reklama
 
 

Co bude s polským fotbalem? Teď to vypadá na vzpouru

9. 9. 2008 9:22
Vzdávám se reprezentace, řekl fotbalista Wichniarek

Varšava - Loni slavili v Polsku suverénní postup fotbalistů na Euro 2008 a kouč Leo Beenhakker, kterého přirovnávali ke Karlu Brücknerovi, byl vynášen do nebes. Uplynul necelý rok a vše je přesně obráceně.

Fanoušci jsou rozčarovaní a nizozemský kouč čelí ostré kritice. To vše měsíc před jedním z klíčových duelů o postup na MS 2010 s Českou republikou.

Beenhakker dokázal poprvé v historii dostat Polsko na evropský šampionát. Ba co více, z těžké skupiny s Portugalskem, Srbskem a Belgií se kvalifikovali Poláci jako první, a jako jeden z vůbec prvních týmů v celé Evropě měli postup jistý.

Čtěte také: Slováky zachránil Hamšík, Poláci na úvod zaváhali

Co tedy stojí za změnou atmosféry v polském fotbale? Náladu zkazila fanouškům i samotným fotbalistům ztráta na začátku kvalifikace 2010 po sobotní remíze ve Wroclawi se Slovinskem (1:1).

Jenže počínající krize má samozřejmě hlubší kořeny než jeden nepovedený výsledek.

Úpadek začal na Euru a ve Lvově

Vše začalo totálně zpackaným Eurem 2008. Poláci se prezentovali jako jedno z nejslabších mužstev, neporazili ani podprůměrné Rakušany a po zásluze balili kufry hned po bojích ve skupině.

V přípravě na nadcházející kvalifikační cyklus však reprezentace našich severních sousedů prohrála na Ukrajině (0:1) a mizerný dojem z nepovedeného zápasu ještě umocnil incident brankáře Artura Boruce, jenž byl spatřen, jak zapíjí alkoholem porážku se spoluhráči Dariuszem Dudkou a Radoslavem Majewskim.

Beenhakker byl nekompromisní. Všechny hříšníky potrestal okamžitým vyloučením z reprezentace na dobu neurčitou. Jedni mu za tento krok tleskali, jiní spílali.

V týmu se zřejmě uhnízdila špatná atmosféra, což se mohlo odrazit i v zápase se Slovinci.

"Neporazil nás soupeř, porazili jsme se sami. Sami jsme začínali akce Slovinců, ti si z protiútoků vytvořili tři čtyři šance a jednu z nich využili," smutnil střelec jediného polského gólu Michał Żewłakow.

"Teď máme šance na postup na MS ve svých rukou a můžeme je propást. Nesmíme věšet hlavy po jednom neúspěchu a plakat nad rozlitým mlékem. Minulou kvalifikaci jsme začali dokonce porážkou s Finy 1:3, a nakonec jsme se na šampionát dostali," povzbuzuje zadák Olympiakosu Pireus.

"Naše skupina je hodně vyrovnaná, i Češi mohou klidně zaváhat se Slovinci či Slováky," dodává Żewłakow v rozhovoru pro list Gazeta Wyborcza.

Trucující Wichniarek

Olej do ohně však přilil zhrzený fotbalista Arminie Bielefeld Artur Wichniarek, jenž se po nevydařeném Euru nevešel Beenhakkerovi do sestavy.

Wichniarek v neděli v televizi oficiálně potvrdil, že se vzdává reprezentace do té doby, dokud v ní bude působit Beenhakker.

"Reprezentace pro mě vždy byla na prvním místě. Mám formu, střílím góly v Bundeslize. Ale nestačí to. Nebudu už Beenhakkerovi dělat zbytečné starosti a reprezentace se sám vzdám," řekl trucující fotbalista v nedělním pořadu stanice Polsat Sport ''Cafe Futbol''.

Nizozemský kouč však nechtěl nijak hráčovo rozhodnutí hodnotit.

"Wichniarek by měl hrát pro Polsko, a ne pro mě. Nebudu jeho rozhodnutí komentovat," sdělil trenér stanici TVP Sport.

"Mám dojem, že někteří lidé ho chtějí promovat přes reprezentaci, a s tím nesouhlasím. Hledám spíše hráče, jakým je Robert Lewandowski, kteří jsou budoucností polského fotbalu," vysvětlil Beenhakker.

autor: roj | 9. 9. 2008 9:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama