6. 9. 2008 19:24
Slovensko - Severní Irsko 2:1
Slovensko - Severní Irsko: Jan Ďurica a Keith Gillespie v souboji o míč
Slovensko - Severní Irsko: Jan Ďurica a Keith Gillespie v souboji o míč | Foto: Reuters

Bratislava/Wroclav- Slovenská fotbalová reprezentace vstoupila do kvalifikace o mistrovství světa v roce 2010 výhrou na Severním Irskem. Na bratislavském stadionu Tehelné pole vstřelili domácí celkem tři branky.

Ovšem jeden gól, který měl na svědomí obránce Ďurica, skončil ve vlastní siti.

Svěřenci Vladimíra Weisse, který v minulé sezoně dovedl Artmedii Petržalku k ligovému titulu, vstoupili do zápasu bázlivě a tempo udávali spíše hosté. Ostrovany mohl do vedení dostat kanonýr a největší hvězda Healey, ovšem jeho střely byly zblokovány.

Čtěte více: Makedonie zaskočila Skoty. Pod dohledem Královce

Další příležitost měl na svých kopačkách Clingan, ale pokus tohoto severoirského záložníka zneškodnil brankář Senecký.

S postupem času se začali osmělovat i domácí, uklidnili se a vyrovnali hru. Ve 37. minutě měli první gólovou šanci, po níž také míč skončil v síti. Jenže hlavička jediného útočníka Jakubka byla ofsajdová, a tak branka nemohla být uznána.

Radovat se proto mohli až po změně stran. Krátce po zahájení druhého poločasu vyskočil nejvýše liverpoolský Martin Škrtel, jenž zužitkoval centr Sapary.

V 70. minutě pak na 2:0 zvýšil Marek Hamšík, hvězda Neapole.

Ukázalo se, že to byla opravdu důležitá trefa. O deset minut později si totiž centr soupeře srazil do vlastní sítě Ďurica. Slováci ale těsný náskok udrželi, přes závěrečný tlak Severního Irska se výsledek 2:1 ve prospěch domácích nezměnil.

Poláci vlastní tým vypískali

Naopak se nedařilo Polákům. Na domácí půdě uhráli jen remízu 1:1 se Slovinskem, s čímž nemohla být tamní fotbalová veřejnost spokojená.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Účastník červnového Eura se trápí, u mužstva sice zůstal Holanďan Beenhakker, ovšem příliš věcí se nezměnilo. Fanoušky ještě více pobouřil tím, že z reprezentace vynechal některé hvězdy, mimo jiné gólmana Boruče.

Během zápasu proti Slovinsku si ovšem na výkon mladého brankáře Fabianského nemohl nikdo stěžovat. Gólman Arsenalu vychytal několik jasných příležitosti hostů a Polsku ještě zachránil bod.

Domácí se dostali do vedení po čtvrthodině hry, kdy se z pokutového kopu trefil Zewlakow. Klíčový okamžik přišel krátce poté, kdy Blasczykowski trefil jen tyč. Těžko říct, zda by se za dvoubrankové ztráty dokázal soupeř ještě oklepat.

Jenže Slovinci prohrávali jen 0:1, což platilo do 35. minuty. To vyrovnal na 1:1 Dedič. V dalším průběhu už branka nepadla, ale více ze hry měli překvapivě hosté, naopak Poláky "odměnilo" wroclawské publikum na konci  pískotem.