Derby bez branek, Liberec je v čele

ČTK, SportPlus
2. 10. 2006 21:59
Praha - Derby fotbalistů Slavie a Sparty skončilo v 9. kole první ligy remízou 0:0. V čele tabulky je Liberec. Uvnitř Galerie

Severočeši zdolali 4:1 Kladno a o bod přeskočili Mladoou Boleslav.

Slavia - Sparta 0:0

Slavia hrála od 70. minuty bez vyloučeného Davida Hubáčka. Sparta si udržela třetí místo, Slavia je s dvoubodovou ztrátou čtvrtá.

Domácí trenér Karel Jarolím zařadil novou posilu Urbánka na pravou strany zálohy, na druhé straně se do sestavy vrátil uzdravený Horváth, kvůli disciplinárnímu trestu však kouč Bílek musel postrádat Řepku.

Hosté začali aktivněji, ale první šanci měl v sedmé minutě Vlček; Blažek mu ji ale včasným vyběhnutím a pádem pod nohy zmařil. Na druhé straně šel Kolář sám na Latku, ale neprosadil se.

Domácí pak převzali iniciativu, Švento přenechal míč Vlčkovi a jeho technickou střelu musel nadvakrát likvidovat Blažek. Hrálo se více před brankou hostujícího celku, ale Fořt si nedokázal zpracoval dobře míč a o možnou šanci se připravil.

I útoky Sparty ale byly nebezpečné. V 13. minutě Homola po rohu vystřelil těsně vedle pravé Kozáčikovy tyče, domácí gólman si poté lehce poradil se Šimákovou střelou z úhlu.

Slavia se snažila prosadit nakopáváním míčů, hosté naopak chtěli více kombinovat a hlavně Sylvestremu se to dařilo. Aktivní byl na hrotu útoku Sparty Došek. Ve 20. minutě si zpracoval míč na prsou, ale ke střele se nedostal, Kozáčik mu míč sebral. Pak zneškodnil i Horváthův nebezpečný centr.

Hrálo se s oboustranným nasazením, hra se rychle přelévala střídavě před obě branky. Po Vlčkově průniku po pravé straně odvrátil Homola na poslední chvíli míč před Fořtem, na druhé straně Horváthův trestný kop jen těsně minul branku.

Velmi platným hráčem hostí byl Šimák, který se snažil hru dirigovat, ale i zakončovat. V 36. minutě se zbavil Hubáčka a namířil přesně k tyči, avšak Kozáčik bleskově zareagoval a vyrazil míč na roh.

V úvodu druhého poločasu sevřeli domácí Spartu do její šestnáctky, v rychlém sledu rozehrávali pět rohů, ale hosté se ubránili. Po rychlém brejku pak poslal Vlček míč na Fořtovu hlavu, ale Blažek byl připraven. Po dalším bleskovém výpadu pálil Švento v dobré pozici nad.

Hráči Sparty začali druhý poločas hodně vlažně a hrálo se praktiky na jednu branku. Na další příležitost ale solidně zaplněný Strahov čekal až do 65. minuty. Vlček se uvolnil, zpětnou přihrávkou po průniku po křídle našel Šventa, ale ten se místo rychlé střely snažil najít ještě lepší střeleckou pozici a o míč přišel.

V 70. minutě Zabavník vystihl přihrávku na Krajčíka a vyrazil do odkryté obrany. Křižující Hubáček byl u míče pozdě, sparťanského hráče skluzem srazil a německý rozhodčí Weiner mu bez rozpaků ukázal červenou kartu.

Ale ani početní převaha se na hřišti příliš neprojevila. Hra se jen vyrovnala, do šance domácí soupeře prakticky nepustili. Až tři minuty před koncem vypálil z hranice šestnáctky Sylvestre, ale obránci míč srazili na roh. A když v nastaveném čase chytil Kozáčik míč po odrazu od spoluhráče Krajčíka téměř na brankové čáře, skončil zápas remízou.

Výsledek:
Slavia Praha - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Weiner - Voss, Bornhorst (všichni Něm.). ŽK: L. Jarolím, Hubáček, Latka, Suchý - Šimák, Došek. ČK: 70. Hubáček. Diváci: 14.373.

Liberec - Kladno 4:1 (1:0)

Velkou zásluhu na úspěchu Liberce měl záložník Petr Papoušek. V 26. minutě se přesně trefil z dálky a vstřelil už čtvrtý gól v posledních třech zápasech.

Dvacet minut před koncem po Papouškově rohu zvýšil liberecké vedení kapitán Tomáš Zápotočný. V 77. minutě vstřelil svůj premiérový gól v české lize kostarický útočník Winston Parks a v poslední minutě potvrdil přesvědčivé vítězství úřadujících mistrů gólem z penalty opět Zápotočný. Na druhé straně také z pokutového kopu zmírnil porážku Kladna ve čtvrté minutě nastavení Veleba.

Liberečtí fotbalisté sice měli v nohách čtvrteční pohárovou bitvu v Bělehradě, ale v úvodu duelu proti Kladnu na nich nebyly znát únava ani nezdravé uspokojení. Severočechy nerozhodilo ani to, že museli nastoupit bez zraněných opor Janů, jehož místo na levém kraji obrany zaujal jinak stabilní záložník Pudil, a Hodúra.

Toho ve středu zálohy stejně jako v odvetě Poháru UEFA nahradil Frejlach. Kvůli čtyřem žlutým kartám nuceně stál i stoper Košťál a šanci dostal mladík Matula.

Stadion U Nisy poprvé předčasně slavil gólovou radost už v páté minutě, jenže Holenda po narážečce s Blažkem mířil jen do boční sítě.

Když se zdálo, že úvodní liberecký nápor vyzní do ztracena, podcenili hosté v 26. minutě Papouškovu dalekonosnou ránu a ten se z dobrých třiceti metrů trefil parádně do šibenice. Domácí záložník, který začínal sezonu jen na lavičce náhradníků, tak ve třetím ligovém utkání oslavil už čtvrtý vstřelený gól.

Kladno, které v předchozích čtyřech zápasech venku uhrálo bod jen na Spartě a vstřelilo dosud jediný gól, působilo i v pondělí v Liberci neškodným a matným dojmem. Domácí gólman Čech měl první a na dlouhou dobu poslední práci v 48. minutě, když chytil Grossovu hlavičku. Pak se Středočeši dál jen bránili na vlastní polovině útočným výpadům Liberce.

V 65. minutě měli hosté i neuvěřitelné štěstí: střídající útočník Slovanu Parks před pokutovým územím vyhrál sprinterský souboj s gólmanem Bičíkem, míč se pak z výšky snášel k malému vápnu, ale dobíhající Parks, přestože před sebou měl úplně prázdnou bránu, nasměroval míč hlavou nepochopitelně jen do tyče.

Selhání kostarického útočníka ale jeho spoluhráči vzápětí napravili: domácí hrdina Papoušek našel z rohu kapitána Zápotočného a střela českého reprezentanta skončila až v síti. Nakonec se své premiérové trefy za Liberec dočkal i Parks. Jeho předchozí zkrat jej nezlomil, v 77. minutě si naběhl na kolmou přihrávku a míč se po jeho střele po Bičíkově zásahu nakonec došoural až za brankovou čáru.

Na druhé straně zahodil tutovku Kratochvíl a v poslední minutě ještě Kladno muselo strávit další ránu, když Kaciáň fauloval Bílka a Zápotočný z penalty umocnil liberecké vedení. Kladenskou porážku zmírnil ve čtvrté minutě nastaveného času také z pokutového kopu střídající Veleba, který potrestal Pudilův faul na Čápa.

Výsledek:
FC Slovan Liberec - SK Kladno 4:1 (1:0)
Branky:
70. a 90. z pen. Zápotočný, 26. Papoušek, 77. Parks - 90+4. Veleba z pen. Rozhodčí: Damková - Filgas, Goňa. ŽK: Pudil - Cigánek, Veleba, Kratochvíl, Kaciáň. Diváci: 5800.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Matula, Pudil - Papoušek (80. Dohnálek), Frejlach, Bílek, Ančic (75. Hochmeister) - Holenda, Blažek (60. Parks). Trenér: Lavička.
Kladno: Bičík - Kalina, Killar, Šimůnek, Pončák - Kratochvíl (90. Čáp), Gross, Šelicha, Cigánek - Simpson (73. Veleba), Kousal (73. Kaciáň). Trenér: Koubek.

1. Liberec 9 7 2 0 16:2 23
2. Mladá Boleslav 9 7 1 1 15:4 22
3. Sparta 9 4 4 1 9:5 16
4. Slavia 9 4 2 3 12:7 14
5. Brno 9 3 5 1 5:3 14
6. České Budějovice 9 4 2 3 7:9 14