Martin Jůzek, maj
3. 11. 2008 19:12
Baník Ostrava - Sparta Praha 2:0
Tomáš Mičola se raduje z branky do sítě Sparty
Tomáš Mičola se raduje z branky do sítě Sparty | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ostrava - Fotbalisté pražské Sparty znovu prohráli. Po úspěchu nad Příbramí teď přišlo vystřízlivění v podobě porážky s Ostravou.

Svěřenci Jozefa Chovance nestačili v pondělní dohrávce dvanáctého kola téměř ve všem a Baník se na výhru 2:0 moc nenadřel. Díky tomu se navíc svěřenci Karla Večeři posunuli na třetí místo právě před letenský klub.

Úvod zápasu byl podle očekávání opatrný. Slezský tým sice v předchozích dvou ligových zápasech nastřílel deset branek, ale teď proti němu stál soupeř, který chtěl ukázat, že minulé nezdary jsou zapomenuty.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Za zmínku stála až akce z desáté minuty, kdy Svěrkoš přeskočil Kroba a k nebezpečné hlavičce se dostal Střihavka. Vysoký kanonýr, jenž prošel jak Spartou, tak i Slavií, však v záklonu netrefil bránu.

Vyprodané Bazaly hnaly domácí fotbalisty do útoku, jenže těm chyběla rozvaha. V záložní řadě to skřípalo, Baník si přihrál dvakrát, možná třikrát a to bylo vše.

A tak zahrozila i Sparta, v devatenácté minutě obešel Kulič dva obránce a najednou byl na hranici vápna osamocen. Místo přihrávky na nabíhajícího Zemana volil střelu, proti níž nemusel brankář Vašek zasahovat.

To Jaromír Blažek musel za chvíli vytáhnout něco ze svého repertoáru, když ránu Ličky vyrazil na roh. Na něco takového hráči v bílém čekali. Během několika málo vteřin jako by na trávníku běhalo jiné mužstvo. Ostravských bylo plné hřiště a vytvořili si tlak.

Dva góly během sedmi minut

Nešlo navíc jen o držení míče, Baník měl zčistajasna jednu, druhou, třetí brankovou šanci... Obrana letenského klubu hořela, bez diskuse chyběl stále zraněný Řepka.

Čtěte více: Řepka myslí na odchod ze Sparty. Teď už nebude hrát

Po půlhodině hry se potom tribuny rozjásaly poprvé. Tchuř našel přes celou šířku hrací plochy nabíhajícího Řezníka, ten přihrál do vápna Střihavkovi, jenž měl snadnou pozici. Vynikající akce a domácí vedli 1:0.

Zakrátko se slavilo i pískalo. Svěrkošovi zkazil gólovou radost rozhodčí Kovařík, když odpískal střele předcházející trochu kung-fu kop Otepky do hlavy Kladrubského.

Přesto se reprezentační forvard dočkal aspoň asistence, v 37. minutě efektně i efektivně našel Mičolu a talentovaný fotbalista přehodil Blažka.

A Sparta? Se svěšenými hlavami čekali její hráči na hvizd, který měl ukončit první dějství. Odkopávali jen balony do bezpečí a málem na to doplatili potřetí.

Těsně před odchodem do kabin se totiž na pravé straně uvolnil a poslal balon do vápna. Škoda pro domácí, že otočený Svěrkoš nenechal míč lépe postavenému spoluhráči.

Čtěte dále: Západoevropský střih selhal. Csaplár na Žižkově končí

Sparta už na obrat neměla

Mlha z dýmovnic a světlic, typický obrázek zápasu Baník - Sparta
Mlha z dýmovnic a světlic, typický obrázek zápasu Baník - Sparta | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Takový průběh nutil staronového kouče Chovance k zamyšlení. I fotbalový laik tušil, že musí přijít změna. A stalo se. Kušnír nahradil nevýrazného Zemana a sparťané začali hrát se dvěma útočníky.

Druhá půle se rozběhla jen na několik minut, během nichž se nic moc nestalo. Možná se na to nemohli fanoušci letenského celku dívat, a tak začali házet tolik dýmovnic, které donutily rozhodčí zápas přerušit. Mlha se rozpínala nad brankou Jaromíra Blažka.

Jakmile se začalo opět hrát, bylo "vidět", že Ostrava bude s plnou koncentrací bránit dvougólový náskok. Nikam se domácí příliš nehnali, jen občas zahrozili po rychlém brejku. Jako v 64. minutě, kdy Svěrkoš ve vápně nestihl zpracovat.

Na druhé straně předvedl světlý moment čerstvý Vacek, který po střele z dvaceti metrů jen těsně minul pravou tyč. Ale nic víc, Vašek stále čekal na moment, kdy by mohl předvést své umění. Nestalo se tak ani po Huškově hlavičce ze 73. minuty.

Ostrava mohla definitivně rozhodnout deset minut před koncem, jenže Blažek rukavicemi vyškrábl pokus Rajtorala. Zakrátko se kolem tři beků obtočil Lička a jeho nadějná rána mířila vedle. Obrovskou šanci měl ještě v 89. minutě střídající Zeher, nicméně střelecký pokus, na nějž mu nahrál Svěrkoš, zlikvidoval zase Blažek.

Ačkoliv se nastavovalo sedm minut, Sparta přes břevno Kroba už s výsledkem nedokázala nic udělat a musela skousnout třetí porážku z posledních pěti ligových utkání. Jozef Chovanec a jeho plánovaný restart nevychází.