankář Táborska

Skandál vyšel na povrch v září roku 2013 a byl prvním svého druhu ve slovenském fotbale. V Česku na sázkařskou mafii upozornil poprvé náhradní brankář juniorky Táborska Lukáš Varyš, který dostal nabídku na ovlivnění zápasu. 

Policie začala s vyšetřováním, které odhalilo sázkařský gang, který měl další napojení vedoucí až do jihovýchodní Asie. Parta okolo Ivana Žiga a Mariána Dirnbacha ovlivnila desítky zápasů v Česku a na Slovensku. Sám Trančík figuroval ve čtyřech "cinklých" zápasech z roku 2011. Za ovlivnění jednotlivých zápasů si měl vydělat provizi ve výši šesti tisíc eur (160 tisíc korun).

Československý gang řídila mafie ze Singapuru. Nelegální sázkaře zastupoval Ivan Žiga, který si během své fotbalové kariéry zahrál i v Malajsii, kde získal příslušné kontakty. Dalšími členy skupiny byli bývalí fotbalisté Róbert Rák a Marián Dirnbach, který se zaměřil na české fotbalové soutěže. Těžil totiž z více než šestiletého angažmá v Česku.

Na Slovensku byli obvinění také čtyři prvoligoví fotbalisté Dunajské Stredy. Šlo o bývalého slovenského reprezentanta a dlouholetého hráče Liberce Ivana Hodúra, obránce Marka Božoně a Tomáše Hubera a záložníka Michala Diana.

Do případu se ještě vloží Disciplinární komise Slovenského fotbalového svazu. "Pokud Trančíkovi disciplinární komise udělí trest zákazu činnosti ve slovenském fotbale, budeme žádat o rozšíření trestu od FIFA po celém světě," dodal na závěr Jakub Čavoj z Integrity fotbalu slovenského svazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy